Rafting, czyli sport dla miłośników mocnych wrażeń. Czy można uprawiać go w Polsce?

wiosło i fragment pontonu na rzece
THEPALMER
Sporty ekstremalne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wymagają nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także odwagi, która motywuje nas do podjęcia ryzykownego wyzwania. Miłośnicy mocnych wrażeń, których nie zraża zimna woda i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą rwący nurt rzeki, powinni spróbować swoich sił w raftingu. Dostarczający niezapomnianych emocji spływ pontonem, choć niełatwy do zrealizowania w Polsce, budzi coraz większe zainteresowanie.

Rafting to bez wątpienia sport dla odważnych, a żeby poznać jego zalety, nie trzeba wcale wyjeżdżać za granicę. W Polsce można uprawiać go głównie na rzekach, które nie wymagają dużej wiedzy i doświadczenia, a jedynie odpowiedniego sprzętu i krótkiego przygotowania, zapewnianego przez profesjonalnych instruktorów. Każdy, kto ceni sobie ekstremalne doznania podczas urlopu, powinien umieścić spływ pontonem w swoim wakacyjnym harmonogramie.

Na czym polega rafting?

Spływ pontonem po wzburzonej górskiej rzece to wyzwanie, które zapewnia nie tylko niezapomniane emocje i wyrzut adrenaliny , ale pozwala także podziwiać piękno otaczającej nas przyrody. Chcąc zasmakować wrażeń związanych z raftingiem, możemy zdecydować się na jednorazowy spływ bądź zaplanować kilkudniową wyprawę korytem wybranej rzeki. Uprawianie ekstremalnej formy raftingu możliwe jest jedynie na rzekach, których nurt jest wystarczająco rwący i nieprzewidywalny. To właśnie on stanowi główną atrakcję podczas tej szczególnej aktywności, a jego szybkość , towarzyszące jej wiry oraz przeszkody w postaci skał określa się za pomocą specjalnej skali. Warto jednak podkreślić, że rafting jest atrakcją przeznaczoną dla osób każdym wieku. Doświadczeni sportowcy poszukują co prawda wyjątkowo niebezpiecznych górskich rejonów i tam organizują spływy, jednak rafting na łagodnej rzece powinien spodobać się nawet dzieciom, o ile odpowiednio je do niego przygotujemy.

Gdzie można uprawiać rafting w Polsce?

Poziom trudności rzek w Polsce zwykle nie umożliwia ryzykownego spływu pontonem, uparci pasjonaci tego ekstremalnego sportu mogą jednak trafić na miejsca, które pozwalają cieszyć się gwałtownym nurtem rzeki, a przy okazji bliskością natury oraz pięknymi widokami.

Najczęściej wybierana do sportów ekstremalnych polska rzeka, idealnie nadająca się do raftingu, to płynąca przez Szklarską Porębę Kamienna. Odpowiednio wysoki poziom wody, spowodowany na przykład intensywnymi opadami deszczu, może zwiększać trudność jej pokonania do poziomu piątego, określanego jako bardzo ryzykowny, odpowiedniego wyłącznie dla doświadczonych sportowców. Kamienna znana jest przede wszystkim z organizowanych na niej co roku Mistrzostw w Kajakarstwie Górskim, jednak wraz ze wzrostem zainteresowania raftingiem zaczęła przyciągać do siebie także miłośników pontonów.

Nysa Kłodzka to kolejny punkt na mapie Polski, który powinien przykuć uwagę amatorów raftingu. Nurt tej rzeki nie jest co prawda bardzo gwałtowny, jednak otaczające jej koryto lasy i wysokie skaliste brzegi zachęcają do spływu pontonem w tym rejonie. Niski poziom trudności rzeki sprawia, że idealnie sprawdza się ona w przypadku osób początkujących. Pierwsze kroki w raftingu warto stawiać właśnie tam.

W zestawieniu polskich rzek, które przyciągają odważnych miłośników spływów, nie może zabraknąć popularnego Dunajca. Poziom trudności nurtu pienińskiej rzeki jest niewielki, ale okoliczności przyrody i zachwycające krajobrazy wokół niej z pewnością będą w stanie nam to zrekompensować. To także doskonały kierunek dla tych, którym w poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń towarzyszą dzieci.

Zobacz wideo: Rafting w domowym ogrodzie. Ojciec zapewnił swoim dzieciom namiastkę spływu górską rzeką

x-news

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana