Maść tygrysia – skład, pochodzenie i właściwości maści z Dalekiego Wschodu

Żółta maść w metalowym pojemniku.
Fot. S847/ Getty Images
Maść tygrysia, tiger balm, to specyfik ze 150-letnią historią. Niewielkie, metalowe pudełeczka z wizerunkiem tygrysa zdobyły popularność także w Polsce – szczególnie w czasach PRL-u. Znane były także pod nazwą „maść z kotkiem”.

Maść tygrysia to produkt, który wywodzi się z dalekowschodniej Azji i tam jest do dzisiaj ogólnodostępny i powszechnie stosowany. Maść można kupić niemal w każdym sklepie i na każdym straganie. To specyfik o działaniu głównie przeciwbólowym i rozgrzewającym, choć wykorzystuje się go także po ukąszeniach owadów czy przy przeziębieniach. Największą popularność zdobył jako środek łagodzący bóle głowy oraz bóle kostno-stawowe. Maść tygrysia produkowana jest zwykle z olejków eukaliptusowych, olejków goździkowych, mentolu, kamfory i oleju palmowego. Jest to produkt naturalny, który wykorzystuje się w zastępstwie środków chemicznych – zwykle nie powoduje uczulenia.

Maść tygrysia – nazwa

Nazwa maści nie pochodzi (na szczęście) od składu produktu. Historia nazwy sięga roku 1870, kiedy to chiński zielarz, żyjący wtedy w Birmie, Aw Chu Kin, opracował recepturę leczniczej maści. Sprzedawał ją w opakowaniu, na którym widniał tygrys – symbol siły w dalekowschodniej Azji. I takie właśnie działanie miała mieć już wtedy maść, która zdobyła popularność daleko poza granicami Azji.

W latach 20. XX wieku synowie zielarza otworzyli fabrykę maści tygrysiej w Singapurze. Maść jest tam produkowana do dzisiaj. Innymi krajami produkującymi maść o podobnych właściwościach, są m.in. Wietnam i Tajlandia.

Skład maści tygrysiej

Skład maści tygrysiej może się różnić w zależności od producenta. Nieco inną zawartość może mieć maść produkowana w Singapurze, a inną maść z Wietnamu. Główne składniki maści tygrysiej są jednak podobne:

  • naturalna kamfora,
  • olejek goździkowy,
  • olejek kajeputowy,
  • kasja – olejek wytwarzany z liści, młodych gałązek oraz niedojrzałych owoców cynamonowca wonnego,
  • olejek eukaliptusowy,
  • mentol,
  • olejek z mięty pieprzowej,
  • wazelina,
  • parafina twarda.

Maść tygrysia stosowana jest często jako zamiennik leków i innych preparatów chemicznych, np. jako zamiennik paracetamolu.

Najczęściej dostępne są dwa rodzaje maści:

  • maść tygrysia czerwona – jest to ostrzejsza wersja maści, która zawiera olejek goździkowy i kasję;
  • maść tygrysia biała – łagodniejsza wersja maści.

Maść tygrysia – zastosowanie i właściwości

Maść tygrysią ceni się przede wszystkim za przynoszenie ulgi podczas napięciowego bólu głowy . Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodły, że preparat łagodzi bóle na podobnym poziomie, co doustne środki przeciwbólowe z zawartością paracetamolu.

Zastosowanie maści tygrysiej jest szerokie:

  • maść tygrysia na ból głowy,
  • maść tygrysia na zatoki – za sprawą mentolu, który orzeźwia, chłodzi i ma właściwości inhalujące,
  • na bóle kostno-mięśniowe,
  • na przeziębienie – maść tygrysia przynosi ulgę w objawach takich jak katar, zatkany nos,
  • na ukąszenia owadów – maść łagodzi skutki ukąszeń,
  • na zmęczone, opuchnięte stopy,
  • dla osób uprawiających sport – na zmęczone mięśnie czy urazy.

Jak stosować maść tygrysią?

Maść tygrysią stosuje się zewnętrznie, a jej aplikacja jest prosta. Wystarczy niewielką ilość produktu nanieść na obolałe miejsce, a potem delikatnie rozsmarować.

W przypadku bólu głowy należy nanieść maść na skronie i skórę powyżej nosa i delikatnie masować te miejsca. Podczas kataru można nanieść maść na skórę pod nosem, aby inhalować się orzeźwiającym i oczyszczającym zapachem.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania maści tygrysiej?

Nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania maści, jednak zawsze warto zachować ostrożność i przed jej zastosowaniem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Tym bardziej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Zaleca się, aby maści nie stosować u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Maści nie należy stosować doustnie. Podczas aplikacji należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

Maść tygrysia – gdzie kupić?

Maść tygrysia dostępna jest powszechnie w krajach azjatyckich. Wybierając się więc na wakacje w odległe rejony świata, można przywieźć sobie pamiątkę w postaci maści z kotkiem. Na szczęście produkt ten dostępny jest powszechnie także w Polsce. Można kupić go zarówno na aukcjach internetowych, w sklepach online, jak i w coraz większej liczbie aptek – także stacjonarnych.

>>> Zobacz też:

Zobacz film: Masuj się bańką chińską. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!