Sezon przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Jak łagodzić objawy kaszlu u dziecka? Pomocne mogą być inhalacje. O tym, jak prawidłowo przeprowadzić inhalacje w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Katarzyna Woźniak, lekarz i blogerka.
Inhalacja jest jednym ze sposobów na złagodzenie suchego kaszlu, drapania i bólu gardła. Ponadto zabieg ten rozpuszcza gęstą wydzielinę zalegającą w nosie. Taki sposób leczenia z pewnością wspomoże nasze dziecko w walce z przeziębieniem. Przed zastosowaniem warto poznać zasady przeprowadzania inhalacji.
Zasady przeprowadzania inhalacji u dzieci
Pierwszą zasadą jest dopilnowanie pozycji, w jakiej dziecko będzie się inhalować. Ważne, aby robić to w pozycji siedzącej. Sam zabieg nie jest niczym skomplikowanym. Dziecko za pomocą głębokich i spokojnych oddechów wdycha lek. W przypadku, gdy nasza pociecha przyjmowała sterydy, po inhalacji należy dokładnie umyć całą twarz, która zakryta była maseczką. Dodatkowo warto umyć też zęby i podać dziecku coś do picia.
Najczęstszymi błędami, jakie popełniają rodzice są zły dobór rozmiaru i rodzaju maseczki oraz korzystanie z maseczek z dziurami przy podawaniu leku, przez co spora ilość substancji nie dociera do układu oddechowego dziecka.
Dlaczego inhalacje są tak popularne?
Jak przyznała pani Katarzyna, inhalacja jest dobrym sposobem na podanie dziecku lekarstwa. Podczas inhalowania lek trafia bezpośrednio do miejsc, gdzie jest potrzebny, więc działa zdecydowanie szybciej niż syrop.
Dziecko możemy inhalować też samą solą fizjologiczną lub w przypadku kataru parą wodną. Umożliwia to nawilżenie śluzówek nosa i oskrzeli oraz pozbycie się wydzieliny z nosa, której małe dzieci często nie potrafią same wydmuchać.
Zobacz też:
- Rosół - idealna zupa na przeziębienie. Przepisy Jaśka Kuronia
- Czym i jak mierzyć temperaturę ciała?
- Katar, przeziębienie, gorączka - kiedy dziecko powinno zostać w domu?
Autor: Anna Kobyłka