Powszechna izolacja stanowi ogromne wyzwanie dla sportowców. Zamknięcie basenów i obiektów treningowych uniemożliwiło im regularne ćwiczenia. Jednak prawdziwym mistrzom nic nie jest w stanie przeszkodzić. Trzej triathloniści i judoka znaleźli doskonałe rozwiązanie tego problemu i… zamieszkali razem.
Jak powstrzymać spacerowiczów przed wyrzucaniem odpadów "pod siebie"? To może być trudne. Bo choć część z nas dokłada wszelkich starań, aby dbać o przyrodę, wielu się nią zanadto nie przejmuje. Od teraz śmiecące osoby nie pozostaną bezkarne. Na ich drodze stanęły bowiem specjalnie zamontowane fotopułapki.
Sześcioletni Filip zmaga się z rakiem siatkówki oka. Obecnie leczy się w Stanach Zjednoczonych. Do USA musi wylatywać nawet kilkanaście razy w roku. Jedna z kontrolnych wizyt wypadła już w czasie pandemii. Na szczęście, dzięki staraniom rodziny, chłopiec mógł się tam udać mimo zamknięcia granic.
Stres jest stałym elementem życia. Towarzyszy nam w pracy, w domu, w codziennych obowiązkach. Wraz z nim zazwyczaj pojawia się niechciany i nieprzyjemny towarzysz - ból głowy, któremu często towarzyszy uczucie napięcia. Jak z nim walczyć? Jednym ze sposobów na rozluźnienie może być joga. Basia Tworek pokazała kilka spokojnych ruchów, które może wykonać każdy z nas.
Bruksizm jest problemem, który dotyka wielu osób. Jego przykrym skutkiem mogą być uszkodzone zęby. Polscy i izraelscy naukowcy odkryli, że za nocnym zgrzytaniem mogą stać geny. Jak rozpoznać bruksizm? Czy doczekamy się leku? O tym mówił uczestniczący w badaniach prof. Mieszko Więckiewicz.
Dni są coraz dłuższe, temperatura coraz wyższa, a lato coraz bliżej. Dlatego tez coraz chętniej spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo naszych oczu. W programie rozmawialiśmy o tym, na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne. Powinny one być nie tylko estetyczne, ale i skutecznie chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Jakiś czas temu, ze względu na swoje właściwości zdrowotne, bardzo modne stały się pochodzące z Ameryki Południowej nasiona chia. Ale mamy w naszej polskiej kuchni coś, co jest równie zdrowe, jeszcze mniej kaloryczne i tańsze. Mowa o polskim lnie, a dokładnie jego nasionach, czyli siemieniu lnianym.
Na skołatane nerwy dobra jest joga. Żeby nieco ją urozmaicić, można ćwiczyć w hamaku. Czym jest aerial joga, czyli powietrzna joga, jakie są jej zalety i od czego zacząć - sprawdzał nasz reporter Piotr Wojtasik.
Trądzik to przypadłość, która kojarzy nam się głównie z problemem młodzieży w okresie dojrzewania. Jednakże choroba ta coraz częściej występuje u osób dojrzałych, po trzydziestce, czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce. Skąd się bierze, jak go leczyć i jakich błędów nie popełniać podczas kuracji? Na te pytania odpowiedział nam dermatolog, dr Łukasz Preibisz.
Od połowy kwietnia 2020 roku mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wielu badaczy prześciga się więc w opracowaniu maseczek, które będą najlepiej chronić nas przed koronawirusem. Na uwagę zasługuje między innymi projekt dwóch Polaków, nazwany Halloy Nano. Zobaczcie, jakie ma zalety.
Izolacja miała nam zapewnić bezpieczeństwo przed szalejącym na zewnątrz koronawirusem. Niestety spora grupa osób pozostając w domu, obawiała się jednak nie zakażenia, a agresji ze strony najbliższych osób. - Od momentu ograniczenia możliwości przemieszczania się nastąpił wzrost przypadków przemocy o 36 proc. - powiedziała Agata Szypulska z Biura RPO.
Tym razem Agnieszka Cegielska postanowiła zwrócić uwagę na roślinę, która bywa niedoceniana, choć nie brakuje w niej wielu cennych składników odżywczych. Trawa pszeniczna, bo o niej mowa, może się okazać potężnym pomocnikiem w walce o zdrowie i dobre samopoczucie.
Aktualny mistrz Rolanda Garrosa w deblu, Kevin Krawietz w czasie pandemii koronawirusa postanowił sprawdzić się w nieco innej branży i popracować w monachijskim supermarkecie. - Układałem sery, kiełbaski, wszystko co możliwe - powiedział tenisista. Dlaczego się na to zdecydował?
Mycie rąk jest jedną z najprostszych metod walki z wirusem. Środki do dezynfekcji masowo znikają ze sklepowych półek. Okazuje się, że płyn antybakteryjny można zrobić w domu. Prostym przepisem podzieliła się w naszym studiu Martyna Grzenkowicz.
U małej Ani wykryto rzadką chorobę AADC, która uniemożliwia prawidłowy rozwój u dzieci. Dziewczynkę poddano terapii genowej, która może być nadzieją dla wielu osób. Podczas rozmowy z Dzień Dobry TVN prof. Mirosław Ząbek, wyjaśniał, na czym polega jej unikalność.
Mogłoby się wydawać, że tak podstawowe czynności, jak bieganie i chodzenie, nie żądzą się żadnymi skomplikowanymi zasadami. To jednak nieprawda – wprowadzenie nawet małych reguł może sprawić, że nieświadomie zaczniemy uprawiać choćby slow-jogging. Co to takiego? Objaśnia Robert Korzeniowski.
Mimo że ostatnie tygodnie nie dostarczyły nam zbyt wielu powodów do radości, to warto pamiętać, że śmiech to zdrowie. W programie rozmawialiśmy Michałem Zawadką, autorem książki „Uśmiechologia – pozytywna strona myślenia”, na temat tego, jak ważną rolę pełni uśmiech w naszym życiu.
W ostatnich tygodnia sukcesywnie odmrażana jest gospodarka. Dochodzi też do luzowania obostrzeń przeciwdziałających pandemii. Możemy już śmiało marzyć o rychłym powrocie na siłownię. Jak jednak powrócić do aktywność fizycznej, żeby organizm na tym zyskał, a nie stracił? Odpowiedzieli eksperci: Milena Nosek, dietetyczka kliniczna i Krzysztof Kryj, trener personalny.
Badania wskazują, że poziom przemocy domowej rośnie. Ofiary, które cierpią za zamkniętymi drzwiami są obecnie w o wiele bardziej rozpaczliwej sytuacji. Dziennikarka Renata Kim napisała niedawno książkę pt. „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram”, w której zawarła rozmowy z ofiarami przemocy psychicznej. W programie opowiedziała, dlaczego tak często nie zauważamy cierpienia innych.
Paulina Cierpiałowska to młoda pływaczka, która na swoim koncie ma wiele sukcesów. Przygodę z pływaniem rozpoczęła w wieku 8 lat, otrzymując puchar od samej Otylii Jędrzejczak. Jak w czasie pandemii radzi sobie z treningami? Wykonuje je w basenie ogrodowym w szklarni.
Nie od dziś wiadomo, że wysoka temperatura może sygnalizować początek choroby. Przywykliśmy do tego, że termometr powinien wskazać 36,6 st. C. A co jeśli nasza temperatura ciała jest niższa? Sprawdź, jak brzmi odpowiedź na to pytanie.
Powitanie słońca to trening, który jest idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia. Jego zadaniem jest przygotowanie ciała i umysłu na wszystkie wyzwania, które mamy przed sobą. Zobacz, jak poprawnie wykonać ten poranny rytuał.
Pytań dotyczących pandemii wciąż przybywa. Wiemy już, jak wyglądają charakterystyczne objawy wirusa, jakie środki ostrożności powinniśmy zachować oraz co robić w przypadku podejrzenia o zakażenie. A co w przypadku, gdy chorobę przechodzimy bezobjawowo? Temat ten przybliżył nam dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.
W dobie koronawirusa nauczyliśmy się, że wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Pokazywaliśmy już jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji oraz szyliśmy kolorowe maseczki. A teraz przyszła pora na chusteczki dezynfekujące. Jak je wykonać? To niesamowicie proste i ekologiczne. Sposoby na ich wykonanie zdradziła nam Sylwia Majcher.
Dobrze zaprojektowany ogródek ziołowy zapewni dostęp do świeżych i aromatycznych ziół własnej hodowli. Te cenne rośliny są nieodzowne w kuchni, a ich uprawa może być bardzo przyjemnym zajęciem. Należy jedynie dobrze ją zaplanować.
Fala zwolnień trwa i wzbiera na sile. Utrata pracy przez jednego z małżonków ma wpływ na całą rodzinę. Zmienia się nie tylko sytuacja finansowa, ale także układ dnia i zakres obowiązków oraz atmosfera w domu. W jaki sposób przetrwać ten trudny czas bez uszczerbku dla więzi? Kilku rad udzieliła nam psycholog Maria Rotkiel.
Oprócz specyficznego zapachu i walorów smakowych, czosnek ma również mnóstwo wartości odżywczych. Z tego powodu warto każdego dnia dodawać go do przygotowywanych potraw. Supermocą tej rośliny jest allicyna - powiedziała pasjonatka zdrowego odżywiania, Agnieszka Cegielska.
Praca zdalna podczas pandemii zaczyna przynosić konsekwencje. W czasie, który dla milionów ludzi oznacza działalność i naukę przez komputer, może dojść do masowego zjawiska pogorszenia się wzroku - alarmują włoscy okuliści. Lekarze podsumowali ponad dwa miesiące kwarantanny i oddelegowania wielu osób do zajęć online. Jednym z rezultatów jest zaostrzenie astenopii. Jakie są jej objawy?
W ostatnim czasie zapisanie się na wizytę u stomatologa graniczy niemal z cudem. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa, która znacząco ograniczyła zakres pracy gabinetów dentystycznych. W programie rozmawialiśmy o tym, kiedy możemy zgłosić się na kontrolę i czego należy się spodziewać.
Izolacja, której na początku się obawialiśmy, teraz stała się naszą normalnością. Kiedyś trzeba będzie jednak wrócić do dawnej rzeczywistości, a to już generuje kolejne problemy i lęk. O tym jak sobie z tym poradzić opowiedziała nam psycholożka, dr Ewa Jarczewska-Gerc.