Rzut młotem – zasady i technika

mężczyzna, który rzuca młotem
Westend61/Getty Images
Źródło: Westend61

Rzut młotem to rzut kulą, do której przymocowana jest stalowa linka z uchwytem. Jest to dyscyplina lekkoatletyczna wykonywana z koła o średnicy 2,135 m otoczonego siatką. Ciężar kuli różny jest w przypadku mężczyzn, kobiet i juniorów. Kobiety rzucają młotem o wadze 4 kg, młodzicy i juniorzy – 5 kg, juniorzy starsi – 6 kg, a seniorzy – 7,26 kg.

Rzut młotem to konkurencja, która zrodziła się już w starożytności. Młotem była wtedy metalowa kula z drewnianym uchwytem, a rzut poprzedzony był biegiem. W 1887 roku ustalono wagę młota na 7,26 kg, a długość uchwytu mieści się w granicach 1,175–1,215 m. Zawodnicy rzucają młotem, wykonując najczęściej 3–4 obroty. Pierwszy kobiecy rekord w rzucie młotem odnotowano w 1931 roku. Konkurencja polega na osiągnięciu jak największej odległości w rzucie.

Technika rzutu młotem

Rzut młotem to dyscyplina lekkoatletyczna polegająca na jak najdalszym rzucie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka z uchwytem. Kobiety rzucają młotem o wadze 4 kg, juniorki młodsze młotem o wadze 3 kg. Młodzicy do lat 15 rzucają kulą o wadze 5 kg, juniorzy w wieku 16–17 lat młotem o wadze 5 kg, zaś juniorzy starsi – 6 kg. Seniorzy posługują się młotem o wadze 7,26 kg. Zawodnik rzuca młotem w kole otoczonym ochronną siatką, łapiąc oburącz uchwyt młota. Następnie wykonuje zamachy młotem nad głową. Podczas zamachów zawodnik wykonuje obroty całego ciała, 3–4, prostując ręce w łokciach. Po wykonaniu obrotów następuje wyrzut młota. Zawodnik musi przestrzegać zasady, że ani podczas wykonywania obrotów, ani w momencie, kiedy młot leci, nie wolno mu nadepnąć ani przekroczyć obręczy koła. Młoty lekkoatletyczne wykonane są ze stopu stali i ołowiu, a łożysko z wysokiej jakości hartowanej stali cynkowanej galwanicznie. Ciężar młota dobierany jest indywidualnie. Aby rzut został zaliczony, młot musi wylądować w zaznaczonym sektorze, a zawodnik nie może wypaść z okręgu. Technika rzutu młotem:

1. Zawodnik musi ustawić się w kole, tyłem do kierunku, w którym ma nastąpić wyrzut młota.

2. Chwyta obiema dłońmi uchwyt młota.

3. Wykonuje zamachy młotem nad głową.

4. Prostuje ręce w łokciach i wykonuje obroty (3–4 obroty całego ciała).

5. Wyrzuca młot w pole rzutów.

Jak trenować rzut młotem?

Osoby trenujące rzut młotem muszą pracować nad rozwojem siły i wzmocnieniem najważniejszych mięśni, a także dynamiką. To najistotniejsze umiejętności konieczne do wykonywania rzutu młotem. Innymi ćwiczeniami wykonywanymi na treningach są rzuty różnego rodzaju młotami, a także poprawianie kolejnych elementów – obrotów i wyrzutów. Rzut młotem to dyscyplina nie tyle dla osób silnych, co sprawnych, szybkich i dynamicznych. Dlatego na udoskonalenie tych właśnie umiejętności zawodnicy poświęcają najwięcej czasu. Ta dyscyplina lekkoatletyczna nie jest łatwa, zwłaszcza z uwagi na konieczność wykonania kilku obrotów, a nie jednego, jak przy rzucie dyskiem czy pchnięciu kulą. Rzut młotem to dyscyplina techniczna , w której pierwszy obrót wykonuje się przez palce, a pozostałe (zazwyczaj trzy) przez pięty.

Rekord świata w rzucie młotem

Rekord świata rzutu młotem kobiet od lat należy do Anity Włodarczyk. Jej wyniki kształtują się następująco:

  • 77,96 m w 2009 roku,
  • 78,30 m w 2010 roku,
  • 79,58 m w 2014 roku,
  • 81,08 m w 2015 roku,
  • 82,29 m i 82,98 m w 2016 roku.

Rekord z roku 2011 należy do Betty Heidler z Niemiec. Zawodniczka rzuciła na odległość 79,42 m. Najlepszym zawodnikiem w rzucie młotem mężczyzn trzy razy z rzędu został Paweł Fajdek. To pierwszy młociarz w historii Mistrzostw Świata, który trzykrotnie udekorowany został złotym medalem. Mistrzostwa Europy rzutu młotem w 2018 roku należały również do Polaków. Pierwsze miejsce zajął Wojciech Nowicki, zaś srebrny medal zdobył mistrz świata Paweł Fajdek. Złoto dał Polakowi wynik 80,12 m, drugie miejsce zagwarantował rzut młotem na odległość 78,69 m. Najlepszy wynik na świecie w 2018 roku osiągnął 29-letni Paweł Fajdek, wykonując rzut na odległość 80,70 m. Najlepsza zawodniczka Polski, Anita Włodarczyk, aż 7 razy poprawiła rekord Polski w rzucie młotem, jej poprzedniczka Kamila Skolimowska wywalczyła złoty krążek na Olimpiadzie w roku 2000.

Zobacz film: Eurosport szykuje się na Igrzyska Olimpijskie

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

9-letnia dziewczynka jeździła quadem. Co grozi za to rodzicom?

Rafting, czyli sport dla miłośników mocnych wrażeń. Czy można uprawiać go w Polsce?

Spływy kajakowe w Polsce. Gdzie warto się wybrać?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości