W większości stajni i szkół jeździeckich istnieje możliwość wypożyczenia siodła, jak i całej reszty elementów wyposażenia konia. Jeśli jednak „złapałeś jeździeckiego bakcyla” i planujesz dalsze treningi, warto pomyśleć o własnym sprzęcie. Siodło , którego będziesz używać, powinno być dopasowane przede wszystkim do rodzaju jeździectwa, jaki uprawiasz, twojej sylwetki oraz rozmiaru konia. Jeśli jesteś laikiem w sprawach dotyczących sprzętu do jazdy konnej, poszukaj wskazówek w specjalnych poradnikach lub poproś o pomoc doświadczonego jeźdźca. Wybrane przez Ciebie siodło, czaprak czy ogłowie będę służyły Tobie i Twojemu koniowi przez długie lata.
Jak dobrać odpowiednie siodło?
Początki przygody z jeździectwem nierzadko wiążą się z dużym obciążeniem finansowym. Jeżeli dopiero zaczynasz kompletowanie swojego stroju i sprzętu , pamiętaj, że nie musisz od razu sięgać po akcesoria i ubrania z najwyższej półki. Na początku wystarczą podstawowe elementy, takie jak toczek, szpicruta i odpowiednie obuwie. Do nauki jazdy wystarczy Ci zaś ogłowie i klasyczne siodło o uniwersalnym profilu (z takim z pewnością spotkasz się podczas pierwszych treningów w szkołach jeździeckich). Schody pojawiają się, gdy zaplanujesz na stałe zaprzyjaźnić się ze sztuką jeździecką i zapragniesz posiąść nowe jeździeckie umiejętności. Wówczas bardzo ważnym jest, abyś dopasował siodło odpowiednio do siebie. Przede wszystkim pod uwagę weź rozmiar siedziska . Wielkość siodła dopasuj odpowiednio do swojej wagi i wzrostu. Przed zakupem zmierz odległość między przednim a tylnym łękiem. Powinna ona mierzyć:
· ok. 38–39 centymetrów dla osoby do 145 cm wzrostu i 40 kg wagi,
· ok. 40–42 centymetrów dla osoby do 165 cm wzrostu i 55 kg wagi,
· ok. 43–44 centymetrów dla osoby do 175 cm wzrostu i 79 kg wagi,
· ok. 45–46 centymetrów dla osoby do 190 cm wzrostu i 120 kg wagi.
Siodło powinno być również dopasowane do gabarytów konia . Nie może ono krępować ruchów konia, czy uciskać jego łopatek lub kręgosłupa, a także ocierać którejkolwiek części ciała. Źle dopasowane siodło może przynieść wiele negatywnych skutków dla zdrowia zwierzęcia. Z tego też powodu, decydując się na zakup swojego pierwszego siodła, najlepiej jest znaleźć model z wymiennymi częściami (takimi jak łęki czy boczne poduszki). Dzięki temu z łatwością dopasujemy siedzisko do budowy naszego konia. Sprawą drugorzędną, choć oczywiście też ważną, jest wygląd siodła . Dopasuj je do koloru reszty osprzętowania i swojego stroju lub do umaszczenia konia. Priorytetem przy doborze siodła powinno być jednak jego przeznaczenie. Inne siodło wybierzesz jeśli jeździsz wyłącznie po płaskim terenie wybiegu, a inne jeśli kochasz przejażdżki w terenie. Siodło przeznaczone do spokojnej, rekreacyjnej jazdy znacznie różni się od siodła skokowego .
Czym charakteryzuje się siodło skokowe?
Jeżeli planujesz rozpocząć naukę skoków przez przeszkody, musisz wybrać przeznaczone do tego specjalne siedzisko lub siodło wszechstronne o profilu skokowym . Wyróżnia je specyficzna budowa. Jego siedzisko jest bardzo płytkie, a jego najgłębsze miejsce znajduje się z tyłu, za strzemionami. Tybinki są mocno wysunięte do przodu, a puśliska krótsze, co ułatwia przenoszenie ciężaru ciała jeźdźca do przodu. Dodatkowo łęki siodła są bardzo niskie, dzięki czemu nie przeszkadzają w jeździe w półsiadzie. Siodło skokowe używane jest przede wszystkim podczas treningu skoków przez przeszkody, ale także w trakcie jazdy terenowej np. w lesie czy na plaży. Jazda w terenie bardzo często wymaga bowiem od jeźdźca pozycji półsiadu, czyli ułożenia ciała w podobny sposób, jak przy skoku. Dodatkowo siodło skokowe jest specjalnie wyprofilowane, co pomaga jeźdźcowi utrzymanie równowagi zarówno przed, jak i po skoku oraz w trakcie galopu po bardzo nierównym terenie. Ciekawostką jest, że swój obecny wygląd siodło skokowe zawdzięcza włoskiemu oficerowi kawalerii – Federico Caprilliemu. Stworzone przez niego siodło miało pozwolić jeźdźcowi na jak największe odciążenie konia podczas skoku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN