Zdrowie

  Na początku 2009 roku Fundacja TVN "nie jesteś sam" wpadła na pomysł zorganizowania akcji charytatywnej skierowanej do dziewczynek w wieku 13 - 15 lat, które chciałyby się bezpłatnie zaszczepić na groźny wirus HPV, powodujący raka szyjki macicy. Fundacja postanowiła ufundować czterysta szczepionek, ale nie miała odpowiedniego zaplecza medycznego. Z pomocą przyszła firma medyczna Medicover.

  Zioła powinniśmy przyjmować pod okiem specjalisty, bo zioła - tak jak wszystkie - leki podlegają interakcji i wchodzą w działanie z innymi lekami - radzi Andrzej Nurczyk z warszawskiej "Zielarni".

  Bohdan Smoleń, założyciel Fundacji Stworzenia Pana Smolenia, był gościem Dzień Dobry TVN. Fundacja zajmuje się hipoterapią, którą stosuje się u osób po przebytych chorobach zostawiających trwałe ślady w sprawności fizycznej i w życiu psychicznym.

  - Zdarza się, że maluchy jedzą go tyle, co aktywni kulturyści - zauważa docent Piotr Socha. Nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w pierwszych latach rozwoju dziecka, jest niezdrowy. Polskie Dzieci jedzą także za dużo mięsa, tłuszczu i słodyczy, a za mało warzyw i ryb. Jakie składniki żywieniowe są dla dziecka najlepsze?

  Ludziom często wydaje się, że im mniej zjedzą, tym efekt będzie szybszy i bardziej spektakularny. Taka dieta jest skuteczna tylko przez bardzo krótki czas, a może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - wyjaśnia dietetyk Dorota Osóbka. Stosując dietę powinniśmy bardzo uważnie obserwować własny organizm. Czerwona lampka powinna się włączyć, gdy jesteśmy ospali, nie mamy siły, boli nas wątroba lub żołądek, mamy zawroty głowy itp.

  Dziś w studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko zajęła się tematem ratownictwa medycznego.

  Koncerny farmaceutyczne potrzebują ludzi do badań eksperymentalnych nad nowymi lekami. Znajdują ich w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej, gdzie zdrowie i życie ludzkie nie jest chronione tak, jak na przykład, w USA. W Stanach Zjednoczonych prawa obywatela są nadrzędne i pacjent ma decydujący głos w procesie leczenia i badań - wyjaśnia Wojciech Masełbas, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych.

  W Polsce wzrasta popularność fast fodów - tak wynika z badań "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków. Edycja 2009". O tym, jak jedzą Polacy i, jaki jest klucz do zdrowego żywienia, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z krytykiem kulinarnym Piotrem Adamczewskim i dietetykiem Ewą Ceborską.

  Magda zachorowała na raka piersi. W trzecim miesiącu ciąży przeszła mastektomię. Dwa tygodnie po zakończeniu chemioterapii urodziła synka. Rok temu dowiedziała się o przerzutach do wątroby i kości. Dziś jest zdrowa i z dystansem patrzy na to, co ją spotkało. Mówi, że z rakiem można jednak wygrać. Przypominam, że październik jest miesiącem walki z rakiem.

  Na pierwszy rzut oka - zwykłe zdjęcia, a na nich atrakcyjne kobiety. Nikt nawet nie domyśla się, że jedna z modelek jeździ na wózku, druga prawie nie widzi, a trzecia zaś nie słyszy. Zdjęcia niepełnosprawnych modelek znalazły się w kalendarzu. Czy planowana jest już kolejna edycja tego kalendarza?

  W studiu "Dzień Dobry TVN" Anna Głogowska, Krzysztof Ibisz i Witold Szmańda przyjrzęliśmy się bliżej podejściu ludzi do swojego ciała. Kiedy dbanie o własne ciało jest zdrowym odruchem, a w którym momencie przybiera symptomy obsesji?

  Młodzi ludzie ze Śląska - Jan Badura, Marcin Tetzlaff i Martyna Kinderman - trzy lata temu wpadli na pomysł szalonej akcji charytatywnej. Postanowili połączyć swoją pasję do starych, zdezelowanych, samochodów ze zbiórką pieniędzy na dzieci z domów dziecka. W 2007 roku odbył się pierwszy "Złombol".

  Jak co tydzień doktor Piotr Gryglas odpowiada w programie Dzień Dobry TVN na e-maile widzów.

  Karol Królikowski zmarł w poniedziałek na sepsę. Lekarka postawiła złą diagnozę, a pogotowie odmówiło pomocy. Czy musiało do tego dojść? Dlaczego nikt nie rozpoznał sepsy? Dlaczego pacjent leczony był na półpaśca? Jakie objawy występują u chorego zakażonego sepsą? Jakie mogą być przyczyny sepsy? W studiu DDVTN gościliśmy Dariusza Lipowskiego, doktor nauk medycznych z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Rak jądra atakuje około 900 Polaków rocznie, w większości są młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat. Na Zachodzie nowotwór jądra daje się wyleczyć w 95 proc. przypadków. W Polsce szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze, bo mężczyźni późno trafiają do lekarza. Powodem jest strach czy wstyd przed badaniem? Do podjęcia tego tematu zainspirował nas mail Pana Tomasza Stachyry, który chorował na raka jądra.

  Dzisiejszy odcinek programu "Zielone drzwi" został poświęcony tematowi miłości rodzicielskiej, braterskiej i marzeniom. Pamiętajcie, że warto marzyć, bo dzięki marzeniom świat staje się piękniejszy. Warto też kochać, bo miłość zaś najlepiej pomaga w realizacji marzeń.

  Informację o związku dezodorantów z rakiem piersi podał w połowie stycznia brytyjski tygodnik "New Scientist". Doktor Marcin Ambroziak, gość Dzień Dobry TVN, jest bardzo ostrożny w wypowiadaniu radykalnych sądów na ten temat. Badania nie są jeszcze na tyle zaawansowane, by jednoznacznie stwierdzić, że zawarte w dezodorantach parabeny rzeczywiście szkodzą zdrowiu. Parabeny to najtańsze i najbardziej powszechne substancje konserwujące.

  Niestety w Polsce nikt nie kontroluje tego, co jedzą dzieci w szkolnych stołówkach. Instytut Żywności i Żywienia nie ma uprawnień, by wydawać wiążące zalecenia. Sanepid bada szkolne stołówki głównie pod względem higieny. Efekt - posiłki w szkołach są mało urozmaicone. Na talerzu znajduje się mało warzyw i owoców, a potrawy są podawane z dużą ilością soli - zauważa Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

  Fitoskładniki wzmacniają układ odpornościowy, chronią przed chorobami nowotworowymi, zapobiegają stanom zapalnym, a także obniżają poziom cholesterolu. Są również źródłem witaminy C, kwasu foliowego, potasu i błonnika. Czy w Polsce są dostępne soki, które zawierają dobroczynne fitoskładniki? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Janem Oszmiańskim.

  Fundacja TVN "nie jesteś sam" rozpoczyna akcję, której celem będzie propagowanie tzw. "oświadczeń woli". W ramach akcji przygotowano 100 tysięcy zestawów składających się z bransoletki i oświadczenia woli - dochód ze sprzedaży tych pakietów zasili Polskie Towarzystwo Transplantacyjne. W studiu Dzień Dobry TVN o sytuacji polskiej transplantologii rozmawialiśmy z Jolantą Kwaśniewską, Krzystyną Koftą, Bożeną Walter oraz transplantologiem Wojciechem Rowińskim.

  Jak przeżyły ten moment, w którym dowiedziały się, że ich dzieci są chore? Jak poradziły sobie w tej sytuacji oraz jak na choroby ich dzieci reaguje otoczenie, opowiedziały nam Agnieszka Dudzińska i Małgorzata Podgórska na co dzień zmagające się z chorobami swoich dzieci.

  Co jest przyczyną hirsutyzmu i, czy można go leczyć - pyta w e-mailu nadesłanym do redakcji nasz widz. Co na to ekspert Dzień Dobry TVN doktor Piotr Gryglas?

  Nawet jeśli nie lubimy słodyczy, codziennie nieświadomie pochłaniamy sporą porcję cukru. Jest on obecny niemal w każdym gotowym produkcie, poprawia smak, ale też szkodzi zdrowiu.

  "Niejedna z jedną" to tytuł wystawy fotograficznej zorganizowanej przez członkinie wrocławskiego klubu Femina Fenix, która promuje Kalendarz Młodych Amazonek 2009.

  Dbanie o kręgosłup to przede wszystkim dbanie o aparat mięśniowy podtrzymujący kręgosłup. Systematyczne ćwiczenie i pływanie wzmacnia te mięśnie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak śpimy – ważne jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

  W styczniu w Zielonych Drzwiach ogłosiliśmy plebiscyt Mój Dobry Anioł - napłynęło mnóstwo zgłoszeń. Akcja dobiegła końca przez kolejne tygodnie w Zielonych dniach będziemy Państwu przedstawiali zwycięzców plebiscytu.

  Z Moniką Ziębą - autorką książki "Moja mam ma raka" i pisarką Krystyną Koftą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powiedzieć bliskim o swojej chorobie.

  Na reumatyzm, czyli zapalenie stawów, cierpią głównie kobiety. Objawami choroby reumatycznej są, przede wszystkim, bóle i obrzęki stawów. Często towarzyszą jej również gorączki i niedokrwistość.

  HCV jest najgroźniejszym wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C. W Polsce jest około 730 tysięcy zakażonych. wykrywalność tego wirusa w Polsce jest znikoma pod tym znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie.