1. Imbirowy tonik poprawiający trawienia - imbir jest jednym z najlepszych ziół wspomagających trawienie. Taki shot możesz pić po ciężkostrawnym posiłku. Aby wzmocnić trawienie przed posiłkiem możesz również plasterek imbiru posypać szczyptą soli i rzuć w tej postaci.
Tonik poprawiający trawienie:
około 50 ml świeżo wyciśniętego soku z imbiru
1 - 2 łyżeczki soku z cytryny
naturalny miód do smaku
Sok z imbiru wyciskamy w sokowirówce lub ścieramy na tarce i wyciskamy przez gazę. Tak przygotowany sok możemy przechowywać 1 - 2 dni w lodówce. Sok (w temperaturze pokojowej) łączymy z pozostałymi składnikami i wypijamy po obfitym posiłku.
Uwaga: przeciwwskazaniem do stosowania imbiru są choroby zapalne skóry, krwawienia i wrzody. Nie powinno się stosować jednocześnie imbiru i leków rozrzedzających krew (m.in. aspiryny). Jeśli bierzesz np. aspirynę stosuj imbir 2 godziny przed lub po jej zażyciu.
2. Chcesz polepszyć trawienie, ale nie rozgrzewając się zbyt mocno? Przyjmuj po posiłku 1 łyżeczkę prażonych nasion kopru. Możesz do nich dodać również szczyptę soli kamiennej. Jak podkreśla Przemek takie nasiona odświeżają również jamę ustną.
3. Napar z liści laurowych - wspaniale poprawia trawienie. Liście laurowe są od wieków wykorzystywany również w naszej, polskiej kuchni. Aby przygotować napar mocz przez około 10 minut 1/2 łyżeczki pokruszonych albo rozdrobnionych liści laurowych w filiżance gorącej wody. Dodaj szczyptę kardamonu i wypij po jedzeniu. To tip Vasanta Lada, jednego z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich na świecie. Uwaga: przeciwwskazaniem do używania zbyt dużej ilości liści laurowych (szczególnie olejku i wyciągu alkoholowego) jest ciąża.
4. Woda ziołowa na poprawienie trawienia - to wspaniały sposób na rozgrzanie organizmu zimą, a tym samym poprawianie trawienia. Skład może się odrobinę różnić w zależności od naszego zapotrzebowania i preferencji smakowych. Jeśli u podstawy naszych problemów trawiennych leży stres, warto do wody ziołowej dodaj melisy (świeżej lub suszonej), która zadziała uspokajająco i rozkurczowo na jelita. Termos z tak przygotowaną wodą możesz mieć cały dzień przy sobie i popijać ją zamiast zimnej wody (szczególnie w okresie jesienno - zimowym). Uwaga: lepiej nie używać cynamonu jeśli mamy tendencję do krwotoków z nosa lub obfitych miesiączek. Również kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość spożywanego cynamonu (mogą używać go w bardzo małych ilościach). Może on w umiarkowanych ilościach powrócić do jadłospisu karmiących mam. Z kolei przeciwwskazaniem do stosowania kardamonu są wrzodu na żołądku. Może on w nadmiarze wywoływać problemy z płodnością. Przeciwwskazaniem do stosowania melisy jest niedoczynność tarczycy.
Woda ziołowa:
300 ml wody
1/2 laski cynamonu
1 łyżeczka kopru włoskiego
1 łyżeczka kuminu
3 poszatkowane ziarenka kardamonu
1 łyżeczka suszonych lub świeżych listków melisy
ciepła woda do podania
Przyprawy wrzucamy do gotującej się wody. Gotujemy około 5 - 10 minut. Zdejmujemy z ognia i dodajemy melisę. Zostawiamy na kilka minut do zaparzenia. Przed podaniem gotową esencję rozcieńczamy ciepłą wodą. Możemy jej dolać kilka razy w ciągu dnia
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF