Katar, przeziębienie, gorączka - kiedy dziecko powinno zostać w domu?

Jakie objawy u dziecka świadczą o tym, że może u niego zaczynać się choroba i są wskazaniem do tego, żeby zostawić je w domu na obserwacji. W Dzień Dobry TVN o katarze, gorączce, kaszlu i osłabieniu organizmu rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim.

Katar nie zawsze jest objawem choroby

dr Paweł Grzesiowski:

Katar nie jest chorobą, katar jest objawem. Może to być katar ostry i wtedy traktujemy to jako początek choroby i w takiej sytuacji możemy zostawić dziecko w domu na obserwacji na dzień. Natomiast dzieci miejskie od września do marca mają inne schorzenie tzw. katar przewlekły. Niekończący się tzw. glut w nosie. To nie jest choroba. W tym wypadku trzeba zastanowić się czy nie jest za sucho, za ciepło czy nie ma za mało świeżego powietrza.

Dziecko z gorączką powinno zostać w domu

Jak powiedział nam dr Paweł Grzesiowski gorączka jest jedną z ważniejszych przesłanek do tego, żeby zatrzymać dziecko w domu:

Na pewno objawem, który mówi, że dziecko powinno zostać w domu, jest gorączka. Oznacza ona, że w naszym organizmie coś się namnaża. Czy to jest wirus, czy bakteria - my zarażamy! Jeżeli chore dziecko pójdzie do grupy to zakazimy inne dzieci.

Kaszel i osłabienie organizmu

Kaszel, który się pojawia z godziny na godzinę może być oznaką choroby. Podobnie osłabienie organizmu jest bardzo częstym objawem infekcji. Dziecko nie chce pić, nie chce jeść i nie chce wstać z łóżka - jeszcze nie ma gorączki, ale już te objawy powinny pozwolić mu zostać na jeden dzień w domu, na obserwację.

radzi doktor Paweł Grzesiowski

Problemy brzuszne

Jest jeszcze jeden zestaw objawów, który powinien zatrzymać dziecko w domu, a mianowicie problemy brzuszne. Nie udawany ból brzucha, ale np. biegunka, lub wymioty. To może być wirus, lub objaw poważniejszej infekcji.

Zobacz też:

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości