Czeczenia – położenie, historia, kultura

 Abdullah Bersaev /EyeEm/Getty Images
Abdullah Bersaev /EyeEm/Getty Images
Czeczenia jest krajem należącym do Federacji Rosyjskiej. Stolicą Czeczenii jest Grozny, miasto założone w 1818 roku. Republika Czeczeńska leży na północnym Kaukazie, graniczy z Gruzją, Krajem Stawropolskim oraz Inguszetią i Dagestanem. Jest to kraj w większej części nizinny. Góry znajdują się na północy kraju.

Czeczeni nazywają siebie samych Nochczi. Są narodem dumnym i bardzo religijnym. Szybko zakładają rodziny, są odważni, powściągliwi i żywią duży szacunek dla osób starszych. Historia kraju jest trudna i burzliwa. Naród czeczeński brał udział w wielu wojnach, które wyniszczyły kraj. W 1991 roku Czeczenia ogłosiła niepodległość, jednak nie została ona uznana przez żadne państwo świata.

Czeczenia – położenie i informacje podstawowe

Republika Czeczenii nie jest duża, a jej powierzchnia to 17300 km2. Ponad połowę kraju stanowią tereny nizinne, na których zlokalizowanych jest najwięcej miast. Około 30 proc. ludności Czeczenii mieszka w stolicy – Groznym. Nie zawsze tak jednak było. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu znacznie więcej osób zamieszkiwało tereny górskie, ale po deportacjach Czeczenów do Azji Środkowej w latach 40. XX wieku znacznie zmniejszyła się liczba mieszkańców górskich wsi. Republika Czeczenii podzielona jest na 15 rejonów oraz 3 miasta o znaczeniu republikańskim. Miastami tymi są:

  • Grozny – stolica republiki. Miasto powstało w 1818 roku. Początkowo mieszkali w nim Kozacy. Po licznych działaniach ZSRR zmierzających do usunięcia Kozaków z miasta nastąpił napływ do niego ludności czeczeńskiej.
  • Argun – miasto znajdujące się nad rzeką o tej samej nazwie. Jest idealnym miejscem wypadowym dla turystów, którzy chcieliby zobaczyć piękne, dzikie góry Czeczenii.
  • Gudermes – miasto znane przede wszystkim z wydobycia ropy naftowej. Drugie co do wielkości miasto Czeczenii.

Rejony Czeczenii: naurski, szełkowski, nadtierieczny, grozneński, gudermeski, sunżeński, aczchoj-martanowski, urus-martanowski, szaliński, kurczałojewski, itum-kaliński, szatojski, wiedieński, nożaj-jurtowski i szarojski.

Historia Czeczenii

Historia Czeczenii jest bardzo burzliwa i łączy się przede wszystkim z dominacją Rosji. Pierwsze powstanie antyrosyjskie wybuchło w 1785 roku, jednak zakończyło się niepowodzeniem Czeczenów. Rosjanie systematycznie zagarniali i podbijali Kaukaz. Na początku lat 20. XX wieku Czeczenia weszła w skład Górskiej ASRR (Górska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka) jako Czeczeński Obwód Autonomiczny. Kiedy doszło do rozpadu ZSRR, Czeczenia ogłosiła niepodległość, która jednak nie została oficjalnie uznana przez żadne państwo. W 1996 roku Rosja rozpoczęła wojnę w Czeczenii, ale nie zakończyła się ona opanowaniem kraju. W 1999 roku Rosja podjęła drugą, tym razem udaną próbę zajęcia terytorium Czeczenii. Republika Czeczeńska została zniszczona – od lat jest systematycznie odbudowywana. Czeczenia mogłaby być krajem o dużym potencjale turystycznym. Niestety, turystyka w tamtym rejonie jest ograniczona, ponieważ Czeczenia wciąż uważana jest za kraj niebezpieczny, a informacji turystycznych jest naprawdę niewiele.

Kultura Czeczenii

Czeczenia jest krajem pełnym kontrastów. Odbudowują się tu miasta, ale na ich obrzeżach często można zobaczyć wioski zniszczone wojną. Ludzie są życzliwi, chociaż stanowczy, dumni, kierujący się prawem szariatu. Stosują go w formie uproszczonej, głównie obejmującej zakaz spożywania alkoholu i zakazy żywieniowe. Wymaga się również, aby kobiety ubierały się skromnie. Osoby dorosłe często należą do różnorodnych bractw sufickich. Codzienność Czeczenów oparta jest na zakazach i nakazach, które mocno są wpisane w ich kulturę.

Co zobaczyć w Czeczenii?

Zwiedzanie Czeczenii nie jest łatwe i z pewnością nie jest to wyprawa dla każdego. Do Czeczenii najłatwiej dostać się z Moskwy – samolotem, pociągiem, samochodem, ewentualnie autobusem z Rostowa nad Donem lub Nazrania. Konieczna jest wiza do Federacji Rosyjskiej. Będąc w Czeczenii, koniecznie należy zobaczyć stolicę, gdzie znajduje się piękny meczet Serce Czeczenii, a także kościół św. Michała Archanioła. Zwiedzając Czeczenię, warto zobaczyć również zamek Phakoch oraz jezioro Treasury-Am. Ciekawostką jest martwe miasto Choi-Pede, a także malownicza wieś Bekchajlinskaja. W Czeczenii zachwycająca jest przyroda: piękne, majestatyczne góry, jeziora i rzeki, malownicze wsie, a także gościnność mieszkańców. Turystów nie przyjeżdża do Czeczenii wielu, dlatego witani są z ogromną uprzejmością. Minie zapewne jeszcze wiele lat, zanim region ten zostanie w pełni odbudowany i stanie się atrakcyjny dla turystów.

Zobacz wideo: Pierwsza plaża tylko dla kobiet otwarta w Czeczenii. Odgradza ją dwumetrowy płot

Zobacz także:

Plany wakacyjne Polaków. Ile chcemy wydać na letni wypoczynek?

Ukłucie jeżowca – jak sobie z tym poradzić?

Wakacje w Saint-Tropez (Francja). Co warto zobaczyć?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości