Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Kto jest na niego najbardziej narażony?
- osoby o jasnej karnacji, jasnych lub rudych włosach i niebieskich oczach
- osoby, które doznały – szczególnie w dzieciństwie – poparzeń słonecznych
- osoby z dużą ilością znamion
- wszyscy korzystający z solarium.
Czerniak - co warto o nim wiedzieć?
Czerniak powstaje z melanocytów, czyli komórek barwnikowych w skórze, odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny. Zazwyczaj tworzy się na skórze, ale może też powstać na błonach śluzowych lub gałce ocznej.
Czerniak - jak się uchronić
W walce z czerniakiem najważniejsza jest profilaktyka. Jak się przed nim strzec?
- nie opalać się w godz. 11:00-16:00
- nakładać krem z filtrami UVA i UVB, najlepiej z SPF powyżej 20
- powtórnie nakładać filtry po 2 godzinach albo po wyjściu z wody
- nosić nakrycie głowy
- zakładać okulary z filtrem UV
- pic dużo wody.
Czerniak - zachorowania
Ryzyko czerniaka rośnie z wiekiem. Jednak to nie znaczy, że choroba zupełnie pomija ludzi młodych i dzieci. Maluchy do 3. roku życia w ogóle powinny unikać opalania.
Obecnie w naszym kraju wykrywa się ok. 3 tys. nowych zachorowań rocznie. Na świecie to ok. 160 tys. przypadków.
Raz w roku, najlepiej jesienią lub zimą, warto sprawdzić znamiona i pieprzyki u dermatologa. Wcześnie wykryty czerniak jest uleczalny.
Dermatoskopia jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem. Mimo że ma wiele zastosowań, jej głównym celem jest wczesna diagnostyka czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Szybko wykryty daje szanse na całkowite wyleczenie. Warto wiedzieć, że współczynnik zachorowalności na niego wzrósł prawie 3-krotnie w ciągu ostatnich 30 lat, dlatego warto przeprowadzić kontrolę swoich pieprzyków i znamion za pomocą dermatoskopu.
Dermatoskopia – co to jest?
Dermatoskopia jest całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem polegającym na obserwacji znamion i pieprzyków, wykonywanym przez dermatologa za pomocą dermatoskopu. Nie wymaga ono wcześniejszego przygotowania się pacjenta. Trwa od kilku do kilkunastu minut i odbywa się w gabinecie dermatologicznym. Przeprowadzona może być zarówno klasyczna dermatoskopia, jak i dermatoskopia cyfrowa.
Wynik badania przedstawiony jest w formie opisu sporządzonego na podstawie 5 cech:
- symetria znamienia,
- równość brzegów znamienia,
- jednolitość koloru znamienia,
- powiększanie się znamienia,
- wzniesienie znamienia ponad powierzchnię skóry.
Jak działa dermatoskop?
Dermatoskop jest urządzeniem optycznym pozwalającym na kilkunastokrotne powiększenie obszaru badanego przez specjalistę. Głowica przykładana jest do zmiany skórnej, która wymaga analizy. Dermatoskop przypomina lupę połączoną z latarką. Jego konstrukcja pozwala więc nie tylko na powiększenie, lecz także odpowiednie podświetlenie znamienia lub pieprzyka, dzięki czemu możliwe jest uwydatnienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Urządzenie wyposażone jest w dwa cylindry kontaktowe pozwalające na badanie zarówno nierównych i trudno dostępnych miejsc, jak i gładkich, dużych powierzchni skóry.
Warto jednak zaznaczyć, że diagnostyka czerniaka nie opiera się jedynie na dermatoskopii. Ważny jest także wywiad lekarski polegający na rozmowie dotyczącej znamion: dlaczego wzbudzają niepokój, czy pacjent znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka skóry itp.
Zobacz też:
Sposoby na oparzenia słoneczne – kiedy stosować? Czy kefir i aloes są dobre na oparzenia słoneczne?
Na czym polega dermatoskopia – badanie, które może uratować ci życie?
Hiperpigmentacja – pozapalna, hormonalna. Leczenie przebarwień
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: x-news