Trening wytrzymałościowy nazywany bywa również treningiem tlenowym, cardio lub aerobowym. Jego wykonywanie ma niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Na czym polega ten rodzaj aktywności i w jaki sposób może poprawić naszą kondycję fizyczną?
Trwa moda na naturalne środki zastępujące fabryczne detergenty. Soda do prania to jeden z najbardziej popularnych i znanych „zastępców”. Nic dziwnego, gdyż można jej używać do prania białego, odplamiania, prania firanek czy ręczników.
Buty ze skóry licowej wystarczy oczyścić z brudu i kurzu oraz pastować, aby zachowały ładny wygląd. Z innymi materiałami jest trudniej, ale soda oczyszczona pomoże uratować białe trampki, usunie przykre zapachy z butów do biegania i pomoże oczyścić zamszowe pantofle.
Ból podczas menstruacji jest naturalnym zjawiskiem. Jednak u niektórych kobiet jest on na tyle silny, że ogranicza codzienne funkcjonowanie. Ulgę w dolegliwościach przyniosą sprawdzone sposoby na bolesne miesiączki.
Zatykające się rury kanalizacyjne to typowy problem. Zdarza się i w blokach, i w kamienicach, i domach jednorodzinnych. Jak odetkać rury? To zależy od tego, gdzie się zatkały i co spowodowało niedrożność.
Czy warto jeść łososia? Łosoś z piekarnika czy wędzony - który ma najlepszy wpływ na nasze zdrowie? Dowiedz się, jakie są właściwości łososia i co smacznego możesz z niego przyrządzić.
Pompki to jedno z podstawowych ćwiczeń fizycznych. Wykonuje się je zarówno w trakcie profesjonalnego treningu, jak i podczas amatorskiej gimnastyki. Mało kto jednak wie, jak robić je poprawnie. Dowiedz się, jak najlepiej robić pompki, by ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, ramion i brzucha.
Rozgrzewka przed bieganiem to element treningu, o którym większośc biegaczy zdaje się zapominać. Tymczasem jest to jedna z najważniejszych części planu treningowego. Jeśli ćwiczenia przed bieganiem zostaną przez nas pominięte lub zignorowane, możemy nabawić się poważnych kontuzji, a nasz trening nigdy nie będzie efektywny.
Jazda na rolkach to nie tylko sposób na utrzymanie właściwej kondycji fizycznej, ale też przyjemność i dobra zabawa. Każdy, kto postanowił spróbować swoich sił w tym sporcie, zadaje sobie jednak pytanie: jakie rolki kupić? Wybór jest duży, dlatego warto znać kilka podstawowych wyznaczników, które pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu.
Slow jogging (po powolne bieganie) to rodzaj treningu biegowego, polegającego na powolnym truchcie. Takie bieganie, choć nie jest wymagającym sportem, niesie za sobą sporo korzyści - wspomaga odchudzanie, poprawia samopoczucie i poprawia kondycję. Dowiedz się, na czym dokładnie polega i jakie buty do slow joggingu wybrać.
Amerykański lekarz i fizjolog Kenneth Henry Cooper uznawany jest za twórcę aerobiku i wielkiego propagatora aktywności fizycznej. W latach 70. XX wieku przygotowywał programy kondycyjne dla astronautów i armii USA. Opracowany przez niego test Coopera wciąż jest powszechnie stosowany do badania kondycji fizycznej.
Kiedy tylko zauważamy przyrost tkanki tłuszczowej, zapala nam się światło ostrzegawcze. Natychmiast zastanawiamy się, jak spalać tłuszcz i stracić na wadze. Ale szkodliwy jest wyłącznie nadmiar tkanki tłuszczowej. Jej określony poziom jest niezbędny do prawidłowej pracy naszego organizmu. Magazynuje energię i chroni przed utratą ciepła.
Kiedy po dłuższym lenistwie czy zimowej przerwie wsiadasz na rower lub idziesz na trening, dzień później może pojawić się przykra niespodzianka w postaci uporczywego bólu. To mikrourazy włókien mięśniowych, popularnie zwane zakwasami.
Seksowne plecy z ładnie zarysowanymi mięśniami dodają atrakcyjności zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Podobnie jest z barkami i rękami. Dlatego trenując te części ciała, warto wykorzystywać hantle. Dobra wiadomość jest taka, że ćwiczenia hantlami w domu będą tak samo skuteczne jak te wykonane na siłowni z pomocą niektórych sprzętów.
Ból głowy czasami dotyka każdemu z nas. W większości przypadków jest to całkowicie niegroźny, lecz bardzo dokuczliwy objaw. Jego przyczyny i charakter mogą być różne - ból migrenowy, napięciowy, od zatok. Najprościej jest sięgnąć po tabletkę, jednak zanim się to zrobi, warto wypróbować domowe sposoby na ból głowy.
Syrop z pędów sosny to naturalny środek stosowany w przypadku przeziębień. Skutecznie łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia. Co ciekawe, można przyrządzić go samodzielnie. Jak zrobić syrop z pędów sosny, by w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości?
Różeniec górski to roślina znana także jako złoty korzeń lub arktyczny korzeń. Swoją sławę zdobyła dzięki niezwykłym właściwościom prozdrowotnym, które znane są od wieków. Jakie działanie ma różeniec górski i kto powinien go stosować?
Rumianek pospolity pochodzi z południowo-wschodniej Europy oraz Azji Mniejszej, jednak występuje powszechnie również w Polsce. Znany jest nie tylko z urokliwego wyglądu, ale również z szerokiej gamy zastosowań w medycynie naturalnej oraz w przemyśle kosmetycznym. Jakie właściwości ma rumianek pospolity i do czego można go wykorzystać?
Rzepik pospolity to popularna roślina występująca w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji Zachodniej. Charakteryzuje się wieloma właściwościami leczniczymi, w związku z czym jest znanym surowcem zielarskim. Jakie zastosowanie ma rzepik i kiedy warto sięgnąć po preparaty na jego bazie?
Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego. Ze względu na swoje właściwości lecznicze jest chętnie wykorzystywane jako surowiec zielarski. Stosuje się je m.in. w razie problemów z układem pokarmowym, a także wspomagająco w odchudzaniu. Jak przygotować siemię lniane, by w pełni wykorzystać jego walory?
Sok z aloesu znany jest ze swojego prozdrowotnego działania. Może być stosowany wewnętrznie lub zewnętrznie, a zawarte w nim substancje m.in. wpływają korzystnie na odporność, wspomagają odchudzanie i przyspieszają gojenie się ran. Na co jeszcze pomaga sok z aloesu i kto powinien po niego sięgnąć?
Sól fizjologiczna do oczu to znany specyfik, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny narządu wzroku. Co ważne, może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak używać soli fizjologicznej do oczu i kiedy warto po nią sięgnąć?
Syrop prawoślazowy to popularny środek stosowany w przypadku przeziębień i lekkich infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia, a do tego mogą przyjmować go zarówno dorośli, jak i dzieci. Bazę leczniczego preparatu stanowi roślina o nazwie prawoślaz lekarski, która od pokoleń znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Na co pomaga syrop prawoślazowy i jak należy go stosować?
Tasznik pospolity to popularna roślina, którą można spotkać w wielu miejscach, m.in. przy drogach, na polach, a także w przydomowych ogródkach. Bylina uważana jest przez rolników za chwast. Przed rozpoczęciem zwalczania tasznika pospolitego, warto jednak przyjrzeć się jego właściwościom leczniczym. Ziele może pomóc w pokonaniu wielu uciążliwych dolegliwości, w związku z czym jest chętnie wykorzystywane w medycynie naturalnej.
Topinambur (słonecznik bulwiasty) to warzywo znane w Polsce od XVIII wieku. Jego częścią jadalną jest bulwa. Wyróżnia ją lekko orzechowy smak i sprzyjające zdrowiu właściwości, dzięki którym coraz więcej osób zastanawia się, co to jest topinambur.
Płukanie gardła wodą z solą to jedna z najstarszych naturalnych metod na dezynfekcję i zabicie bakterii, znajdujących się wewnątrz ciała. Czy znasz inne właściwości wody z solą? Czy wiesz, że możesz wykorzystać ją także dla nawadniania organizmu oraz oczyszczania jelit?
Afty w jamie ustnej to częsta i bardzo bolesna dolegliwość. Są to niewielkie owrzodzenia umiejscowione na błonie śluzowej w ustach, na wargach lub na języku. Przyczyn powstawania afty w jamie ustnej jest kilka i od nich zależy powodzenie leczenia. Ważne jest zapobieganie aftom, ponieważ mają skłonność do nawrotów.
Żyworódka może być nie tylko piękną ozdobą w domu. Sok lub maść przygotowane z tej rośliny mają wiele właściwości leczniczych, sprawdzają się m.in. jako naturalny środek przeciwtrądzikowy i przeciwgrzybiczy. Sprawdź, jak stosować żyworódkę.
Autohipnoza jest jednym z najciekawszych stanów, w jakich może znaleźć się człowiek. Niestety większość osób nie jest świadoma jej zalet i pozytywnych efektów. Odpowiednie ćwiczenia umożliwiają samodzielne opanowanie z pozoru trudnej sztuki, jaką jest autohipnoza. Pewność siebie w ich wyniku często wzrasta, działa też ona korzystnie na sen, odchudzanie i zmianę wielu negatywnych nawyków.
Wodne natryski to popularne narzędzie w rehabilitacji, fizykoterapii i kosmetologii. Bicze szkockie używane są zarówno w zabiegach kosmetycznych, jak i w celach leczniczych. Tak proste narzędzie może nieść wielkie korzyści dla naszego zdrowia.