Maseczki ochronne - które są najlepsze?
Od soboty, 27 lutego, do zasłaniania nosa i ust powinna nam służyć przede wszystkim maseczka. Korzystanie z przyłbic, szalików czy chustek jest zabronione. Rynek oferuje nam przynajmniej kilkanaście rodzajów maseczek ochronnych. Które są najlepsze?
- Każda maseczka daje jakąś ochronę. Jeśli producent nie umieścił na niej żadnych oznaczeń i nie podał, z czego została wykonana, to określenie, jaką ma skuteczność i jak długo chroni, jest niemożliwe - mówiła Magda Dudzin, specjalistka BHP.
Jeśli na maseczce znajduje się oznaczenie np. CE mamy gwarancję, że została ona sprawdzona i spełnia obowiązujące normy.
- Musimy jednak pamiętać, że są one inne w Europie, inne w Chinach czy w Stanach Zjednoczonych, dlatego też na maseczkach pojawiają się różne oznaczenia - dodała.
Co się kryje pod oznaczeniami maseczek: FFP1, FFP2 i FFP3?
- Odnoszą się one do stopnia filtracji, przy czym najlepszą zapewnia nam tam z 3. Zatrzymuje ona aż 99 proc. szkodliwych cząsteczek, dla porównania maseczka FFP2 "wyłapuje" 94 proc. cząsteczek, a FFP1 88 proc. - mówiła specjalistka.
Jak długo będą nas chronić? O tym mówią oznaczenie - R i NR. Pierwszy oznacza, że maseczkę możemy używać wielokrotnie (jeśli nie będzie używana w miejscach, w których powietrze jest zbyt mocno zanieczyszczone - może nam służyć nawet kilkadziesiąt miesięcy!), drugi - maseczka działa tylko przez ok. 8 godzin.
- Mimo to, jeśli czujmy, że w maseczce coraz trudniej nam się oddycha, należy ją wymienić - dodała specjalistka.
Jak dezynfekować maseczkę?
Sposób dezynfekcji w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana maseczka.
- Materiałowe możemy wyprać w temperaturze min. 60 stopni z dodatkiem jakiegoś detergentu - mówiła specjalistki.
W przypadku maseczek z filtrem należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
- Najlepiej spryskać ją od wewnątrz i z zewnątrz płynem do dezynfekcji. Trzeba jednak wybrać taki, który jest bezpieczny dla skóry - dodała.
Pod żadnym pozorem nie można ich prać ani wkładać mikrofalówki.
A jak przechowywać maseczki ochronne?
- Kiedy maseczka zostanie już zdezynfekowana i wyschnie, należy ją umieścić w foliowej torebce - mówiła Magda Dudzin, specjalistka BHP.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Mama Ginekolog poruszyła ważny temat dotyczący kobiet: "Często to słyszę w gabinecie"
Sczepienia przeciw COVID-19. Na jak długo zyskujemy odporność?
Autor: Katarzyna Oleksik