Nie żyje były więzień obozu Auschwitz. Szył ubrania dla prezydentów i światowych gwiazdorów

Martin Greenfield
Martin Greenfield nie żyje. Ocalały z Auschwitz i słynny krawiec miał 95 lat
Źródło: New York Daily News/Getty Images
Martin Greenfield - ocalały z Auschwitz i słynny krawiec - zmarł w wieku 95 lat. Szył ubrania m.in. dla Billa Clintona, Baracka Obamy, Franka Sinatry czy Leonarda DiCaprio. - Przeżył okrucieństwa Holokaustu z nienaruszonym człowieczeństwem - podkreślono w komunikacie.

Martin Greenfield nie żyje. Słynny krawiec miał 95 lat

Jak podaje tvn24.pl, Martin Greenfield zmarł w środę, 20 marca w szpitalu w Manhasset w Nowym Jorku w wieku 95 lat. Informacja o śmierci jednego z najsłynniejszych krawców w Stanach Zjednoczonych została zamieszczona m.in. na instagramowym profilu marki Martin Greenfield Clothiers.

Znane osoby, które odeszły w 2023 roku

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli
Nie żyje alpinista Kacper Tekieli
Wspomnienie Kacpra Tekieli
Wspomnienie Kacpra Tekieli
Kacper Tekieli zmarł tragicznie w Alpach
Kacper Tekieli zmarł tragicznie w Alpach
Tina Turner nie żyje
Tina Turner nie żyje
Tina Turner nie żyje
Tina Turner nie żyje
Niezwykłe życie, trwałe dziedzictwo. Martin Greenfield pracował w zakładzie przez 71 lat, uwielbiał spotykać się ze światowymi przywódcami, celebrytami, sportowcami i wszystkimi innymi, ubierać ich i przyjaźnić się z nimi. Niech jego pamięć będzie błogosławieństwem dla wszystkich, którzy mieli przyjemność go poznać
- czytamy w mediach społecznościowych.

Jak dodano, krawiec przeżył okrucieństwa Holokaustu z nienaruszonym człowieczeństwem, żyjąc z radością ze spotkań ze wszystkimi, ze swoim zaraźliwym uśmiechem.

Martin Greenfield - życiorys

Martin Greenfield urodził się w 1928 roku jako Maksymilian Grünfeld w żydowskiej rodzinie w wiosce Pawłowo na terenie ówczesnej Czechosłowacji. W wieku 14 lat razem z całą rodziną trafił do Auschwitz. Jak podało tvn24.pl, jego bliscy zostali zamordowani w obozie koncentracyjnym, on jako jedyny przeżył. Tam prał m.in. ubrania strażników. Pewnego dnia przez przypadek rozdarł koszulę jednego z esesmanów, za co został pobity. Wtedy inny współwięzień nauczył go szyć. Martin Greenfield zostawił sobie naprawioną koszulę. Stała się ona przepustką m.in. do pobierania dodatkowej porcji jedzenia. - Dzień, w którym pierwszy raz założyłem tę koszulę, był dniem, w którym się dowiedziałem, że ubrania mają moc - zaznaczył w swojej autobiografii.

Jak podaje bbc.com, w 1945 roku, w wieku 16 lat, został uwolniony z Auschwitz i wsiadł na statek płynący do Nowego Jorku, mając w kieszeni zaledwie 10 dolarów. Zmienił swoje nazwisko, znalazł pracę w fabryce odzieży na Brooklynie, którą trzy dekady później kupił. Został jednym z najsłynniejszych krawców, który szył m.in. dla prezydentów Billa Clintona, Baracka Obamy, Donalda Trumpa, Joe Bidena oraz gwiazdorów Franka Sinatry, Denzela Washingtona, Michaela Jacksona i Leonarda DiCaprio.

Więcej informacji na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: pb/az

Źródło: tvn24.pl/bbc.com

Źródło zdjęcia głównego: New York Daily News/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana