czeczenia

  czeczenia

  Czeczenia jest krajem należącym do Federacji Rosyjskiej. Stolicą Czeczenii jest Grozny, miasto założone w 1818 roku. Republika Czeczeńska leży na północnym Kaukazie, graniczy z Gruzją, Krajem Stawropolskim oraz Inguszetią i Dagestanem. Jest to kraj w większej części nizinny. Góry znajdują się na północy kraju.

  Doświadczenia, które mają za sobą, odcisnęły się na ich psychice. Cierpią na zaburzenia depresyjne, nerwicowe. A o czym marzą mali uchodźcy przebywający w Polsce? Sprawdziła to Bianka Zalewska.

  W 2016 roku grupa Czeczenów, która przed reżimem szukała schronienia w Europie, utknęła na dworcu w Brześciu. Większość z nich to były kobiety i dzieci. Polska straż graniczna odmawiała im wjazdu do naszego kraju, jednak po wielu staraniach większość rodzin znalazła się w Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Martę Piegat-Kaczmarczyk i Społecznego Doradcę Rzecznika Praw Dziecka Marka Konopczyńskiego, aby zapytać, z jakimi traumami i problemami zmagają się te rodziny.

  Elsi Adajew zaprojektował zegarek dla Papieża Franciszka. Czy Papież był zadowolony z prezentu? Elsi pochodzi z Czeczeni. Teraz mieszka w Polsce. Jest muzułmaninem. Czy z powodu wyznania spotkały go w naszym kraju kiedykolwiek nieprzyjemności? Jak zmieniła się sytuacja Czeczenów w Polsce na przestrzeni lat?

  Czeczenka Zargan Nasordinova jest mamą czwórki dzieci, po ucieczce z ojczyzny zamieszkała z najmłodszym synem w Warszawie. Polka Anna Kaszubska jest mamą trzech córek, z wykształcenia pedagogiem, autorką bajek dla dzieci. Różni je niemal wszystko - pochodzenie, poglądy, wychowanie, język, kultura, religia, a łączy samotne macierzyństwo i życie naznaczone chorobą. W Dzień Dobry TVN powiedziały o swojej niezwykłej przyjaźni i książce, która dzięki niej powstała. Musicie posłuchać tej historii. Jarek Kuźniar też nie mógł powstrzymać wzruszenia.

  Janka Ochojska działaczka społeczna i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Od ponad 20 lat organizuje konwoje i pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących części świata, w tym dla Czeczeni, Sudanu, czy Autonomii Palestyńskiej. Jak znajduje siły, aby nieść pomoc innym? O czym jest ostatnio wydana książka "Świat według Janki"? Na co przeznaczone będą pieniądze ze sprzedaży książki? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Janinę Ochojską, działaczkę humanitarną, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej. Jaki prezent otrzymała od nas?

  Bohaterką kolejnego docinka cyklu "Kobiety w religiach świata" jest Czeczenka Zukhra Umalatowa, która w Polsce mieszka od kilku lat. Czy z powodu chusty, którą - jako muzułmanka - nosi na głowie spotykają ją przykrości i ataki agresji? Całą rozmowę z Zukhrą zobaczycie w najbliższy czwartek w Dzień Dobry TVN! Zapraszamy!

  Najlepszy polski zawodnik MMA. Pokonał w pierwszej rundzie Japończyka. Jak wygląda jego życie po wygranej - sprawdził Żenia Klimakin. Odwiedził go w jego mieszkaniu w Olsztynie. Gdzie Mamed Khalidov poznał swoja żonę, czy modli się codziennie i czym zajmuje się jako przedsiębiorca?

  Mamed Khalidov - mistrz MMA, muzułmanin, wojownik, ojciec i mąż. Czeczen. Polak. W studiu Dzień Dobry TVN o Mamedzie Khalidovie rozmawiali: Agnieszka Rylik i jego brat cioteczny - Yunadi Tsagarov.