Auschwitz

    Auschwitz

    80 lat temu Niemcy przeprowadzili pierwszą deportację Polaków do obozu Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz. Aby upamiętnić to wydarzenie, 14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

    W 1940 roku Witold Pilecki postanowił przedostać się do obozu Auschwitz. Dlaczego? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy jego wnuczkę Dorotę Optułowicz McQuaid oraz historyka Dariusza Baliszewskiego, aby zapytać o szczegóły pobytu rtm. Pileckiego w Oświęcimiu i jego proces, w wyniku którego został skazany na śmierć. Jakimi wartościami kierował się rtm. Pilecki?

    "Syn Szawła" to film przedstawiający 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie zagłady. W postać głównego bohatera wcielił się gość Dzień Dobry TVN: węgierski aktor Géza Röhrig. Rozmawialiśmy z nim o pracy na planie, różnicach między jego filmem a innymi obrazami, które również poruszały sprawę Holokaustu, szansach na zdobycie Oscara. Okazuje się, że rodzina naszego gościa również doznała okrucieństwa drugiej wojny światowej.

    Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk. Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ostatnio wydał swoja 60 - tą książkę i obchodził 90-te urodziny. Prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Węglarczyk przeprowadził wywiad z profesorem Władysławem Bartoszewskim.