Zmarł Marian Turski. Był historykiem, dziennikarzem, działaczem społecznym, jednym z ocalałych z Auschwitz, a także członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Informację o śmierci przekazało Muzeum POLIN.
Marian Turski nie żyje
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wydało komunikat w sprawie śmierci Mariana Turskiego.
- Odszedł bł. pamięci Marian Turski. Autorytet o światowym znaczeniu, rzecznik porozumienia polsko-żydowskiego, publicysta, historyk. Polski Żyd. Osoba, bez której nie byłoby naszego Muzeum i nie było takiego Muzeum – stojącego po stronie mniejszości, wykluczanych, krzywdzonych - czytamy w oświadczeniu.
Przedstawiciele Muzeum POLIN podkreślili, jak wspaniałym człowiekiem był Turski.
- Marianie, Twoje Muzeum opłakuje Cię i żegna. Mieliśmy w Tobie oparcie, trudno uwierzyć, że już nigdy Twój palec nie wytyczy szlaku, po którym będziemy zmierzać, ufni, że to najlepsza dla nas droga. Zostawiasz po sobie wielką spuściznę intelektualną, zostawiasz Muzeum, które pomagałeś stworzyć i któremu do ostatnich chwil poświęcałeś zaangażowanie, czas i energię. Energię, która wydawała się niespożyta - czytamy we wpisie.
Odszedł bł. pamięci Marian Turski. Autorytet o światowym znaczeniu, rzecznik porozumienia polsko-żydowskiego,...
Posted by Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN on Tuesday, February 18, 2025
Mariana Turskiego oficjalnie pożegnało również Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
- Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Mariana Turskiego - wybitnego historyka, dziennikarza i niestrudzonego bojownika o prawa człowieka oraz sprawiedliwość społeczną. Jego życie i działalność były trwałym świadectwem odwagi, empatii i zaangażowania w obronę uniwersalnych wartości. Żegnamy Mariana z ogromnym bólem, ale i z głęboką wdzięcznością za wszystko, co nam przekazał. Jego życie było dowodem na to, że nawet w obliczu najstraszniejszych doświadczeń człowiek może wybrać drogę solidarności i miłości do świata. Jego słowa i czyny będą nam stale przypominać, że nie wolno dopuścić do powtórzenia się historii. Baruch dayan ha'emet - czytamy w mediach społecznościowych.
Marian Turski (1926-2025) Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Mariana Turskiego – wybitnego historyka,...
Posted by Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce on Tuesday, February 18, 2025
Informacje na temat uroczystości pogrzebowych wkrótce zostaną podane do wiadomości publicznej.
Życiorys Mariana Turskiego
Marian Turski urodził się 26 czerwca 1926 roku w Porzeczu w powiecie grodzieńskim. Pochodził z rodziny polskich Żydów. Po wybuchu wojny wraz z rodziną znalazł się w getcie łódzkim. W 1944 roku rodzice oraz brat Turskiego zostali wywiezieni do obozu Auschwitz. Marian trafił tam dwa tygodnie później w jednym z ostatnich transportów.
- Zgłosił się dobrowolnie wraz z innymi członkami "Lewicy Związkowej" (podziemnej organizacji), na krótko przed likwidacją getta (przywódcy organizacji uważali, że w Auschwitz są większe szanse na przeżycie niż podczas likwidacji dzielnicy zamkniętej) - czytamy na stronie sztelt.org.pl
W styczniu 1945 roku Marian Turski przeżył Marsz Śmierci do Buchenwaldu. W kwietniu, gdy do obozu zbliżały się wojska amerykańskie, przeżył drugi marsz do Theresienstadt. Tam doczekał wyzwolenia przez wojska sowieckie. Po wojnie zamieszkał w Warszawie.
Turski był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, organu doradczego premiera RP w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady leżących w granicach Polski. Zmarł 18 lutego 2025 roku.
Zobacz także:
- Para pobiła nastolatkę na śmierć. Dziewczynka rzekomo ukradła im czekoladki
- Nie żyje ceniona malarka. "Zmarła podczas pracy nad ostatnim płótnem"
- Tragiczny finał poszukiwań 39-letniej Joanny. "Moja córeczka nie żyje"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: sztelt.org.pl, tvn24.pl