Maryse Condé - jedna z najwybitniejszych pisarek języka francuskiego z Karaibów - nie żyje. W 2018 roku otrzymała międzynarodową nagrodę literacką zwaną Alternatywnym Noblem. Autorka powieści, dramatów i esejów poruszających tematy kolonializmu i niewolnictwa miała 90 lat.
Maryse Condé nie żyje. Pisarka miała 90 lat
Maryse Condé zmarła w nocy z poniedziałku, 1 kwietnia na wtorek, 2 kwietnia w szpitalu na południu Francji. O jej śmierci poinformował mąż pisarki, a w mediach społecznościowych pojawiły się pożegnalne posty.
"Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci Maryse Condé. Wielka Dama literatury karaibskiej, dwukrotnie nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera - w 2015 i 2023 roku - pozostawiła po sobie niezwykły dorobek. Jej rodzinie składamy najszczersze kondolencje" - czytamy na profilu The Booker Prizes.
"Dziennikarka, profesor, płodna pisarka z Gwadelupy, wielka znawczyni Afryki i niewolnictwa, ważna postać literatury francuskojęzycznej, Maryse Condé była przede wszystkim wolną kobietą. Składam szczere kondolencje jej rodzinie i bliskim" - napisała na platformie X (dawniej Twitter) Marie Guévenoux, kierująca ministerstwem do spraw terytoriów zamorskich Francji.
Maryse Condé - życiorys
Maryse Condé urodziła się w 1934 roku w Pointe-a-Pitre w Gwadelupie, departamencie zamorskim Francji. Jak przypomniał PAP, w 1976 roku zadebiutowała powieścią "Heremakhonon", a rozgłos zdobyła dzięki sagom rodzinnym, w tym opublikowanej w Polsce książce "Ja, Tituba, czarownica z Salem". Była autorką ponad 30 powieści, kilkunastu sztuk teatralnych oraz esejów. Charakterystyczne dla jej twórczości są wątki feministyczne, podejmowała w niej tematykę historycznej tożsamości czarnych kobiet z Karaibów.
W 2018 roku pisarka otrzymała Alternatywnego Nobla. Jak podkreślała wówczas przyznająca wyróżnienie Nowa Akademia, pisarstwo Condé "należy do literatury światowej". Autorka zajmowała się również badaniami porównawczymi z dziedziny literatury. Wykładała na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych.
Więcej informacji na TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie żyje Mieczysław Grąbka. Znany aktor miał 73 lata
- Nie żyje były więzień obozu Auschwitz. Szył ubrania dla prezydentów i światowych gwiazdorów
- Nie żyje gwiazdor filmu "Łowcy androidów". Zagrał w ponad 100 filmach
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: tvn24.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Arnold Jerocki/Getty Images