Siodło westernowe – czym się charakteryzuje i jak je wybrać?

Siodło westernowe
Fot. TracieGrant.com/ Getty Images

Siodło westernowe to rodzaj siedziska na konia, którego piękne zdobienia budzą powszechny zachwyt, a lekka konstrukcja sprawia, że to jedno z najwygodniejszych dostępnych na rynku siodeł. Dowiedz się, jak wygląda budowa siodła westernowego i kiedy wybrać je zamiast siodła klasycznego.

Który jeździec, siedząc w siodle, nie wyobrażał sobie, że jest jednym z „Siedmiu wspaniałych” lub przemierza dzikie stepy jak w filmie „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”? Nie musisz być jednak kowbojem lub bohaterem westernu, aby przekonać się jak wygodne jest siodło westernowe. Używa się go w różnych konkursach i zawodach oraz podczas jazdy w terenie, zwłaszcza po nierównej i wyboistej powierzchni. Dla niektórych, tego typu siodło stanowi również model kolekcjonerski.

W sklepach ze sprzętem sportowym lub stricte dedykowanym pasjonatom jazdy konnej znajdziemy całą gamę różnych siodeł do jazdy w stylu western. Ważnym jest, by dobrać je odpowiednio do swojej sylwetki oraz do budowy ciała konia. Nieodpowiednie dobranie siodła może skutkować nie tylko kontuzjami u jeźdźca, ale i problemami ze zdrowiem zwierzęcia.

Siodło westernowe, opis – jaka jest jego historia?

Siodła westernowe zalicza się do tzw. siodeł pasterskich, czyli przeznaczonych dla jeźdźców pracujących na farmie lub w polu. Wywodzą się od siodeł używanych w XV-wiecznej Hiszpanii. Ich udoskonalona wersja – służąca do pracy z bydłem – to siodła westernowe, które znamy dziś. Siedzisko to ma służyć nie tylko do okazjonalnej jazdy konnej, ale i do wielogodzinnego przebywania na grzbiecie konia podczas zaganiania stada krów. Z tego też powodu siodło westernowe musi być wyjątkowo wygodne.

Budowa siodła westernowego, czym się charakteryzuje siodło pasterskie?

Siodło westernowe znacznie wyróżnia się na tle innych siedzisk do jazdy konnej i nie można pomylić go z żadnym innym. Przede wszystkim wykonane jest ono z wysokiej jakości skóry, ozdobionej najczęściej w kwiatowe motywy. Jak wygląda budowa siodła westernowego ? Siodło to jest dużo głębsze niż siodło klasyczne i ma wysoko usytuowane łęki (czyli najwyższe elementy stelażu siodła). Taka budowa miała zapewnić kowbojom wygodny dosiad oraz komfort podczas pracy z lassem. Dodatkowo siodło typu ,,western” wyposażone jest z przodu w tzw. horn , za który kowboj łapał podczas gwałtownych manewrów (jego użycie kojarzysz z pewnością z filmów o Dzikim Zachodzie). Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego modelu siodła westernowego. W sklepach i na ranczach spotkamy jego różne warianty. Innego siodła używa się bowiem do pokazowej pracy z lassem, innego do konkurencji sportowych, a innych do zaganiania krów w stadzie. Dostępne są również różne rozmiary siodeł westernowych. Należy dobrać je do naszego wzrostu oraz masy ciała. W tym celu najlepiej jest zmierzyć odległość między przednim a tylnym łękiem, gdzie kolejno:

· odległość ok. 38-39 centymetrów będzie odpowiednia dla osoby do 145 cm wzrostu i 40 kg wagi,

· ok. 40-42 centymetrów dla osoby do 165 cm wzrostu i 55 kg wagi,

· ok. 43-44 centymetrów dla osoby do 175 cm wzrostu i 79 kg wagi,

· 45-46 centymetrów dla osoby do 190 cm wzrostu i 120 kg wagi.

Siodło powinno być dopasowane nie tylko do jeźdźca, ale także do konia – jego gabarytów, wieku oraz zdolności. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tutaj bezterlicowe siodło westernowe (czyli takie pozbawione sztywnego stelaża), które dzięki swojej elastyczności, będzie pracować wraz z grzbietem konia. Oznacza to, że będzie pasowało prawie każdemu zwierzęciu. Przy wyborze siedziska pamiętaj, że ogromną rolę w jego dopasowaniu odgrywa również dobrze dobrany czaprak. Pad pod siodło westernowe bardzo często swoim wzorem nawiązuje do kultury Dzikiego Zachodu.

W jakich okolicznościach używa się siodła typu „western”?

Wielu jeźdźców wybiera siodło westernowe – ze względu na jego wygodę – do zwykłej, codziennej jazdy rekreacyjnej. Najczęściej używa się go jednak podczas zawodów jeździeckich w licznych konkurencjach typu „western” . Zalicza się do nich m.in. dyscypliny szybkościowe – barrel racing czy pole bending , a także techniczne – reining , western riding czy western horsemanship . Rzadziej organizowanymi, ale równie popularnymi, są konkursy polegające na zapędzaniu bydła, np. Team penning czy Working cow horse . Do zawodów, oprócz specjalnego siodła, zakłada się także kowbojski strój i kapelusz. Konkursy w tego typu jeździe nawiązują do kultury Dzikiego Zachodu i największą popularnością cieszą się na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zobacz film: Zawody jeździeckie. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości