Myślisz o kupieniu hulajnogi? Specjalista doradza, na co zwrócić uwagę

Hulajnogi, obok rowerów, są jednym z bardziej ekologicznych środków przemieszczania się. Już dawno przestały być kojarzone jedynie z dziećmi i na ulicach miast widzimy coraz więcej dorosłych podróżujących tym jednośladem. W Dzień Dobry TVN doradzamy, na jaki model warto się zdecydować.

Jakie są typu hulajnóg?

Hulajnogi mogą być doskonałym środkiem przemieszczania się. Są ekologiczne i mogą zapewniać nam chociaż trochę ruchu. Docenił je nawet rząd włoski, który zachęcił do przesiadania się na nie, a nawet zaoferował 250 euro dopłaty do jednośladu (dotyczyło to również rowerów). Dzięki temu chcą zmniejszyć liczbę osób korzystających z komunikacji publicznych, co jest ważne w czasie pandemii. O hulajnogach opowiedział w Dzień Dobry TVN Tadek Widomski. Jakie mamy ich typy?

 • elektryczne,
  • rekreacyjne,
   • wyczynowe.

    Parametry hulajnóg

    W zależności od typu hulajnogi, mogą się one różnić poszczególnymi parametrami. Chodzi m.in. o amortyzatory, co wytłumaczył nasz specjalista.

    Hulajnogi niektóre mają amortyzatory. Są to raczej hulajnogi albo miejskie (bardziej zaawansowane) albo hulajnogi górskie. W takich zwykłych, klasycznych hulajnogach, popularnie miejskich, raczej amortyzatory nie występują, a jeżeli występują, często są to takie trochę atrapy amortyzatorów

    - wyjaśnił.

    Co natomiast z wielkością kółek?

    Żeby jeździć po mieście, jednak przydadzą się większe koła, dlatego że przy takich kołach jak przy hulajnodze wyczynowej nawet mały kamyk potrafi ją zatrzymać i można się przewrócić. Dlatego w hulajnogach i elektrycznych, i rekreacyjnych te koła są większe

    - powiedział.

    Dodał też, że koła w hulajnogach elektrycznych są gumowe lub z oponami i dętką, co dodatkowo korzystnie wpływa na stabilność pojazdu.

    Jak dobrać rozmiar hulajnogi?

    Jeśli znamy już typy hulajnóg i wiemy, w jakich sytuacjach będziemy z niej korzystać, musimy dobrać odpowiedni jej rozmiar. O ile w przypadku rekreacyjnych hulajnóg nie ma takiego problemu, bo kierownica jest regulowana, tak przy elektrycznych mamy już narzuconą jej konkretną wysokość. Co wtedy?

    Zawsze w sklepie z hulajnogami najlepiej jest zmierzyć swój wzrost i dopasować tak, aby pozycja była w miarę prosta, żeby nie być zgarbionym

    - podkreślił Tadek Widomski.

    Jeśli decydujemy się na hulajnogą wyczynową, to według naszego specjalisty teoretycznie szczyt kierownicy powinien się znajdować na wysokości między pasem a pępkiem. Pozostaje to jednak indywidualnym wyborem danej osoby.

    Zobacz także:

    Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

    Autor: Wioleta Pyśkiewicz

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości