Pandemia koronawirusa i praca zdalna sprawiają, że siedzimy coraz więcej. Konsekwencje takiego trybu życia są przerażające. Co zrobić, żeby ich uniknąć? To prostsze niż myślisz.
Wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie
Naukowcy są jednogłośni – częste i długie siedzenie prowadzi do nieodwracalnych zmian. James Levine, endokrynolg i badacz otyłości z Mayo Clinic, poszedł o krok dalej i stwierdził, że zbyt długie siedzenia zabija. Według zespołu badaczy z Leicester University w Wielkiej Brytanii, osoby, które siedzą co najmniej 7,5 godziny w ciągu dnia, są o wiele bardziej narażone na śmierć w młodym wieku. Kiedy ilość godzin spędzonych w pozycji siedzącej zwiększa się do 12, prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu wzrasta trzykrotnie.
Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, obserwowali 1 481 kobiet w wieku powyżej 64 lat, które prowadzą siedzący tryb życia. Co wynika z ich badań? Nic dobrego.
Nasze badanie wykazało, że komórki starzeją się szybciej z powodu siedzącego trybu życia. Wiek chronologiczny nie zawsze odpowiada więc wiekowi biologicznemu
- zauważył dr Aladdin Shadyab z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Diego.
Pandemia a siedzący tryb życia
Nikt nie ma wątpliwości, że przez ostatni rok siedzimy znacznie więcej. Niestety nie zawsze poprawnie. Pierwszym krokiem do zadbania o zdrowie jest prawidłowa postawa. Usiądźmy przy biurku, a na wysokości kręgosłupa lędźwiowego podłóżmy sobie poduszkę lub specjalny masażer, dzięki której łatwiej będzie nam utrzymać prawidłową pozycję.
- Na pulpicie powinny być tylko dłonie. Natomiast przedramiona należy oprzeć na jakiejś podstawce. Ta podstawka wyrównuje nam poziom z klawiaturą komputera. Łokcie powinny być poza biurkiem, dlatego że tutaj przechodzi nerw łokciowy. Jeżeli będziemy go dociskać do twardego blatu, to może dojść do różnego rodzaju problemów z tym nerwem – powiedział w naszym programie Adrian Rymarczyk, ortopeda.
Najważniejszy jest ruch
W siedzącym trybie życia najgorszy jest brak ruchu. To on prowadzi do często nieodwracalnych zmian, o których mówią naukowcy. Dlatego pamiętaj, żeby wstać co godzinę chociażby na kilka minut, a po skończonej pracy spaceruj, biegaj albo tańcz.
Kiedy odczuwasz ból w plecach, spowodowany zbyt długim siedzeniem, skorzystaj z tych prostych ćwiczeń:
Skutki pracy zdalnej
Jak się okazuje, ból pleców to niejedyna dolegliwość, z którą zmagamy się prowadząc siedzący tryb życia. Badania pokazują, że większość osób nie ma w domu odpowiedniego miejsca do pracy. Skutkuje to nie tylko problemami ze zdrowiem, ale też złym samopoczuciem psychicznym. Ponad 1/3 pracowników czuje się bardziej zestresowana i odizolowana. 1 na 4 osoby obserwuje u siebie bóle pleców, szyi, głowy, ale też problemy ze wzrokiem. 10 proc. pracowników przyznaje, że pracuje na kanapie, 5 proc. na łóżku, a 3 proc. na podłodze. Aż 47 proc. osób pracuje dłużej niż pracowałaby w biurze. Zobacz więcej:
Zobacz też:
Bolą cię plecy w pracy? Poznaj 10 ćwiczeń, które przyniosą ulgę
Wzmocnij swoje plecy. Ćwiczenia na odcinek lędźwiowy
Autor: Anna Korytowska