Serwisy internetowe o zdrowiu i dietach prześcigają się w proponowaniu różnych sposobów, które można zastosować we własnym domu, aby obniżyć poziom cukru we krwi. My natomiast postanowiliśmy przetestować większość podawanych metod i wyłonić z nich te, które rzeczywiście są najskuteczniejsze.
Dlaczego warto dbać o prawidłowy poziom cukru we krwi?
Każda, nawet bardzo zdrowa osoba, powinna regularnie monitorować poziom cukru we krwi, aby móc szybko wyłapać ewentualne nieprawidłowości. Dzięki temu będzie mogła wyrównać poziom cukru za pomocą na przykład wyłącznie diety. Jeśli jednak zostanie to zaniedbane, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie do obniżenia poziomu cukru będzie już potrzebne zażywanie leków. A jak wiadomo, jeśli coś jesteśmy w stanie wyleczyć naturalnymi sposobami bez farmakoterapii, to warto z tego skorzystać.
Regulując poziom glukozy we krwi, przede wszystkim zapobiegamy cukrzycy. Dodatkowo zapewniamy sobie zdecydowanie lepsze samopoczucie, bo nagły i silny wzrost stężenia cukru we krwi nie jest dla nas korzystny. Optymalny poziom glukozy pozwala również zachować zgrabną sylwetkę, a kobietom ciężarnym urodzić zdrowe dziecko o prawidłowej masie urodzeniowej.
Jak obniżyć poziom cukru we krwi domowymi sposobami?
Najprostszym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi domowymi sposobami jest ułożenie sobie odpowiedniej diety. Powinny się w niej znaleźć produkty spożywcze obniżające poziom cukru. Dieta nie może zawierać tych produktów, które go gwałtownie podwyższają.
Do zalecanych produktów spożywczych zaliczamy przede wszystkim warzywa w formie surowej. Rozgotowane warzywa, a szczególnie marchew, szybko podwyższają poziom cukru. Dobrze jest przynajmniej każdego dnia zjeść pół kilograma świeżych warzyw. Można część tej ilości spożyć w postaci domowego soku warzywnego. Produkty obniżające poziom cukru we krwi to również produkty zbożowe zawierające dużą ilość witamin z grupy B, które wpływają na przemianę węglowodanów, a tym samym ułatwiają przetwarzanie glukozy w energię. Są również bogatym źródłem skrobi i błonnika, czyli tych składników, które są długo trawione nasz organizm i wolno wchłaniane.
Należy pamiętać także o tym, że choć warzywa są ogólnie bardzo zalecane osobom dbającym o prawidłowy poziom cukru we krwi, to jednak nie wszystkie będą w 100 proc. bezpieczne dla osób zagrożonych cukrzycą. Przyjmuje się nawet pewien podział warzyw pod względem tego, czy można je jeść bez ograniczeń, maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu, czy rzadziej.
Do warzyw całkowicie zalecanych dla cukrzyków zaliczamy głównie cukinię, ogórki, rzodkiewkę, kapustę, różne sałaty, szczypiorek, szpinak, szparagi, paprykę zieloną, pomidory, brokuły. Raz czy dwa razy w tygodniu można sobie pozwolić na brukselkę, buraki, fasolkę szparagową czy pietruszkę. Cukrzycy powinni jednak unikać warzyw strączkowych, kukurydzy i ziemniaków.
Diabetycy i osoby zagrożone cukrzycą i zastanawiające się, co obniża poziom cukru we krwi , muszą dodatkowo dowiedzieć się, które produkty spożywcze powinny zostać przez nich całkowicie wykluczone z codziennej diety, ponieważ wpływają na podwyższenie poziomu cukru. To oczywiście wszelkiego rodzaju słodycze, fast-foody, słodzone gazowane napoje czy słodzone soki. Niewskazane są też niektóre owoce, jak np. dojrzałe banany, winogrona czy większa ilość mandarynek.
Poziom cukru rano przed posiłkiem – prawidłowe wyniki
Wiele osób regularnie mierzących poziom glukozy we własnym organizmie zastanawia się również nad tym, jak można obniżyć poziom cukru we krwi na czczo . Na pewno stosowanie właściwej diety, wypijanie odpowiedniej ilości wody i regularne uprawianie sportów, czyli zdrowy styl życia, będzie tutaj podstawą. Niestety często osoby chore, mimo dużego zwracania uwagi na to, w jaki sposób się odżywiają, i tak mają rano zbyt wysoki poziom cukru. No właśnie, a ile to już jest zbyt dużo?
Normy poziomu cukru w przypadku mierzenia go zaraz po przebudzeniu się powinny wynosić nie więcej niż 100 mg/dl (5,6 mmol/l). Natomiast przygodny pomiar poziomu glukozy we krwi powyżej 200 mg/dl świadczy o cukrzycy. Wyniki przekraczające te normy należy uznać za złe, a te, które zbliżają się do wyżej podanych maksymalnych wartości, za niepokojące.
Dbając o prawidłowy poziom cukru we krwi, ograniczamy ryzyko rozwoju cukrzycy. Warto pamiętać, że jest to choroba dotykająca sporą grupę osób dorosłych i wpływająca na wystąpienie również innych chorób, tzw. odcukrzycowych.
Uważaj, cukrzyku! Produkty z wysokim indeksem glikemicznym.
Zobacz także:
Czy warto brać suplementy, by uzupełnić niedobór witamin? Lekarz: "Najważniejsza jest dieta"
Magda Gessler apeluje do osób na dietach. W tłusty czwartek "jedzenie pączków przynosi szczęście"
Dieta na mrozy, czyli co jeść zimą? Sprawdź, co radzi specjalista
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: E+