Jak powstawał film "Strefa interesów"? Gdzie go kręcono?
Ubierał m.in. Billa Clintona, Baracka Obamy, Franka Sinatry czy Leonarda DiCaprio.
Była więźniarka w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Marcinem Sawickim powróciła wspomnieniami do obozowego piekła i porad matki.
Dariusz Wiaderek był więźniem Auschwitz-Birkenau i Neuengamme koło Hamburga. Jego syn Sławomir Wiaderek nie tak dawno otrzymał zdjęcia i dokumenty ojca. Jak wyglądało życie w niemieckim obozie koncentracyjnym?
Eddie Jaku, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz i świadek Holokaustu, odszedł w wieku 101 lat. Jego pamiętnik pt. "Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi" ukazał się w Polsce we wrześniu br. - Australia straciła wielkiego człowieka - powiedział minister skarbu Australii Josh Frydenberg.
Kiedy Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dowiedział się, że 13-letni Nigeryjczyk został skazany na 10 lat więzienia za wypowiedziane bluźnierstwo, zgłosił się na ochotnika do odbycia tej kary za chłopca. Jak dalej potoczyła się sprawa?
Stanisława Leszczyńska odebrała w obozie w Auschwitz 3 tys. porodów. Kobiety rodziły w niewyobrażalnie trudnych warunkach, mimo to nie straciła żadnego dziecka. Dla reżyserki Marii Stachurskiej heroiczna akuszerka była po prostu ciocią Stasią. Jej losy przedstawiła w swoim dokumentalnym filmie pt. "Położna"
Nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości - napisał dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau do prezydenta Nigerii. Piotr Cywiński poprosił go w swoim liście o ułaskawienie 13-latka skazanego na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. Zadeklarował, że jest gotów odbyć za chłopca część kary.
84 lata temu Niemcy przeprowadzili pierwszą deportację Polaków do obozu Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz. Aby upamiętnić to wydarzenie, 14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
W 1940 roku Witold Pilecki postanowił przedostać się do obozu Auschwitz. Dlaczego? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy jego wnuczkę Dorotę Optułowicz McQuaid oraz historyka Dariusza Baliszewskiego, aby zapytać o szczegóły pobytu rtm. Pileckiego w Oświęcimiu i jego proces, w wyniku którego został skazany na śmierć. Jakimi wartościami kierował się rtm. Pilecki?
"Syn Szawła" to film przedstawiający 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie zagłady. W postać głównego bohatera wcielił się gość Dzień Dobry TVN: węgierski aktor Géza Röhrig. Rozmawialiśmy z nim o pracy na planie, różnicach między jego filmem a innymi obrazami, które również poruszały sprawę Holokaustu, szansach na zdobycie Oscara. Okazuje się, że rodzina naszego gościa również doznała okrucieństwa drugiej wojny światowej.
Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk. Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ostatnio wydał swoja 60 - tą książkę i obchodził 90-te urodziny. Prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Węglarczyk przeprowadził wywiad z profesorem Władysławem Bartoszewskim.