Najbardziej obciążone części stopy podczas noszenia szpilek to przodostopie oraz podłużne i poprzeczne sklepienie podeszwy. Aby czerpać pełną radość z ulubionych obcasów, warto zafundować im delikatny masaż oraz zapewnić stabilność podczas noszenia za pomocą wkładek.
Efekt szpilek
Szpilki bez wątpienia dodają elegancji i atrakcyjnego wyglądu, jednak chodzenie w tego typu butach wpływa negatywnie na organizm człowieka.
Nienaturalnie ustawiona stopa w bucie na obcasie jest znacznie przeciążona, szczególnie w punktach podparcia stopy, czyli w okolicy przodostopia. Wysoki obcas zbliża względem siebie przyczepy ścięgna Achillesa oraz mięśnie podudzia, powodując ich ciągłe napięcie przez cały okres noszenia szpilek.
Ponadto buty na wysokim obcasie zmieniają kształt całej sylwetki. Aby utrzymać i poruszać się w pozycji pionowej w szpilkach, organizm musi wyrównać układ sił poprzez lekkie zgięcie kolan i zmianę ustawienia miednicy na bardziej pochyloną do przodu, co objawia się wypięciem pośladków do tyłu. Pogłębiona lordoza lędźwiowa utrzymuje w napięciu mięśnie przykręgosłupowe w odcinku lędźwiowym i rozciąga mięśnie brzucha.
Można wspomóc ciężko pracujące ciało podczas noszenia takich butów za pomocą żelowej wkładki do szpilek, która pełni funkcję poduszki amortyzującej i łagodzącej siłę nacisku stopy do podłoża oraz zapewnia delikatny masaż podczas chodzenia.
Żelowe wkładki do szpilek
Żelowe wkładki do szpilek lub wkładki wykonane z silikonu to wysokiej jakości produkty charakteryzujące się elastycznością, odpornością na rozciąganie, ściskanie i ścieranie.
Żelowe wkładki do szpilek amortyzują wstrząsy związane z chodzeniem w najbardziej wrażliwych miejscach stopy oraz odciążają stawy i redukują siłę nacisku stopy względem podłoża. Wspierają również pracę układu więzadłowo-ścięgnistego stopy a także całego podudzia.
Żelowe i silikonowe wkładki do szpilek utrzymują stopę w miejscu, zmniejszają uczucie zmęczenia nóg, a ich przezroczyste zabarwienie zapewnia dyskrecję w użytkowaniu.
Gdzie tkwi sekret wkładek do szpilek?
Sekretem wkładek do szpilek jest ich miękki, ale wytrzymały charakter konstrukcji. Silikonowe poduszki ochraniają wrażliwe punkty stopy przed uciskiem i zniszczeniem naskórka podeszwy. Automatycznie ograniczony zostaje efekt rogowacenia skóry, czyli nadbudowania i łuszczenia jej w miejscu narażonym na przeciążenia uciskowe.
Poduszeczki odciążające działają na podobnej zasadzie co podeszwy niemowlęcia. Stopy małego dziecka są niezwykle miękkie i mięsiste, ponieważ podeszwa pokryta jest jeszcze warstwą tkanki tłuszczowej, która z wiekiem zanika od chodzenia i wyrabiania punktów podparcia i sklepień stopy. Wkładki do szpilek pełnią swego rodzaju funkcję poduszki tłuszczowej, podnosząc znacznie jakość noszenia szpilek.
Jak dobrać wygodne wkładki do szpilek?
W bogatej ofercie rynku wkładek żelowych i silikonowych można znaleźć wkładki profilowane wypełniające całą powierzchnię podeszwy oraz małe poduszeczki pod pięty, za pięty i pod palce.
Wkładki do szpilek zapewniają wygodę noszenia, a dzięki temu, że są bezbarwne i cienkie, dyskretnie spełniają swoje funkcje ochronne w klasycznej szpilce, odkrytym obuwiu bez palców czy pięt oraz w delikatnych sandałkach na słupku.
Profilowane wkładki do szpilek zapewniają dodatkowe funkcje wspierające pracę stopy w szpilce. Wkładki zajmujące całą powierzchnię podeszwy posiadają w swojej konstrukcji:
· sieć masujących wypustek pobudzających krążenie krwi i odprężających stopy;
· profile wypełniające łuk poprzeczny stopy, obciążające go podczas chodzenia i stabilizujący stopę w bucie;
· hamulec wypełniający stopy, umieszczony w okolicy tunelu pod palcami, odciążający palce, amortyzujący wstrząsy przodostopia oraz zapobiegający zsuwaniu się stopy;
· korytko, czyli kołnierz dokoła pięty, dodatkowo stabilizuje stopę i zabezpiecza piętę przed otarciami.
Małe wkładki pod pięty, za pięty i przeznaczone dla okolicy przodostopia znacznie odciążają zmęczoną chodzeniem na wysokim obcasie okolicę stopy oraz zapobiegają tworzeniu się odcisków, modzeli i nagniotków skóry oraz miejscowych otarć naskórka.
Poprawnie dobrane wkładki do szpilek sprawiają, że noszenie butów jest przyjemne.
Ukojenie dla stóp - jak stosować wkładki do szpilek?
Żelowe wkładki do szpilek należy umieścić wewnątrz buta w odpowiednim miejscu i docisnąć do powierzchni podeszwy. Dzięki właściwościom klejącym, wkładki dokładnie przylegają i nie przesuwają się podczas chodzenia. Wkładki można szybko i bezpiecznie usunąć z buta w razie potrzeby.
Zobacz film: Być kobietą: szpilki
Konsultant: Redakcja Dzień Dobry TVN