Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat od marca 2020 roku monitoruje wpływ pandemii COVID-19 na życie i zachowanie Polaków. Czy zmieniliśmy swoje przyzwyczajenia? Spożywaliśmy więcej alkoholu, a może wręcz przeciwnie? Jak lockdown przełożył się na naszą aktywność fizyczną? Sprawdźmy wyniki sondażu.
Pandemia koronawirusa odcisnęła swe piętno niemal w każdej dziedzinie życia. Troska o zdrowie, praca zdalna, ograniczenie kontaktów towarzyskich – tak wyglądała codzienność na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Czy w związku z tym zmieniliśmy również nasze przyzwyczajenia?
Pandemia COVID-19 a aktywność fizyczna
Z sondażu BioStatu, przeprowadzonego na początku czerwca 2021 roku wynika, że co dziesiąty Polak podczas pandemii COVID-19 biegał więcej. Natomiast co trzeci utrzymywał formę na tym samym poziomie co przed wybuchem epidemii. Z kolei - 14,6 proc. ankietowanych biegało mniej, a 3,6 proc. zrezygnowało z joggingu. Największy odsetek biegaczy odnotowano w grupie najmłodszych respondentów, tj. w wieku od 18 do 24 lat (16,1 proc.). Więcej biegały również osoby w wieku od 25 do 44 lat.
Badania pokazują także, że częściej chodziliśmy na spacery i jeździliśmy na rowerze. W sumie 55,6 proc. respondentów korzystało z tego środka transportu. Rzadziej poruszało się na nim 17,3 proc. uczestników sondażu, a 5,5 proc. całkowicie przestało.
Czy podczas pandemii spożywaliśmy więcej alkoholu?
Na temat spożywania alkoholu przez Polaków powstało wiele miejskich legend. Jedną z nich jest to, że wiele osób nie odmawiało sobie kieliszka wina przed snem. A jaka jest prawda? 22,9 proc. Polaków zadeklarowało, że ograniczyło lub całkowicie zrezygnowało ze spożywania alkoholu podczas pandemii COVID-19. Do picia alkoholu w większych ilościach przyznało się 10,9 proc. respondentów, a 17,6 proc. wyznało, że nie pije wcale.
Podczas pandemii co piąty Polak spożywał alkohol co najmniej kilka razy w tygodniu. 4,7 proc. mężczyzn i 2,1 proc. kobiet piło codziennie. Polacy zapytani o ilość alkoholu spożywanego jednorazowo, wskazywali najczęściej:
- jedno piwo,
- kieliszek wina,
- 50 mg wódki,
- odpowiednik dawki mniejszej niż 20 g czystego alkoholu etylowego.
Co ciekawe, regularnie alkohol spożywają najczęściej osoby z wykształceniem wyższym, wśród których co czwarty pije co najmniej kilka razy w tygodniu.
Sondaż "Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2" został przeprowadzony przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat w dniach 8-9 czerwca 2021 r., metodą CAWI, na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek.
Zobacz wideo: Efekt pandemii - dzieci ważą coraz więcej. Specjaliści z Radziszowa zorganizowali turnusy leczenia otyłości
Zobacz także:
Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane z 21 czerwca
Przekąski do oglądania meczu. Tym zaskoczysz swoich męskich znajomych
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: BioStat/hellozdrowie.pl