Wideokonferencje mogą doprowadzić nas do "zoom fatigue". Psycholog radzi, jak walczyć ze zmęczeniem pracą zdalną

„Zoom fatigue” – zmęczenie rozmowami wideo
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zauważają, że po roku pracy i nauki w warunkach pandemii, często tylko w formacie zdalnym, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni wideokonferencjami. Na łamach czasopisma "Technology, Mind and Behavior" podsumowują wyniki badań wskazujących na negatywne dla naszego samopoczucia skutki takiej pracy i nauki.

Około rok temu spora część Polaków przeszła na pracę zdalną - to kompletnie zmieniło model naszego życia. Spotkania z pracownikami zastąpiły konferencje wideo, a jak ustalili amerykańscy naukowcy, dziennie zdarza nam się spędzać na Zoomie nawet do 10 godzin. Masz już tego dość? Nie tylko ty.

"Zoom fatigue" - co to jest?

W studiu Dzień Dobry TVN gościła Katarzyna Kucewicz, psycholog. Specjalnie dla naszych widzów wyjaśniła, czym jest "zoom fatigue".

- To jest takie zmęczenie i wykończenie tym, że cały czas patrzymy na kogoś w ekranie. Cały czas patrzymy też na siebie, a to też jest trudne. (...) To sprawia, że przez te 8 godzin jesteśmy usztywnieni, staramy się zachować nienaganny wizerunek - mówiła.

Jakie są objawy zoom fatigue i jak z nimi walczyć?

Jak zauważyła Katarzyna Kucewicz, ludzie zaczynają doświadczać ogromnego wypalenia zawodowego.

- To skutkuje tym, że na myśl o zoomie robi nam się słabo. Tak, jak na początku cieszyliśmy się, że dzięki wideokonferencji widzimy rodzinę, znajomych, robimy sobie sobie imprezy, tak teraz mamy tego dosyć - dodała.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy wrócimy do pracy stacjonarnej. Dobrze jest więc nauczyć się poruszania w nowej rzeczywistości. Psycholog poradziła, aby pamiętać o przerwach w pracy. Warto też od czasu do czasu zamienić wideokonferencję na rozmowę telefoniczną - wtedy możemy pochodzić, poruszać się.

Katarzyna Kucewicz przedstawiła naszym widzom sposoby na rozładowanie napięcia wywołanego pracą zdalną. Jednym z nich są kolorowanki dla dorosłych - to propozycja dla osób, które mają podzielną uwagę. Narzędziem nie tylko dla starszych, ale też dla dzieci są piłeczki odstresowujące.

Co jeszcze poleca psycholog? Zobacz materiał wideo.

Zobacz też:

Niepokojące wyniki badań dotyczących siedzącego trybu życia. Naukowcy: "Brak ruchu nas zabija"

Praca zdalna z zagranicy bez wiedzy szefa. Co na to prawo?

Wstań od komputera i zrób krótką gimnastykę. Twój kręgosłup ci podziękuje

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!