Co to jest ichtiol?
Maść ichtiolowa to specyfik nieco zapomniany, a szkoda, bo jest skuteczny. Była bardzo często stosowana, gdy nie było antybiotyków.
Dermatolog Łukasz Preibisz pokazał w naszym studiu sekretarzyk swojego dziadka farmaceuty, w którym zapisywał przeznaczenie różnych specyfików.
Około roku 1890 jest "płyn na odmrożenia". I znajdujemy ichtiol, rezorcyna, tanina i woda destylowana
- opowiada gość Dzień Dobry TVN.
"Ichtio" oznacza ryba, ale maść nie jest z niej robiona.
Śmierdzi okrutnie, trochę jak ryba, ale skoryguję trochę: bardziej jak asfalt
- zaznacza nasz rozmówca. Jak wyjaśnia, maść ichtiolowa powstaje z łupków bitumicznych, które się destyluje i dodaje m.in. eter czy glicerol.
Maść ichtiolowa - zastosowanie
Działa fantastycznie w początkowych stadiach zmian ropnych, często używa się jej do leczenia pryszczy. Jest stosowana też przy łuszczycy i zmianach zapalnych.
Jakbym się zastanowił, co bym chciał zabrać ze sobą na wyprawę w miejsca, gdzie mam słaby dostęp do aptek, to chyba wziąłbym ichtiol, dlatego że jest przeciwzapalny, przeciwbakteryjny, przeciwobrzękowy i trochę antyseptyczny, poprawia gojenie, a więc spełnia wiele rzeczy w jednym
- podkreśla dermatolog.
Maść ichtiolową można stosować długo, aż do ustąpienia zmian. Trzeba jednak uważać, bo mogą występować uczulenia. Występuje też w postaci płynu w różnym stężeniu. Może być stosowana również u dzieci.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Olejek herbaciany: zastosowania i właściwości
Wyciąg z kasztanowca – naturalny preparat na żylaki i hemoroidy
Jak walczyć z trądzikiem w dojrzałym wieku? Najczęstsze błędy pacjentów
Autor: Luiza Bebłot