Wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie
Naukowcy są jednogłośni – częste i długie siedzenie prowadzi do nieodwracalnych zmian. James Levine, endokrynolg i badacz otyłości z Mayo Clinic, poszedł o krok dalej i stwierdził, że zbyt długie siedzenia zabija. Według zespołu badaczy z Leicester University w Wielkiej Brytanii, osoby, które siedzą co najmniej 7,5 godziny w ciągu dnia, są o wiele bardziej narażone na śmierć w młodym wieku. Kiedy ilość godzin spędzonych w pozycji siedzącej zwiększa się do 12, prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu wzrasta trzykrotnie.
Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, obserwowali 1 481 kobiet w wieku powyżej 64 lat, które prowadzą siedzący tryb życia. Co wynika z ich badań? Nic dobrego.
Nasze badanie wykazało, że komórki starzeją się szybciej z powodu siedzącego trybu życia. Wiek chronologiczny nie zawsze odpowiada więc wiekowi biologicznemu
- zauważył dr Aladdin Shadyab z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Diego.
Pandemia a siedzący tryb życia
Nikt nie ma wątpliwości, że przez ostatni rok siedzimy znacznie więcej. Niestety nie zawsze poprawnie. Pierwszym krokiem do zadbania o zdrowie jest prawidłowa postawa. Usiądźmy przy biurku, a na wysokości kręgosłupa lędźwiowego podłóżmy sobie poduszkę lub specjalny masażer, dzięki której łatwiej będzie nam utrzymać prawidłową pozycję.
- Na pulpicie powinny być tylko dłonie. Natomiast przedramiona należy oprzeć na jakiejś podstawce. Ta podstawka wyrównuje nam poziom z klawiaturą komputera. Łokcie powinny być poza biurkiem, dlatego że tutaj przechodzi nerw łokciowy. Jeżeli będziemy go dociskać do twardego blatu, to może dojść do różnego rodzaju problemów z tym nerwem – powiedział w naszym programie Adrian Rymarczyk, ortopeda.
Najważniejszy jest ruch
W siedzącym trybie życia najgorszy jest brak ruchu. To on prowadzi do często nieodwracalnych zmian, o których mówią naukowcy. Dlatego pamiętaj, żeby wstać co godzinę chociażby na kilka minut, a po skończonej pracy spaceruj, biegaj albo tańcz.
Kiedy odczuwasz ból w plecach, spowodowany zbyt długim siedzeniem, skorzystaj z tych prostych ćwiczeń:
Skutki pracy zdalnej
Jak się okazuje, ból pleców to niejedyna dolegliwość, z którą zmagamy się prowadząc siedzący tryb życia. Badania pokazują, że większość osób nie ma w domu odpowiedniego miejsca do pracy. Skutkuje to nie tylko problemami ze zdrowiem, ale też złym samopoczuciem psychicznym. Ponad 1/3 pracowników czuje się bardziej zestresowana i odizolowana. 1 na 4 osoby obserwuje u siebie bóle pleców, szyi, głowy, ale też problemy ze wzrokiem. 10 proc. pracowników przyznaje, że pracuje na kanapie, 5 proc. na łóżku, a 3 proc. na podłodze. Aż 47 proc. osób pracuje dłużej niż pracowałaby w biurze. Zobacz więcej:
Zobacz też:
Bolą cię plecy w pracy? Poznaj 10 ćwiczeń, które przyniosą ulgę
Wzmocnij swoje plecy. Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy
Autor: Anna Korytowska