Naczółek - skąd się wziął w końskim rzędzie?

Zbliżenie na głowę konia
Fot. kondakov/ Getty Images
Naczółek to podstawowa część końskiego rzędu. Podczas gdy ogłowie zasadniczo służy do tego, aby człowiek mógł powodować koniem za pomocą wędzidła lub innego kiełzna, rolą naczółka jest przede wszystkim ozdoba. Z tego powodu producenci proponują je w wielu kolorach i z różnymi zdobieniami - od koralików po kryształki Swarovskiego.

Naczółek jest stosowany przez jeźdźców od wieków. Niegdyś jedna z podstawowych części zbroi, dziś jest elementem, który przykuwa wzrok widzów na zawodach. Jest dopełnieniem eleganckiego wyglądu konia.

Naczółek dla konia - jaką pełni funkcję?

Naczółek dla konia niegdyś był częścią zbroi. Zwierzęta nie były wówczas wykorzystywane w sporcie czy do rekreacji, ale brały udział w bitwach, gdzie ich głowa była szczególnie narażona na poważne urazy. Podczas gdy dzisiejszy naczółek jest w zasadzie delikatnym skórzanym paskiem z ozdobami, wcześniej musiał chronić głowę przed zranieniem. Lekka forma ochraniała czoło i oczy zwierzęcia, a pełen naczółek zakrywał całą głowę. Jego elementy były wykonane z metalu lub twardej skóry, aby dostatecznie chronił wierzchowca przed uderzeniami przeciwnika lub zderzeniem z innym koniem. Konnica była podstawą każdej wielkiej armii, więc o zwierzęta należało szczególnie dbać - umożliwiały one nie tylko skuteczną walkę, ale i szybkie przemieszczanie się. Początkowo naczółek był stałym elementem rzędu jeździeckiego, ale tego typu zbroja nie była zbyt wygodna, więc z czasem zaczęto je po prostu dopinać do rzędu.

Kiedy konie zaczęły być wykorzystywane do podkreślenia statusu i wygody człowieka, naczółek przyjął formę ozdoby, ale nadal był większych rozmiarów niż dzisiaj. Obecnie nadal stanowi podstawową część ogłowia, jednak może ono pełnić swoją funkcję również bez naczółka.

Współczesny naczółek to zazwyczaj skórzany pasek, który łączy ze sobą pozostałe elementy, czyli paski policzkowe, wędzidłowe, nachrapnik, podgardle i pasek potyliczny. Dobrze dopasowany naczółek stabilizuje ułożenie ogłowia i powoduje, że pasek potyliczny nie przesuwa się do tyłu. Jako ozdoba może być też ładnym elementem kolorystycznym, będącym dopełnieniem ubioru galowego jeźdźca i konia. Warto dodać, że to część wymienna, którą łatwo zdjąć i włożyć, dlatego jeźdźcy zazwyczaj posiadają kolekcję kilku naczółków - inny do codziennych treningów, a inny, najbardziej ozdobny, na zawody.

Jak dopasować i wybrać naczółek?

Naczółek, jako podstawowa część ogłowia, wybierany jest razem z nim. Ważne jest dobre dopasowanie ogłowia, zbyt luźny lub ciasny naczółek można wymienić na bardziej odpowiedni.

Naczółek przede wszystkim nie powinien być zbyt mały, bo spowoduje nie tylko złe ułożenie pozostałych elementów na końskiej głowie, ale będzie też powodował dyskomfort u zwierzęcia, uciskając wrażliwe miejsca. Jeśli w wybranym ogłowiu naczółek jest za krótki, wystarczy zdjąć go, zmierzyć długość i po prostu zakupić większy.

Naczółki są wykonane ze skóry (jak całe ogłowie), łańcuszków, koralików i innych materiałów. Mogą być proste lub opadające (obecnie uważane za najmodniejsze). Niektóre przypominają wyglądem drogocenne kolie, a użyte do zdobień kamyczki i kryształki mienią się jak diamenty. Z tego powodu jeźdźcy tak chętnie wykorzystują je podczas zawodów, zwłaszcza ujeżdżeniowych, gdzie poza prawidłowym wykonaniem programu liczy się ogólny wygląd konia i jego jeźdźca. Prezencja również wpływa na ostateczną ocenę.

Jak zrobić naczółek dla konia?

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w pomysłach, jak zadowolić klientów, którzy mają do wyboru najnowsze modele, formy i kolory elementów sprzętu jeździeckiego. W internecie jest wiele wskazówek, jak zrobić naczółek dla konia samodzielnie. Można ozdobić stary naczółek lub wykonać całkowicie nowy.

Stare skórzane naczółki często były zdobione koralikami lub łańcuszkiem, które z czasem traciły kolor lub po prostu odpadały. Bardzo łatwo jest wymienić je na nowe - wystarczy usunąć pozostałości starych elementów, odmierzyć odpowiednią ilość żyłki lub linki, która łatwo się nie przerwie i nawlec na nią wybrane ozdoby albo po prostu przykleić je do starego naczółka. W sklepach jeździeckich dostępne są też znaczki z literkami, z których można ułożyć imię konia.

Do przygotowania zupełnie nowego naczółka wystarczy wykorzystać rzemyk lub kolorowe ozdoby nawleczone na żyłkę. Z rzemyków lub barwnych nitek można zapleść warkocz, który będzie piękną ozdobą końskiej głowy, podobnie jak koraliki czy kryształki. Trzeba pamiętać, że nowy naczółek musi mieć możliwość zamocowania do ogłowia, np. dodatkowymi paskami.

Zobacz film: Hubertus. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!