Zdrowie

  Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca u kobiet. Z Witoldem Rogiewiczem, ginekologiem i położnikiem oraz Urszulą Bernatowicz-Łojko, neonatologiem i konsultantem laktacyjnym porozmawialiśmy o tym, czy karmienie piersią może negatywnie wpływać na stan zdrowia kobiet i, jak pokarm matki wpływa na rozwój niemowląt.

  W dzisiejszym odcinku dr Piotr Grygals radzi, co zrobić, gdy ma się alergię, pyłowicę, gdy wypadają włosy lub, gdy masz piekący problem z... piętami. Czy można tym przypadłościom jakoś zaradzić?

  Na naszych talerzach nowalijki powinny pojawiać się okazyjnie. Dlaczego? Bo w nowalijkach znajdują się środki chemiczne pochodzące z nawozów. Najwięcej jest w nich azotanów i azotynów, substancji rakotwórczych, które mogą być groźne dla ludzkiego organizmu - przestrzega dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. Najwięcej substancji chemicznych kumulują w sobie warzywa korzenne.

  Anna Maruszeczko, gospodyni "Zielonych drzwi", rozmawiała na temat stanowiska kościoła protestanckiego w sprawie przeszczepów z Haliną Radacz, diakonem Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Żyrardowie i ojcem Artur Filipowiczem, jezuitą i bioetykiem.

  Doktor Piotr Gryglas, jak co tydzień, odpowiada na pytania widzów. Tym razem poświęcił uwagę problemowi nadmiernej potliwości, opryszczki wargowej i zabiegowi laparoskopii.

  Prestiżowy "Journal of the American Dietetic Association" zamieścił raport, z którego wynika, że młodzi wegetarianie są bardziej narażeni na zaburzenia odżywiania niż ich, odżywiający się tradycyjnie, rówieśnicy. Czy wegetarianizm to tylko dieta, czy może - przede wszystkim - filozofia życia? Jak prawidłowo się odżywiać będąc wegetarianinem?

  Opryszczka jest chorobą. Jeśli się nią zarazimy, mamy ją do końca życia. Wirus wywołuje zmiany skórne. Jest niezwykle niebezpieczny dla dzieci i alergików, u których może wystąpić wysyp wykwitów na całym ciele. Niebezpieczny jest również dla kobiet w ciąży. Jeśli pojawi się krótko przed porodem, może wywołać u dziecka groźne powikłania. Jak się skutecznie leczyć i jak zapobiegać nawrotom opryszczki?

  Do uszkodzenia nerwów splotu ramiennego dochodzi podczas porodu. Stopień uszkodzenia decyduje o tym, czy dziecko odzyska sprawność ręki, czy będzie skazane na operację i rehabilitację. Takie uszkodzenia dotykają najczęściej dzieci, które w momencie porodu ważą więcej niż 4 kilogramy. Matki z Fundacji Splotu Ramiennego uważają, że każda kobieta, której dziecko jest duże powinna bezwzględnie rodzić przez cesarskie cięcie.

  Książka "Dieta albo cud. Test 42 diet", która właśnie się ukazała, została opracowana przez ekspertów w dziedzinie dietetyki z poradni dietetycznej Dietosfera oraz przez miesięcznik "Świat Konsumenta" i Fundację PRO-TEST. Każdą z 42 opisanych w książce diet poddano ocenie na podstawie trzech głównych czynników: zdrowotności, praktyczności i działania. Czy są diety, które działają na każdego? Jakich diet należy unikać? Czym może się zakończyć zła dieta?

  Już 53 osoby zmarły na Ukrainie z powodu grypy i powikłań pogrypowych - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia w Kijowie. Jednocześnie rzeczniczka Wiktora Juszczenki poinformowała, że Polska jako pierwsza udzieliła pomocy humanitarnej Ukrainie. Czy powinniśmy obawiać zachorowań grypę w Polsce? Jak chronić się przed grypą zza wschodniej granicy?

  Krzysztof Kolberger od wielu lat zmaga się z nawrotami choroby nowotworowej. Jego "kolega" daje sobie znać regularnie od prawie dwudziestu lat. Nie kryje przed światem swoich zmagań z chorobą. Ma nadzieje, że jego przypadek pomoże innym chorym uwierzyć, że można wygrać z nowotworem nawet wielokrotnie. Krzysztof Kolberger był gościem Anny Muszczeczko i "Zielonych drzwi".

  Polska za mało pieniędzy przeznacza na walkę z paleniem, a ceny papierosów w sklepach są zbyt niskie. Takie błędy w polityce antynikotynowej wytknęła rządowi Światowa Organizacja Zdrowia. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Krzysztofa Przewoźniaka z Fundacji "Promocja Zdrowia" oraz Michała Stokłosę, który razem z WHO przygotowywał raport. Ilu ludzi rocznie umiera z powodu palenia?

  Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Londynie gwałtowny wzrost liczby ciąż obciążonych zespołem Downa tłumaczą tym, że kobiety coraz później decydują się na dziecko. Szacuje się, że ryzyko, iż płód będzie cierpiał na zespół Downa u kobiety w wieku 30 lat wynosi 1 do 940, natomiast u 40-latki wynosi już 1 do 85. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Regel, mamę Marysi, która urodziła się z zespołem Downa.

  Na Ukrainie szaleje grypa. Z pomocą naszym sąsiadom ruszyło najnowocześniejsze w Europie Wojskowe Laboratorium w Puławach. Tylko w "Dzień Dobry TVN" mogliście się przekonać jak będzie wyglądać wsparcie polskich naukowców.

  Jeśli ktoś sądzi, że odchudzi go sama herbata, jest w błędzie. Owszem, herbata jest bardzo zdrowa, ma dużo przeciwutleniaczy zabezpieczających organizm przed starzeniem się i może pobudzać przemianę materii. Jednak żadna herbata nie jest środkiem odchudzającym samym w sobie, bo odchudzanie to - przede wszystkim - konsekwentna, zdrowa dieta i dużo ruchu.

  Do naszej redakcji napisali zdesperowani rodzice wcześniaków w sprawie leku o nazwie Synagis. Ten drogi lek jest potrzebny ich dzieciom, ale jego refundacja stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego preparat stosowany od 10 lat w Europie nie jest refundowany w Polsce? Ile kosztuje całkowita kuracja tym preparatem?

  Anna Maruszczeko, gospodyni programu "Zielone drzwi", gościła w Dzień Dobry TVN Tomasza Strzymińskiego, propagatora audiodeskrypcji w Polsce.

  Naszą redakcją wstrząsnął e-mail przesłany na naszą skrzynkę redakcyjną przez młodą mamę, która zachorowała na bulimiczną anoreksję. Kobieta prosi o pomoc i poruszenie tematu na antenie. Do rozmowy zaprosiliśmy więc psychiatrę Pawła Salę oraz położnika Witolda Rogiewicza, by porozmawiać o tym, co sprzyja zachorowaniu na anoreksję lub bulimię?

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co drugi pacjent sam decyduje o tym jakie leki są mu potrzebne. W Polsce aż 60 proc. pacjentów stosuje leki nie słuchając lekarzy. Dziś w "Dzień Dobry TVN" przekonaliśmy się, jak leczą się Polacy?

  Ciąża Katarzyna Krzyżanowskiej przebiegała prawidłowo. Kuba po urodzeniu dostał 10 punktów w skali Apgar. Problemy ze zdrowiem dziecka zaczęły się ujawniać od "przypadkowego" badania USG, które wykryło, że Kuba nie ma jednej nerki. Gdy miał 3 miesiące, lekarze stwierdzili u chłopca wiotkość mięśni. W wieku dwóch lat wciąż nie mówił i nie wydawał żadnych dźwięków. Wtedy rodzice trafili do Instytutu Matki i Dziecka. Tam w końcu postawiono diagnozę.

  O Zespole Nagłej Śmierci Łóżeczkowej mówi się niewiele. SIDS jest owiane tajemnicą, ponieważ nie można podać dokładnej przyczyny zgonów niemowlaków. Na 80 przeanalizowanych przypadków nagłej śmierci niemowlęcia, do ponad połowy (54 proc.) doszło wtedy, gdy dziecko spało obok rodzica.

  Polacy przyjmują antybiotyki na prawie wszystkie dolegliwości. Jak wynika z badań 43% badanych oczekuje od lekarza przypisania antybiotyku na grypę. Problem w tym, że grypę wywołują wirusy, a antybiotyki leczą tylko choroby wywołane bakteriami. O nadużywaniu antybiotyków i grypie rozmawialiśmy z prof. Elżbietą Anuszewską z Narodowego Instytutu Leków.

  W dzisiejszym programie zajęliśmy się problemami w komunikacji pomiędzy ludźmi, a przede wszystkim temu jak bardzo duży wpływ na nasze nastawienie do innych ma ich wygląd i mowa ciała.

  Coraz głośniej mówi się o żywności modyfikowanej genetycznie i zagrożeniach, jakie niesie za sobą uprawa roślin transgenicznych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Okazuje się, bowiem, że rośliny te są źródłem alergii, zatruć i mogą powodować nieznane jeszcze bliżej komplikacje i choroby.

  O tym jak zapobiegać wadom postawy, co można robić w domu - jakie ćwiczenia mogą okazać się pomocne oraz jak wyglądają pierwsze oznaki ewentualnych problemów naszych pociech i kiedy powinniśmy zwrócić się do lekarza rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim.

  Do 12 wzrosła liczba zgonów pacjentów u których stwierdzono obecność wirusa A/H1N1. Dzień Dobry TVN na bieżąco stara się śledzić zagrożenie jakie niesie ze sobą wirus.

  Choroby kiedyś nieuleczalne, dziś w porę zdiagnozowane, są możliwe do wyleczenia. Medycyna ciągle się rozwija, a stosowne przez nią najnowsze metody leczenia przywracają do zdrowia wielu pacjentów. Dziś z powodzeniem możemy diagnozować wczesne stadium choroby. Dzięki temu większość z nich można wyleczyć - mówi dr Dariusz Iżycki, który ma swój wkład naukowy w pierwszy przeszczep twarzy.

  Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, każdy Polak automatycznie nabył obywatelstwo i takie same prawa jak reszta członków wspólnoty. Dyrektywa "pacjenci bez granic" gwarantuje obywatelom UE możliwość wyboru placówki medycznej na terenie każdego kraju wspólnoty.

  Do dyskusji o szkodliwości solariów sprowokowała decyzja szwedzkiej sieci klubów fitness SATS. Ich właściciele zdecydowali, że od 1 grudnia 2010 zamykają wszystkie solaria w swoich klubach. Wraz z naszymi gośćmi: Marią Noszczyk i Mariuszem Pudzianowskim rozmawialiśmy na temat szkodliwości opalania się w solarium.

  Dziś mieliście okazję spędzić "SPAniały weekend" z Otylią Jędrzejczak i jej przyjaciółką Karoliną Fudalej-Kłys. Przyjaźń Pań trwa już ponad dziesięć lat, przetrwała najcięższe próby. Dziewczyny były ze sobą zarówno w najszczęśliwszych, jak i w tych najtrudniejszych momentach życia. Na SPAniały weekend zapraszamy w imieniu Kingi Burzyńskiej.