Inhalacje dzieci
Inhalacje mogą okazać się zbawienne w przypadku wielu różnych infekcji oraz astmy, szczególnie u dzieci.
Dzieci niezbyt chętnie się inhalują, ale mamy na nich trochę sposobów
– zauważyła dr Monika Działowska, lekarz, autorka bloga „Pediatra na zdrowie”.
Inhalację najczęściej przeprowadza się z wykorzystaniem zwykłej soli fizjologicznej. Jest ona używana głownie wtedy, gdy u pacjenta występuje gęsta wydzielina. Oznacza to, że ta metoda nie sprawdzi się u alergików, którzy przyjmują leki ze sterydami.
Tutaj trzeba pamiętać, że my chcemy, żeby ten lek trafił do dróg oddechowych, do dołu, a nie do nosa. Dzieci inhalujemy tak, żeby oddychały jamą ustną, a nie nosem, bo inaczej nos jako naturalny filtr zatrzyma wszystkie cząsteczki
– wyjaśniła ekspertka w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Sól fizjologiczna 0,9 NaCl lub mocniejsza 3%, z dodatkiem ektoiny, kwasu hialuronowego może być stosowana do inhalacji dzieci w każdym wieku, nawet noworodków i można ją przeprowadzać kilka razy dziennie.
Czytaj także: J ak zrobić inhalację na zatoki? Olejki i zioła do inhalacji i nebulizacji
Inhalacje - częste błędy
Inhalacje powinny być przeprowadzane w pozycji siedzącej, ewentualnie półsiedzącej, a dziecko powinno mieć głowę lekko uniesioną.
Niestety dzieci często inhalują się z przygiętą głowa i wtedy skuteczność tej inhalacji jest bardzo, bardzo mała
– podkreśliła dr Działowska.
Do częstych błędów zalicza się nakładanie dzieciom maseczek z dużymi otworami, przez które wydostaje się aerozol nebulizacyjny.
Trzeba wiedzieć, że jeżeli dziecko słabo przyłoży tą maseczkę do twarzy, to nawet 80% z tego aerozolu ulatuje w powietrze
– mówiła lekarka.
Ile powinna trwać inhalacja?
Czym krótsza, tym lepsza. Po pierwsze dlatego, że dzieci się niecierpliwią i przestają z nami współpracować, a po drugie dlatego, że te leki przestają odpowiednio być wydalane z nebulizatora i ta inhalacja będzie nieskuteczna. 5-10, maksymalnie do 15 minut powinna trwać
Jak zauważyła dr Monika Działowska, u dzieci zaleca się przede wszystkim inhalację dolnych dróg oddechowych, do której niezbędny jest nebulizator wydzielający bardzo małe kropelki. Tym samym odradziła stosowanie tradycyjnych inhalacji z gorących naparów.
Czytaj także:
Inhalacje na kaszel suchy i mokry – u dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży
Jak dobrać inhalator?
Kupując inhalator dla dziecka, dobrze jest sprawdzić, jak głośno pracuje. Im ciszej działa urządzenie, tym lepiej maluch znosi zabieg.
Szukamy cichych inhalatorów, które nie mają otworów w maseczkach i mają małą objętość zalegającą, najchętniej poniżej 0,7ml
- poradziła autorka bloga „Pediatra na zdrowie”.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Inhalacje na katar: rodzaje inhalacji, skuteczność terapii
Inhalacje na kaszel suchy i mokry – u dzieci, niemowląt i kobiet w ciąży
Inhalator NEB 400 – czym kierować się przy wyborze inhalatora
Autor: Agata Polak