Kulisy powstawania "Strefy interesów"
"Strefa interesów" to nagrodzony dwoma Oscarami film w reżyserii Jonathana Glazera. Oparty jest na kontraście. Pokazuje sielankowe życie rodziny Rudolfa Hössa, komendanta obozów Auschwitz. W tym samym czasie za murem dzieje się zło. Film powstał w Polsce i kręcony był w nietypowy sposób.
W niektórych scenach kamery były tak ukryte, że nawet aktorzy do końca nie wiedzieli, gdzie zostały zamontowane. Opowiedział nam o tym współproducent filmu Bartek Rainski. - Tego nikt wcześniej nie zrobił. To, że nie było ekipy na planie i to, że ujęcia zajmowały tak długo, jak nawet 30 minut, dawało aktorom pewnego rodzaju wolność. Mogli sobie w tym czasie po prostu być panem Hössem lub panią Hedwig Höss. Po prostu bardziej wchodzili w te postacie. - tłumaczył w Dzień Dobry TVN.
Jak wyglądał plan zdjęciowy "Stefy interesów"?
Budynek, w którym powstała większość scen, został zaadaptowany na dom rodziny Hössa. Wiele scen było kręconych w ogrodzie na zewnątrz.
- To była cała połać, gdzie rosły słoneczniki, dynie, fasolki. Był duży nacisk właśnie na to, żeby te warzywa były tu wyhodowane. Było naprawdę dużo ziół i wzorowaliśmy się właśnie na tym ogrodzie takim oryginalnym Hedwig. Ten ogród rzeczywiście był naturalny. Tu nie było ani jednej sztucznej rośliny - powiedziała Katarzyna Piwko, która zajmowała się zielenią na planie filmowym.
- To, co nas uderzyło, to dbałość ekipy o szczegóły i ta próba zmierzenia się z tym, żeby do tego tematu podejść z taką archeologiczną wręcz dokładnością. Wiem, że dla twórców było bardzo ważne, czy taki model radia mógł stać na stoliku w sypialni komendanta - dodał Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Mieszkanką prawdziwego domu Hössa jest Grażyna Jurczak. Początkowo rozważano, by to właśnie tu kręcono akcję filmu, jednak ten plan się nie powiódł. Filmowcy jednak kilkukrotnie odwiedzili Panią Grażynę.
- Tutaj robili pomiary, różne zdjęcia, żeby można było sobie zrobić w tamtym domu tak, jak to wyglądało tutaj. Wprowadziłam się tutaj przyszło 40 lat temu, jak wyszłam za mąż. Zawsze przerażał mnie widok wieżyczki za płotem, widok krematorium za murem i myśl, co się tutaj działo. A że tutaj mieszkał Höss, no to jakoś człowiek przywykł do tego - tłumaczyła.
Zobacz więcej w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Arnold Schwarzenegger odwiedził Auschwitz. Zrobił to, by rozliczyć się z trudną przeszłością rodziny
- Wstrząsająca historia byłego więźnia Auschwitz. "Stosowano straszną torturę"
- Była najdłużej żyjącym dzieckiem w Auschwitz. "Wyciągano nam krew, a wstrzykiwano sól fizjologiczną"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Agnieszka Reczek, Sylwia Repeła
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn