Ostatnie pożegnanie Mariana Turskiego. Zamiast kwiatów, prośba od Muzeum POLIN

Pogrzeb Mariana Turskiego. Zamiast kwiatów, prośba od Muzeum POLIN
Pogrzeb Mariana Turskiego. Zamiast kwiatów, prośba od Muzeum POLIN
Źródło: Getty Images

Pogrzeb Mariana Turskiego odbył się 23 lutego. Wybitny dziennikarz i historyk, który odszedł w wieku 98 lat, spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyło wiele znanych osobistości. Muzeum POLIN zwróciło się do żałobników z prośbą.

DD_20250219_Turski_REP_napisy
Marian Turski - strażnik człowieczeństwa - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pogrzeb Mariana Turskiego

Uroczystości pogrzebowe zainaugurował Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, który po hebrajsku odmówił Psalm 23. Po modlitwie głos zabrała wnuczka zmarłego, Klaudia Siczek.

- Każdy zna Mariana Turskiego jako historyka, dziennikarza, mówcę i działacza. Ale kim był dziadziuś Marian? Pomimo, że mój dziadziuś był zawsze bardzo zajęty, nie było momentu bez ważnego projektu. Pomimo, że wraz z bratem mieszkaliśmy ocean od mojego dziadziusia - to był bardzo obecny w naszym życiu - powiedziała.

Mariana Turskiego wspominał także jego bliski przyjaciel Piotr Wiślicki.

- Marianie, bardzo dużo ci zawdzięczam. Jestem polskim Żydem, jednak to dzięki Tobie, twojej przyjaźni, radom i naukom wyszedłem z cienia. Przestałem się bać, zacząłem głośno oraz publicznie o tym mówić. To ty mnie tego nauczyłeś - podkreślił.

- Marian traktował każdego człowieka indywidualnie, często był proszony o autografy na swoich książkach, nigdy tego nie robił, zawsze wpisywał dedykację. Musiał poznać osobę, dla której pisał. Jeśli osoba stała przed nim, patrzył jej w oczy i zadawał choć jedno pytanie, dopiero potem zaczynał pisać. Każda dedykacja była inna i wyjątkowa, każda była bardzo osobista - mówił.

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie

- Wspólnie z Rodziną Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce powołuje Fundusz Nieobojętnych im. Mariana Turskiego, którego celem będzie walka z wszelką formą dyskryminacji - poinformowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Prosimy, by zamiast kwiatów przekazać darowiznę na rzecz funduszu - dodano.

W uroczystościach pogrzebowych, które miały charakter prywatny, uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dyrektor Teatru Żydowskiego i prezeska Fundacji Shalom Gołda Tencer oraz dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, była minister kultury Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.

W muzeum POLIN po pogrzebie zorganizowano spotkanie wspomnieniowe poświęcone Marianowi Turskiemu. Na zakończenie zaplanowano przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "11. Nie bądź obojętny" w reżyserii Andrzeja Wolfa.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości