Kalendarz biodynamiczny pozwala na zwiększenie efektywności wszelkich zabiegów i prac wykonywanych w ogrodzie. To źródło cennej wiedzy, z której korzystali ludzie od zarania dziejów. Warto sprawdzić, jak należy się nim posługiwać.
Kalendarz biodynamiczny – co to takiego?
Kalendarz biodynamiczny to inaczej kalendarz księżycowy. Opiera się na zmienności faz Księżyca, układu innych ciał niebieskich, a także zodiaku i ich wpływie na organizmy żywe. Z dobrodziejstw kalendarza biodynamicznego korzystali już starożytni.
Jego rozpowszechnienie ma związek z intensywnym rozwojem rolnictwa biodynamicznego, którego popularyzatorem był Rudolf Steiner – austriacki filozof i mistyk. Warto także wspomnieć, że teoretyczne podstawy tej idei rolnictwa zostały opracowane w 1924 roku w Polsce w miejscowości Kobierzyce nieopodal Wrocławia. Wówczas wspomniany Rudolf Steiner wygłosił cykl wykładów pod tytułem „Kurs rolniczy”.
Rolnictwo biodynamiczne jest rodzajem rolnictwa ekologicznego, które zakłada prowadzenie gospodarstw w zgodzie z naturą, uwzględniając powiązania pomiędzy środowiskiem i całym wszechświatem. Według zwolenników tego rodzaju rolnictwa każdy organizm jest częścią całości, na którą oddziałują kosmiczne siły, wpływając na ich rozwój. Na szczególną uwagę zasługuje Księżyc – jedyny naturalny satelita Ziemi, którego siły wpływają na wodę (pływy), a także na soki roślinne, a co za tym idzie na rozwój wszystkich organizmów na Ziemi.
Kalendarz biodynamiczny opracowuje się na każdy rok. Są jednak uniwersalne zasady, o których warto wiedzieć, by móc z nich skorzystać także wtedy, kiedy pod ręką nie ma się tego kalendarza. Kiedy Księżyca przybywa, czyli poziom wody w roślinach wzrasta, najlepiej jest sadzić i siać, a także zbierać owoce. Ubywanie Księżyca (a także obniżenie poziomu wody) to z kolei dobry czas na żniwa, czy na przykład cięcie drzew. Ogrodniczy kalendarz biodynamiczny dokładnie przedstawia każdy dzień w roku i podpowiada, jakie prace na działce będą odpowiednie. Korzystanie z kalendarza biodynamicznego jest bardzo proste i intuicyjne. Oczywiście zamieszczone w nim zalecenia należy brać pod uwagę razem ze wskazaniami dotyczącymi uprawy poszczególnych gatunków i odmian. Stosowanie kalendarza biodynamicznego nie jest trudne, wymaga jednak odrobiny dobrych chęci i samozaparcia. Po pewnym czasie niektóre zaleceń stają się oczywiste, a na pierwsze efekty ich stosowania nie trzeba długo czekać. Wiele osób korzystających z kalendarza biodynamicznego zauważyło pozytywne zmiany nie tylko w wyglądzie roślin i jakości, ale i w sposobie wykonywania prac, które są wykonywane fazami i w odpowiednim zsynchronizowanym z naturalnymi cyklami natury czasie.
Biodynamiczny kalendarz – dla ogrodnika i nie tylko
Na rynku można znaleźć zarówno kalendarz biodynamiczny dla rolnika, jak i kalendarz biodynamiczny dla ogrodnika. Zawierają one informacje dotyczące korzystnych terminów siewu, zbioru plonów, pielęgnacji roślin i zwierząt hodowlanych. Jednak nie tylko rośliny mogą skorzystać na znajomości tego kalendarza. Wszystkie kobiety na pewno zainteresuje kalendarz biodynamiczny uroda, w którym znajdą zalecenia dotyczące wyboru odpowiedniego dnia na różne zabiegi kosmetyczne, począwszy od pielęgnacji skóry, po wizytę u fryzjera. Z kolei kalendarz biodynamiczny dom i ogród może pomóc w planowaniu prac domowych, takich jak: sprzątanie, podlewanie roślin doniczkowych, robienie przetworów, a nawet wietrzenie mieszkania. Natomiast wszystkim pszczelarzom na pewno spodoba się pszczelarski kalendarz biodynamiczny. Ponadto kalendarz biodynamiczny może być użyteczny dla zielarzy, grzybiarzy, a nawet wędkarzy.
Gdzie znaleźć kalendarz biodynamiczny
W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko można znaleźć w Internecie. Kalendarz biodynamiczny online to wygodny sposób na sprawdzenie, za co najlepiej się zabrać danego dnia. Dla osób, które wolą wersję bardziej klasyczną można polecić kalendarz biodynamiczny „Działkowiec”, wydawany od 25 lat i cieszący się niesłabnącą popularnością, a także „Ekologiczny Poradnik Księżycowy” według koncepcji Zbigniewa Przybylaka – propagatora ekologii.
Zobacz także:
- O czym mówią nam sny? Specjalista: „Sny prognozują przyszłość”
- Szczęście – jak je osiągnąć? Czym jest szczęście dla człowieka
- Styl japoński – zasady aranżacji, meble, dodatki
Autor: Adrian Adamczyk