Kajakarstwo w sezonie wakacyjnym to popularny sposób spędzania wolnego czasu w Polsce. Pływają wszyscy: rodziny z dziećmi, grupki młodych osób, a także seniorzy. Podpowiadamy zatem, w jakie miejsca warto się wybrać, by aktywnie odpocząć na łonie natury.
Spływy kajakowe - dlaczego warto?
Co roku przybywa miłośników kajakarstwa. Podczas długich weekendów i wakacji trudno jest wypożyczyć kajak "od ręki" bez rezerwacji. Nic dziwnego, bo sport ten może uprawiać większość z nas, daje mnóstwo radości, a obcowanie z naturą - nie od dziś wiadomo - pełni świetną "odskocznię" od codziennych obowiązków.
Część z nas wybiera jednodniowe wypady na kajaki, a inni, bardziej zaawansowani nawet kilkunastodniowe. Co więcej, taka forma spędzania czasu łączy przyjemne z pożytecznym, bo pływając kajakiem:
- wzmacniamy mięśnie;
- zwiększamy zakres ruchu w stawach;
- spalamy kalorie;
- pracujemy nad kondycją;
- odprężamy się;
- wytwarzają się endorfiny (tzw. hormony szczęścia).
Ponadto kajakarstwo to jedna z tańszych form aktywności. Nie potrzebujemy specjalnych kursów, a kajak możemy wypożyczyć w bardzo przystępnej cenie. Tempo spływu zależy tylko od naszych możliwości i potrzeb. Pozostaje zatem spytać: "Gdzie na kajak?"
3 najpiękniejsze trasy na spływy kajakowe
Spływ kajakowy Pilicą
Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 342 km. Przepływa między innymi przez Szczekociny, Sulejów, Spałę, Białobrzegi i Warkę, więc tylko od nas zależy, w którym miejscu chcemy zacząć. Przykładowe trasy:
- Biała Góra- Warka (dystans: 10 km, czas: 1-3 godziny) - trasa ta zachwalana jest jako przyjazna dla początkujących i rodzin z dziećmi;
- Białobrzegi-Warka (dystans: 29 km, czas: 6-7 godzin);
- Maluszyn - Przedbórz (dystans: ok. 38 km, czas: 2 dni);
- Maluszyn - Sulejów (dystans: ok. 86 km, czas: 4 dni).
Spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim
Rzeka jest lewobrzeżnym dopływem Niemna i mierzy ponad 140 km. To jedna z bardziej malowniczych tras kajakowych Suwalszczyzny. Na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim. Przykładowe trasy:
- Klasztor nad Jeziorem Wigry – Maćkowa Ruda (dystans: 10-15 km, czas: 3-4 godziny);
- Frącki - Mikaszówka (dystans: 26 km, czas: ok. 6 godzin);
- Tartaczysko – Dworczysko (dystans: ok. 17 km, czas: ok. 4,5 godziny).
Spływ kajakowy Brdą
Tę rzekę chętnie wybierają mieszkańcy Pomorza. Trasy są o różnorodnym stopniu trudności. Dlatego początkujący kajakarze powinni wcześniej dokładnie się z nimi zapoznać.
- Stara Brda - Nowa Brda (dystans: 14 km, czas: 5 godzin);
- Żołna - Folbryk (dystans: 12 km, czas: 4 godziny);
- Mylof - Gołąbek (dystans: 37 km, czas: 2 dni).
Zobacz także:
Portugalia wprowadziła nowy podatek dla podróżujących samolotami. O ile podrożeją bilety?
Czeczenia – położenie, historia, kultura
Zobacz wideo: Kajakiem przez świat
Autor: Dominika Czerniszewska