Wędzidło to system, który pełni dwojaką funkcję podczas jazdy konnej. Z jednej strony pozwala przejąć kontrolę nad koniem, z drugiej tworzy linię porozumienia między jeźdźcem a zwierzęciem. Jakie są rodzaje wędzideł? Jak wybrać odpowiednie i najlepsze jednocześnie?
Wędzidło dla konia to istotny element w jeździe konnej. Wkładane do pyska (w bezzębną część żuchwy) działa na język, podniebienie i kąty pyska. Zakup dobrego wędzidła, którego koń nie będzie chciał się pozbyć, to trudne zadanie. Jest ono łącznikiem między koniem a jeźdźcem, dlatego powinno być dobrane idealnie.
Wędzidło to dwa ruchome koła połączone ogniwem (ścięgierzem), które koń trzyma w pysku. Jest ono przypinane do wodzy i ogłowia, stanowiąc z nimi integralną część. Wędzidła wykonuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze są ze stali nierdzewnej, jednak sklepy jeździeckie w swojej ofercie mają również wędzidła plastikowe i gumowe. Standardowa długość wędzidła to około 14 cm dla dużych koni i 12 cm dla kucy i małych koni.
Jak dobrać wędzidło dla konia?
Kupując wędzidło, należy wziąć pod uwagę grubość, materiał, z którego zostało wykonane, a także poziom naszej jazdy. Innych wędzideł będą używać zawodowcy czy osoby często jeżdżące, a zupełnie innych początkujący i dosiadający konia sporadycznie.
Rodzaje wędzideł
Wędzidła różnią się od siebie głównie budową i funkcjonalnością. Warto zapoznać się z podstawowym ich podziałem, by dobrze dobrać je do konia, na którym jeździmy.
· wędzidło proste - ścięgierz ma owalny prosty kształt, który oddziałuje na język konia i bezzębną część żuchwy. Przy mocnym szarpnięciu mogą również uciskać górną szczękę, dlatego polecane są tylko dla doświadczonych jeźdźców. Najczęściej wykonane są z gumy lub stali nierdzewnej. Ścięgierz prosty jest zakończony wędzidłami zwykłymi, które pozwalają na swobodną pracę wodzami. Kółka mogą mieć różną wielkość - im większe, tym łagodniejsze w działaniu.
· wędzidło podwójnie lub pojedynczo łamane - knebel jest łamany w jednym lub w dwóch miejscach na całej długości i połączony dodatkowymi pierścieniami. Wędzidła pojedynczo łamane wywierają ucisk na górną część żuchwy i podniebienie w jednym punkcie. Przy mocnym szarpnięciu mocno wbijają się w szczękę konia, dlatego używane są głównie do młodych nieokiełznanych koni lub starszych, ale narwanych i upartych. Zastosowane wykończenia mogą być pełne - dodatkowo oddziałują na kąciki pyska, dlatego polecane są do użytku tylko przez doświadczonych jeźdźców. Odmianą wędzidła pojedynczo łamanego jest wędzidło westernowe. Wykonane ze słodkiej stali nierdzewnej zachęcają konia do żucia i minimalizują chęć pozbycia się ścięgierza przez zwierzę.
Wędzidło podwójnie łamane natomiast równomiernie rozkłada nacisk na język i podniebienie konia. Wędzidła te są najbardziej akceptowane przez konie i jednocześnie bezpieczne dla początkujących jeźdźców.
W systemie wędzideł łamanych spotyka się ich odmianę w postaci wędzideł oliwkowych. które mają delikatny mechanizm pierścieni. Rodzajem wędzidła łamanego jest również wędzidło z wąsami (wąsate). Ma ono dodatkowe metalowe “wąsy” ułożone po bokach pyska, które oddziałują bezpośrednio na boczne szczęki i wewnętrzną stronę policzków. Dzięki wąsom blokującym uniemożliwiają wypadnięcie wędzidła z pyska konia. Ponadto są przydatne dla jeźdźców, którzy podczas jazdy, stale pracują wodzami.
· wędzidło skórzane - najdelikatniejsze wędzidła stosowane przez początkujących jeźdźców. Polecane dla wrażliwych, ale też wybrednych koni, które nie akceptują ciężkich, metalowych wędzideł. Ponadto wędzidła te nie powodują problemów z zębami i dziąsłami. Wykonuje się je ze skór naturalnych, które dodatkowo przeszywa się lnianymi nićmi. Podobne działanie ma wędzidło gumowe , które jest znacznie tańsze od skórzanego. Wędzidła skórzane znane są również jako wędzidła bezogłowiowe.
· wędzidło cyganka - wykorzystuje działanie dwóch par wodzy, co sprzyja większej kontroli nad koniem i zapewnia precyzję prowadzenia zwierzęcia.
· wędzidło zaprzęgowe - wykonane ze stali nierdzewnej, są ciężkie, masywne, ale też bardzo stabilne. Łamany pojedynczo ścięgierz jest krótki, połączony czterema luźno spiętymi pierścieniami, które przypina się do ogłowia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN