Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem?

Mężczyzna ma zamknięte oczy i trzyma palcami nasadę nosa
Fot. mikkelwilliam/ Getty Images

Osłabienie organizmu to objaw o wielu możliwych przyczynach. Powodem nieustannego zmęczenia może być początek grypy czy przeziębienia, ale też choroby tarczycy, anemia oraz depresja. Niekiedy także ciągłe uczucie zmęczenia wynika z przepracowania czy zbyt małej ilości snu. Jak poznać przyczynę osłabienia organizmu i jak ją leczyć?

Przyczyny osłabienia organizmu, braku siły - choroby tarczycy

Tarczyca to gruczoł, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie i cyklu dobowym organizmu. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy - a także choroby pokrewne, w tym zespół Hashimoto - mogą objawiać się osłabieniem organizmu .

Gdy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, obserwujemy nadmierną senność (a więc ciągle uczucie zmęczenia), przyrost wagi, osłabienie koncentracji, czasami także suchość skóry i włosów . Przy nadczynności zaobserwować możemy bezsenność, utratę wagi połączoną z nadmiernym apetytem oraz problemy ze skupieniem się. Uczucie osłabienia ma więc w obu przypadkach różne przyczyny - przy niedoczynności jest to efekt bezpośrednio związany z niedoborem hormonalnym, przy nadczynności - uboczny skutek spowodowanego przez chorobę braku snu.

Badania diagnostyczne schorzeń tarczycy można wykonać przy okazji morfologii krwi. Polegają one na oznaczeniu stężenia dwóch hormonów - tryjodynotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Leczenie niedoczynności i nadczynności tarczycy polega na dożywotniej suplementacji hormonalnej, dzięki której funkcjonowanie organizmu wraca do normy.

Osłabienie organizmu objawem infekcji

Praktycznie każda infekcja - wirusowa, bakteryjna, pasożytnicza lub grzybicza - może powodować osłabienie. Uczucie przemęczenia jest zazwyczaj jednym z pierwszych objawów przeziębienia lub grypy. W niektórych przypadkach jednak nie pojawiają się objawy inne niż osłabienie organizmu i brak siły. Mamy wtedy do czynienia albo z infekcją wyjątkowo lekką, albo wręcz przeciwnie - przewlekłą.

Diagnoza infekcji, o ile wystąpią inne, bardziej charakterystyczne objawy, nie powinna sprawić problemu. W przypadku infekcji i zakażeń stan zapalny w organizmie widoczny jest jako podwyższenie stężenia białych krwinek. Taką zmianę można wykryć w badaniu morfologicznym, jednak leczenie bezpośrednio zależy od tego, jaki patogen spowodował infekcję.

Zmęczenie organizmu? To może być niedokrwistość

Niedokrwistość (anemia) to obniżenie stężenia czerwonych czerwonych krwinek bądź hemoglobiny we krwi. Przy anemii występuje wycieńczenie organizmu , skóra staje się blada, włosy słabe, suche i łamliwe.

Przyczyn niedokrwistości może być wiele - od złej ubogiej w żelazo diety po wrzody żołądka czy dwunastnicy lub choroby nowotworowe. Aby wzmocnić osłabiony organizm przy anemii spowodowanej niedoborem żelaza, lekarze zalecają zazwyczaj suplementację tego pierwiastka. W przypadku innych przyczyn anemii konieczne jest podjęcie leczenia choroby, która ją powoduje.

Nowotwory - kolejna przyczyna osłabienia organizmu

Przy wielu nowotworach występuje tzw. zmęczenie związane z chorobą nowotworową . Uczucie wyczerpania może też być powiązane z leczeniem. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku przewlekłego zmęczenia należy obawiać się nowotworu - jest to jedynie ułamek możliwych przyczyn utraty sił.

Zmęczenie związane z chorobą nowotworową ustępuje po wyleczeniu przyczyny. Dodatkowymi objawami sugerującymi, że należałoby natychmiast udać się do lekarza, są jakiekolwiek wyczuwalne guzy, duża, gwałtowna utrata wagi, krwawienia o nieznanej przyczynie.

Jak wzmocnić osłabiony organizm?

Jeśli mamy do czynienia z przemęczeniem związanym ze stylem życia (mało snu, niezbilansowana dieta, dużo stresu, przepracowanie), warto pomyśleć o zmianie nawyków.

Osoby prowadzące siedzący tryb życia mogą skarżyć się na uczucie ciągłego zmęczenia związanego z brakiem ruchu. Aby zachować zdrowie, zalecana przez WHO dawka aktywności fizycznej wynosi 150 minut w tygodniu, jednak niektórzy specjaliści mówią nawet o trzykrotnie większym zapotrzebowaniu na ruch.

Także zbyt duży wysiłek fizyczny może być przyczyną przemęczenia, zwłaszcza w połączeniu ze złą dietą. Nie tylko sportowcy potrzebują odpowiednio dobranej diety - to samo dotyczy osób pracujących fizycznie, a także tych, którzy wykonują w ciągu dnia dużo czynności wymagających aktywności fizycznej.

Co jeść w przypadku osłabienia organizmu? Nade wszystko produkty zawierające żelazo i kwas foliowy, a więc ryby, czerwone mięso, nabiał czy wątroby. Osoby na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej powinny posiłkować się burakami, tofu, orzechami oraz kaszą gryczaną.

Ważną rolę przy przemęczeniu odgrywa odpowiedni balans pracy i odpoczynku. Dlatego dzienna dawka snu powinna wynosić co najmniej osiem godzin, osobom pracującym fizycznie zaleca się co najmniej 3 godziny dziennie biernego odpoczynku, przy pracy siedzącej - co najmniej 75 minut treningu wysiłkowego (kardio) w tygodniu.

Zobacz film: Aleksandra Piotrowska: Nie można przemęczać mózgu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości