Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez porannej kawy, inni muszą zjeść kostkę czekolady przed snem, są osoby, które codziennie spacerują i tacy, którzy nie przegapią żadnego odcinka codziennego serialu. Jedni biorą rano szybki, zimny prysznic, inni wieczorami fundują sobie gorącą kąpiel...
Zdrowe nawyki
To, że nasze nawyki wpływają na jakość naszego życia nie jest już dzisiaj dla nikogo tajemnicą. Psychologowie i psychoterapeuci podkreślają, że to właśnie one odgrywają ważną rolę w osiąganiu celów i sukcesów. Zebraliśmy dla Was nawyki, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Kto wie, może uda nam się Was zainspirować?
Śpimy regularnie
Co to oznacza? W największym skrócie tyle, że staramy się kłaść spać i wstawać o regularnych, zbliżonych do siebie porach. Dzięki temu organizm wpada w rytm, który dobrze wpływa nie tylko na jakość snu, ale także na ogólne samopoczucie. Naukowcy z Duke University Medical Center w Durham, w Stanach Zjednoczonych potwierdzili w swoich badaniach, że regularność snu jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów i narządów organizmu , na przykład układu krążenia czy układu trawienia.
Ograniczamy korzystanie z samochodu
Jeśli to możliwe, staramy się - szczególnie "po mieście" - nie poruszać się autem. Zamiast tego wybieramy komunikację miejską (zwłaszcza jesienią i zimą) lub jeszcze bardziej ekologiczne środki transportu. Można postawić na rower albo na... własne nogi. Dzięki temu nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale także dbamy o swoją kondycję fizyczną - to bardzo ważne, szczególnie w tych zwariowanych czasach, kiedy większość z nas pracuje z domu i ta aktywność jest mocno ograniczona.
Zdrowo jemy
Diety mamy różne - jedni nie jedzą cukru, inni nie tykają białej mąki, jeszcze inni dbają o to, żeby na talerz trafiały w większości warzywa i owoce. Są też tacy, którzy do regularności posiłków przywiązują największą wagę. Słodycze? W weekend albo w czasie spotkań ze znajomymi. To, co łączy wszystkie te punkty to to, że staramy się, aby to, czym dostarczamy organizmowi energii było nie tylko smaczne, ale także zdrowe.
Detoks od telefonu i Internetu
Po intensywnym, pełnym bodźców dniu trudno tak po prostu odłożyć komórkę i laptopa. Warto jednak postarać się np. przez pół godziny po przebudzeniu nie sięgać po telefon lub zostawić swój smartfon przed drzwiami sypialni - higiena cyfrowa to bardzo ważny element rutyny. Zwłaszcza w przypadku tych, których życie zawodowe związane jest z poszukiwaniem informacji.
Ćwiczymy...
...albo przynajmniej się staramy. Można zacząć swój dzień od jogi, trenować crossfit albo chodzić na basen. W przypadku wielu z nas, praca wymusza siedzący tryb życia, a to, jak wiemy, nie prowadzi do niczego dobrego. Dobrze jest mieć psa, który, siłą rzeczy, zmusza do codziennych spacerów, starajmy się jednak zapewniać sobie dodatkowe formy aktywności fizycznej.
Dbamy o odpowiedni poziom nawilżenia
I chodzi tu zarówno o picie odpowiedniej ilości płynów, jak i dbanie o stan skóry. Oprócz tego, że należy wypić 2-3 litry wody dziennie, powinniśmy też korzystać z kremu do rąk, mgiełki do twarzy, czy balsamu do ust. Warto pamiętać, że nasz organizm nie jest w stanie magazynować wody - tracimy ją oddychając, pocąc się i wydalając - dlatego nie ma co czekać. Jej utrata następuje poprzez oddychanie, wydalanie i pocenie. Ważne, żeby pić wodę regularnie, a nie sięgać po nią wtedy, kiedy poczujemy pragnienie.
Zobacz wideo: Zdrowe nawyki żywieniowe
Zobacz więcej:
- "Hotel Paradise 3". Czy związek Basi i Krystiana przetrwał? "Jestem zażenowana, ale uczę się też sama siebie"
- Zosia Ślotała-Haidar zorganizowała swój ślub w tydzień. "Jak Kamil dowiedział się, że możemy wziąć ślub w pandemii, powiedział: tak! robimy to!"
- Maciej ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" wyznaje: "Nie myślałem, że mogę być dla kogoś wzorem". Ma kontakt z Laurą?
Autor: Katarzyna Lackowska