Co jeść, aby regulować poziom cukru we krwi? Lista produktów, po które warto sięgać

warzywa w torbie z sercem
Tiina&Geir/Getty Images
Źródło: Cultura RF
Poziom cukru we krwi może być różny każdego dnia i wpływ na to ma wiele czynników. Niektórzy mają lekko podniesiony dopuszczalny poziom, inni natomiast znacznie i wówczas warto sprawdzić, czy nie jest to wywołane cukrzycą. Co jeść, by regulować poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi a jedzenie

Poziom cukru we krwi waha się w ciągu dnia, m.in. ze względu na spożywane posiłki. Nie bez znaczenia pozostaje ich rodzaj. Zwykle najniższy poziom występuje przed śniadaniem i kolejnymi posiłkami, natomiast najwyższy w ciągu kilku godzin po posiłku.

Najprostszym sposobem na regulowanie poziomu cukru we krwi jest odpowiednio dopasowana dieta. Należy postawić na produkty obniżające ten poziom, a unikać podwyższających. Najbardziej zalecane są surowe warzywa, niektóre owoce i wyroby zbożowe. Produkty te wpływają na przemianę węglowodanów, ułatwiając przetwarzanie glukozy w energię. Są też bogatym źródłem skrobi i błonnika, czyli składników, które są przez ludzki organizm dłużej trawione i wolniej wchłaniane.

Należy mieć na uwadze, że choć warzywa są bardzo zalecane osobom dbającym o prawidłowy poziom cukru we krwi, to nie wszystkie będą w 100 procentach bezpieczne dla osób, które są narażone na cukrzycę. W związku z tym przyjmuje się podział warzyw na te, które można jeść bez ograniczeń, oraz te, po które nie należy sięgać częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu, a w niektórych przypadkach nawet rzadziej.

Warzywa, które bez ograniczeń są zalecane cukrzykom

 • cukinia,
  • ogórki,
   • rzodkiewka,
    • kapusta i różne sałaty,
     • szczypiorek,
      • szpinak,
       • szparagi,
        • papryka zielona,
         • brokuły,
          • pomidory.

           Raz - dwa razy w tygodniu: brukselka, buraki, fasolka szparagowa, pietruszka.

           Cukrzycy powinni unikać: warzyw strączkowych, kukurydzy i ziemniaków.

           Poniżej lista innych produktów spożywczych, które posiadają właściwości obniżające poziom cukru we krwi.

           Produkty regulujące poziom cukru we krwi

           Jabłka

           Jabłka to owoce słodkie w smaku, ale mają niski indeks glikemiczny. Spożywanie produktów o niskim lub średnim indeksie glikemicznym sprzyja kontroli poziomu cukru we krwi. Poza tym nie zawierają tłuszczu i są bogate m.in. w błonnik i witaminę C.

           Kurkuma

           To niezwykle wszechstronna przyprawa korzenna, która wykazuje szereg korzyści zdrowotnych. Według badania z czasopisma "Journal of Nutrition & Intermediary Metabolism" może działać jako środek hipoglikemiczny, obniżając poziom glukozy u osób z cukrzycą typu 2. Pomaga także utrzymać go na stałym poziomie.

           Jagody

           Liczne badania potwierdziły, że spożywanie jagód umożliwia lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi. Owoce te są pełne błonnika, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Są więc zalecane dla osób, które borykają się z problemami dotyczącymi poziomu cukru we krwi.

           Nasiona chia

           Nasiona chia są bogate w błonnik i kwasy alfa-linolowe, znane również jako kwasy tłuszczowe omega-3. Taki skład ma korzystny wpływ na regulowanie poziomu cukru we krwi. Poza tym, badania wykazują, że mogą też chronić organizm przed miażdżycą.

           Zielone warzywa liściaste

           Szpinak, sałata i inne zielone warzywa liściaste mogą potencjalnie obniżyć ryzyko cukrzycy. Na szczególną uwagę zasługuje tu szpinak, który jest pełen magnezu i błonnika – składników przyjaznych dla regulowania poziomu cukru we krwi.

           Orzechy i migdały

           Orzechy są jednym z najzdrowszych produktów spożywczych - wspomagają m.in. pracę mózgu. Z kolei migdały są bogate w magnez, który może wspierać organizm w efektywniejszym wykorzystaniu insuliny. Ponadto migdały są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, białko i błonnik, co czyni je doskonałym składnikiem w diecie nastawionej na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

           Produkty zbożowe

           Włączenie owsa i otrębów owsianych do diety może poprawić poziom cukru we krwi ze względu na wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika, który ma znaczące właściwości obniżające poziom cukru.

           Zobacz też:

           Obniżamy poziom cukru we krwi za pomocą domowych sposobów

           Norma cukru we krwi – u dorosłych, u dzieci, w ciąży. Jaka jest norma po posiłku i na czczo?

           Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak karmić dziecko tanio i zdrowo?

           Zobacz video: Jak oduczyć się jeść słodycze? Dietetyk radzi

           TVN Zdrowie

           Autor: Diana Ryściuk

           Źródło: diety.nfz.gov.pl

           Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości

           Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
           Materiał promocyjny

           Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

           Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
           Materiał promocyjny

           Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?