Styl japoński – zasady aranżacji, meble, dodatki

Mieszkanie w stylu japońskim
Fot. GettyImages / ume illus

Styl japoński w aranżacji wnętrz opiera się przede wszystkim na organizacji przestrzeni zgodnie z filozofią zen. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie minimalizm, ład i harmonię. Pokój w stylu japońskim charakteryzują także wysoka estetyka i elegancja.

Styl japoński nie opiera się wyłącznie na meblach i dodatkach inspirowanych kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Chodzi przede wszystkim o aranżację wnętrza w zgodzie z zasadami pozwalającymi stworzyć przestrzeń sprzyjającą koncentracji oraz odpoczynkowi.

>>> Zobacz także:

Styl japoński – podstawowe zasady

Styl japoński charakteryzuje przede wszystkim bardzo przemyślana i spójna koncepcja przestrzeni. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość i dowolne ustawienie mebli oraz dodatków. Dom w stylu japońskim powinien jako całość tworzyć harmonijną i spójną przestrzeń, taki też powinien być każdy kolejny pokój. Ten typ aranżacji cechuje minimalizm, symetria i równowaga. Nie ma miejsca na dowolnie dobrane dodatki, zbyt wiele różnokolorowych elementów. Organizacja przestrzeni powinna sprzyjać skupieniu i koncentracji. Przekonanie to wynika ze źródeł japońskiej estetyki wyrosłej na gruncie fascynacji przeznaczonymi do lektury i medytacji pokojami buddyjskich mnichów. Współczesny styl japoński nie jest oczywiście wolny od współczesnych inspiracji, natomiast jego charakteryzująca ascetyczność i oszczędność aranżacji nie zmienia się od wieków.

Mieszkanie w stylu japońskim wyrażać powinno idee prostoty, harmonii i miłości do natury, co widać nie tylko w architekturze wnętrza, lecz także wypełniających je meblach i dodatkach. Kluczem do sukcesu jest jednak przede wszystkim umiejętność zagospodarowania przestrzeni zgodnie z zasadami feng shui i filozofii zen. Chodzi o odpowiedni przepływ powietrza, światła i energii.

Meble w stylu japońskim

Pokój w stylu japońskim wypełniają przede wszystkim meble, które swoim wyglądem znacznie odbiegają od tych, które królują w większości zachodnioeuropejskich aranżacji. Klasyczne krzesła zastępują skrzynie, ławy oraz specjalne siedziska z poduszkami. Brakuje tradycyjnych, wysokich stołów, które zastępują zdecydowanie niższe stoliki i ławy. Obok nich często leżą bambusowe maty nazywane tatami. Wszystkie półki, komody, ławy oraz stoliki kawowe powinny być niewysokie i wykonane z naturalnych materiałów. Wnętrza w stylu japońskim wypełniają przede wszystkim drewniane lub bambusowe meble.

Sypialnia w stylu japońskim

Łóżko w stylu japońskim także znacznie odbiega od klasycznych wyobrażeń. W stylu japońskim dominują specjalne wełniane lub bawełniane futony, czyli zwijane na dzień materace. Warto zaznaczyć, że spanie na tego typu materacach na samym początku może być trudne dla ciała przyzwyczajonego do tradycyjnego łóżka, natomiast okazuje się, że futony są bardzo zdrowe dla kręgosłupa. Taki sposób urządzenia sypialni można podziwiać na przykład w Centrum Japońskich Sztuk Walki Dojo w Starej Wsi. Warto także pamiętać, że w stylu japońskim sprzęty i meble są ograniczone do minimum, w sypialni więc oprócz łóżka i szafy nie powinno się znaleźć wiele więcej. Pościel w stylu japońskim jest równie minimalistyczna, zwykle wykonana z naturalnych materiałów, bez zbyt wielu ozdobników i dodatkowych wzorów. Sypialnię od reszty pomieszczeń oddzielić można za pomocą charakterystycznych przesuwnych drzwi, czyli fusuma, wykonywanych z drewna oraz cienkiego, przepuszczającego światło papieru washi ozdobionego ewentualnie delikatnymi malowidłami.

Kuchnia w stylu japońskim

Styl japoński we wnętrzu objawia się przede wszystkim w prostocie i równowadze i nie inaczej jest w przypadku kuchni. Płytki powinny jasne, najlepiej pozbawione dodatkowego wzornictwa. Dobrze sprawdzają się modernistyczne, proste meble (najlepiej bejcowane lub lakierowane, ale nie malowane), które stają się centrum kuchni, natomiast ściany powinny zostać odsłonięte. Nie powinno się wieszać na nich zbyt wielu ozdób. Lepsze wrażenie sprawiają piękne, proste i czyste kafelki. W aranżacji najlepiej sięgać po naturalne kamienie, drewno, bambusa, plecione trawy i jedwab. Sufitowe lampy w stylu japońskim pojawiają się rzadko, najczęściej sięga się po klosze z papieru ryżowego lub mlecznego szkła. Japończycy cenią jednak przede wszystkim światło naturalne i robią wszystko, aby do przestrzeni domu dostawało się go jak najwięcej.

Łazienka w stylu japońskim

Łazienka w stylu japońskim, podobnie jak całość mieszkania lub domu, powinna nawiązywać do natury. Dominują biel, szarości, beże oraz jasna zieleń. Dekoracje w stylu japońskim to przede wszystkim drzewko bonsai, juka, naturalne kamienie, kamienne misy, wazony oraz proste świece. Oświetlenie powinno być bardzo łagodne, pozwalające na grę półcieni.

Zobacz także: Drzewko bonsai w domu - jak pielęgnować? Przycinanie i podlewanie drzewka

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie