Witamina E w kosmetykach
Większość kosmetyków zawiera witaminę E, która przede wszystkim odpowiada za nawilżenie skóry. Dzięki niej cera jest jędrna, gładka oraz promienna.
Witamina E ma też działanie przeciwstarzeniowe, dlatego przez wielu nazywana jest witaminą młodości. Hamuje powstawanie niedogodności na skórze, powstrzymuje stany zapalne oraz pojawiające się obrzęki czy przebarwienia. Ma również działanie ochronne, jeśli chodzi o promieniowanie UVB. Jest też silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek. Neutralizuje wolne rodniki , które są odpowiedzialne za podrażnienia i powstawanie zmarszczek. Dlatego powinniśmy korzystać z niej, jeśli chcemy spowolnić proces starzenia się skóry.
Co ważne, kremy z witaminą E mogą być stosowane w przypadku wszystkich rodzajów skóry - wrażliwej, suchej, ale i dojrzałej. Witamina E stosowana jest również w przypadku poważnych problemów skórnych, jak egzema, podrażnienia czy trądzik.
Witamina E w pożywieniu
Poza kremami ten cenny składnik znajdziemy w pożywieniu. Bardzo dobrym źródłem jest olej z kiełków pszenicy. Już jedna łyżka zapewnia 100 % dziennego zapotrzebowania. Ten ważny składnik odżywczy znajdziesz także w nasionach słonecznika, migdałach, orzechach laskowych, włoskich i zimnych, szpinaku, zielonym groszku czy awokado. Znajdziemy ją również w rybach, kapuście, otrębach, drobiu czy maśle.
Niedobór witaminy E
Niedobór występuje rzadko. Dochodzi do niego w przypadku problemów z wchłanieniem tłuszczu, a także w związku z chorobą genetyczną - abetalipoproteinemią (zespół Bassena-Kornzweiga). Na niedobór witaminy E są narażone również osoby z mukowiscydozą i celiakią.
Witamina E jest nazywana także "witaminą płodności" , gdyż jest niezbędna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych. Niedobór przyczynia się do zwyrodnienia plemników u mężczyzn.
Do objawów świadczących o niedobrze witaminy E zaliczamy: zmęczenie, anemię, zrogowacenie i starzenie się skóry, uszkodzenie systemu nerwowego, problemy z zębami i kośćmi, podatność na infekcje, zaburzenia neurologiczne i bolesność i zanik mięśni.
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Zobacz także:
Hibiskus - cudowny kwiat o wielu właściwościach. "To skarb natury na spokój"
Polska – kraj wiśni. Jak mądrze z nich korzystać? "Mają działanie silnie antynowotworowe"
Autor: Anna Mierzejewska