Podejmowanie decyzji może opierać się wyłącznie na podstawach racjonalnych, ale także emocjonalnych lub powiązanych z przeczuciem. Kobieca intuicja polega na kojarzeniu faktów w sposób podświadomy, a także na dostrzeganiu ważnych szczegółów.
Kobieca intuicja: definicja i podstawy naukowe
Intuicja nazywana jest czasami wewnętrznym kompasem lub szóstym zmysłem, a zdefiniować ją można jako przeczucie dotyczące różnych zdarzeń i rzeczy, a takżejako podejmowanie decyzji na podstawie swoich własnych odczuć i myśli. Zdaniem naukowców, kobieca intuicja odnosi się przede wszystkim do wysokiego poziomu spostrzegawczości i kojarzenia faktów. Oczywiście, intuicja jest tylko wrażeniem, a nie czymś namacalnym, co można dokładnie zbadać, dlatego dotychczasowe podstawy empiryczne tego zjawiska nie są sprawdzone. Oznacza to, że psychologowie nie posiadają odpowiednich narzędzi badawczych, ponieważ na podstawie kwestionariuszy, wywiadów lub obserwacji nie można wysnuć wniosków dotyczących istnienia kobiecej intuicji. Trudno jest także określić, który z rejonów mózgu może odpowiadać za intuicję, dlatego badania fMRI nie dają podstaw do dokładnej analizy tego zjawiska. Zdaniem grupy badaczy intuicja to zdolność, z którą ludzie przychodzą na świat, a następnie rozwijają ją na podstawie funkcjonowania w konkretnym środowisku. Czasami jednak intuicja jest mylona jest z lękiem i niepokojem, a niektórzy starają się ją bagatelizować. Uznaje się, że intuicja występuje przede wszystkim u kobiet, które są bardziej spostrzegawcze, więcej zauważają i przejawiają dużo bardziej różnorodne emocje. To właśnie kobiety potrafią najlepiej kierować się intuicją, ponieważ wiedzą, w jaki sposób odczytywać jej sygnały. Zdarza się (nie tak rzadko), że mężczyźni czasami nie wierzą w intuicję, ponieważ twierdzą, że jest to nieracjonalne przeczucie, na którym nie należy polegać. Jednocześnie część kobiet także opiera swoje działania tylko i wyłącznie na przesłankach rozumowych, a nie na emocjach lub odczuciach. W rzeczywistości to właśnie przeczucia mogą być doskonałym sposobem na podjęcie decyzji.
Czy warto ufać kobiecej intuicji?
Ważne decyzje dotyczące przyszłości czy zdrowia należy raczej opierać na racjonalnych i rozumowych faktach. W przypadku relacji z innymi ludźmi, drobnych zdarzeń, mało istotnych decyzji intuicja jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na szybkie podjęcie działań. Warto nadmienić, że czasami decyzje podejmowane w sposób podświadomy, dotyczący wyboru kierunku studiów, oferty pracy, a także nawiązania znajomości z drugim człowiekiem mogą okazać się być jednymi z najlepszych w życiu. Zdaniem psychologów, w przypadku ważnych spraw można albo powierzyć swoje działania przypadkowi, intuicji, albo też opierać się na faktach i racjonalnych informacjach, na przykład wypisując wady i zalety, szukając informacji, rozmawiając z innymi ludźmi. Kobiecej intuicji warto więc słuchać, szczególnie jeśli chodzi o sprawy uczuciowe. Przeczucia mogą pomagać na przykład w trakcie randek, spotkań biznesowych i negocjacji. Zdaniem niektórych kobieca intuicja może podpowiadać o zdradzie partnera, ponieważ pewne ruchy, gesty i powiązane ze sobą zdarzenia oraz emocje tworzą zawsze sugestywne przesłanki. Kobieca intuicja jest także uznawana za przeczucie wskazujące na ciążę, zanim jeszcze zostanie ona potwierdzona przez test ciążowy lub badanie lekarskie. Emocjonalnym podpowiedziom można ufać jednak tylko wtedy, gdy słucha się ich z rozwagą, ponieważ całkowite oparcie się na intuicji może spowodować problemy w życiu zawodowym lub osobistym. W przypadku ważnych zakupów, takich jak mieszkanie lub samochód, można częściowo kierować się intuicją, jednak warto porównać swoje odczucia z ważnymi przesłankami ekonomicznymi, a także zdecydować się na uzyskanie podpowiedzi od osób znajomych lub przyjaciół. Kobieca intuicja może pomóc, uchronić przed niebezpieczeństwami, ale także spowodować problemy. Właśnie dlatego kluczową rolę pełni rozwaga, a także odpowiedzialne podejmowanie decyzji. Każdy problem dobrze rozważyć na chłodno, a także „przespać się ze swoimi myślami”, ponieważ to właśnie odpoczynek i sen pomagają w rozwiązaniu różnych kłopotów i ustaleniu, jaką decyzję warto podjąć. Emocjami i intuicją można się więc kierować, jednak zawsze należy zastanowić się także nad racjonalnymi przyczynami danej decyzji.
Zobacz także:
Spać razem czy osobno? Oto jest pytanie. Seksuolog: „Spanie osobno jest zazwyczaj objawem kryzysu”
Czy to już związek, czy tylko spotykanie? Po czym poznać, że łączy nas coś więcej niż znajomość?
Żona 18 lat starsza od męża. "Jeżeli człowiek się zakocha, wiek nie ma znaczenia"
Autor: Adrian Adamczyk