Skąd zrodził się pomysł?
Założycielka firmy produkującej opaski tłumaczy, że pomysł zrodził się tak naprawdę z potrzeby własnej. Babcia pani Edyty, 6 lat temu zachorowała na demencję.
Zaczęłam szukać rozwiązań, które umożliwiłyby mi całodobowy monitoring najbliższej mi osoby, niezależnie od miejsca gdzie się znajduję i od tego co w danym momencie wykonuję
- wspomina.
Jak dodaje, nie zawsze mamy możliwość całodobowej opieki nad najbliższą nam osobą. Nie pozwalają nam na to obowiązki, praca.
Tak powstała koncepcja urządzenia medycznego do zdalnej opieki
- dodaje Pani Edyta.
Obecnie z usług teleopieki, realizowanych przez opaskę telemedyczną korzysta ponad 150 samorządów w Polsce. Tylko w tym roku przeprowadzono dwieście akcji ratunkowych.
W każdym miesiącu nasze telecentrum analizuje ponad milion dwieście zadań
- mówi.
Teleopaska – jak działa?
Alarmowa opaska jest noszona przez osobę starszą na nadgarstku. Przeważnie jest wodoodporna. Posiada ekran, albo duże guziki, żeby senior bez problemu szybko je zauważył i rozpoznał. Taka bransoleta posiada wiele parametrów, przede wszystkim medycznych.
Takich jak: temperatura, tętno, saturacja
- wymienia pani Edyta.
Ponadto, urządzenie umożliwia bezpośrednie połączenie się z ratownikiem medycznym. Zawiera detektor upadku i udostępnia lokalizację.
Lokalizacja jest wykorzystywana zarówno w momencie, kiedy senior przyciśnie przycisk SOS, jak i w momencie, kiedy nastąpi upadek. Wówczas lokalizacja wysyłana jest do ratowników medycznych, aby móc podjąć odpowiednie działanie
- tłumaczy.
Jednym z takich działań jest wysłanie zespołu ratownictwa medycznego na miejsce wypadku.
Kiedy mamy tę lokalizację, możemy dokładnie określić gdzie wysłać zespół ratownictwa medycznego, nawet jeżeli senior zemdlał, upadł i nie ma z nim kontaktu
- dodaje Pani Edyta.
Bransoletki bezpieczeństwa w Toruniu
W zeszłym roku nasi reporterzy wybrali się do Torunia, gdzie z obawy o życie i zdrowie seniorów postanowiono wdrożyć wyjątkowy program. Stworzono bransoletki, które służą do teleopieki, czyli do szybkiego wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia. Z opaski korzysta ponad dwieście osób. Zobacz materiał archiwalny:
Zobacz też:
Eliksir młodości istnieje. „Welonki” mają sprawdzony przepis
Podnośnikiem do chorej mamy. „Nie mogę być przy tobie, ale wiem, że jesteś bezpieczna”
U lekarza przez telefon. „Najważniejszy jest wywiad, nie samo badanie"
Opaska życia. Jak działa małopolski program TeleAnioł?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska
Reporter: P. Kiliański, Ł. Zagórski