Każdy hodowca zwierząt kopytnych wie, jak ważnym elementem ich pielęgnacji jest dbanie o kopyta. Zaniechanie tego procesu może skutkować poważnymi schorzeniami, zwłaszcza w przypadku koni. Jednym z podstawowych narzędzi do nadawaniu kopytom odpowiedniego kształtu jest tarnik. Dowiedz się, jak go używać i dlaczego odgrywa ważną rolę w pielęgnacji kopyt.
Szacuje się, że aż 60% najczęstszych zachorowań u koni dotyczy ich nóg i kopyt. Choroby narządów ruchu mogą mieć negatywny wpływ na całe ciało zwierzęcia i prowadzić do problemów z poruszaniem się. Działaniem profilaktycznym podejmowanym w celu uchronienia konia przed chorobami kończyn jest regularne sprawdzanie kopyt. Warto też je odpowiednio pielęgnować, czyli przycinać i piłować nadmiernie wyrośnięty róg kopytowy. Zabieg ten powinien być przeprowadzany minimum raz na dwa miesiące i tylko za pomocą specjalistycznych narzędzi. Jednym z nich jest tarnik do kopyt .
Podstawowe narzędzia do pielęgnacji kopyt – czym jest tarnik?
Wszystkie hodowlane zwierzęta kopytne wymagają regularnej pielęgnacji kopyt i racic. Prawidłowy proces dbania o kopyta owiec, kóz czy koni wymaga nie tylko eksperckiej wiedzy i doświadczenia, ale i profesjonalnego zestawu odpowiednich narzędzi. Znajdują się wśród nich kleszcze do korekcji, nożyczki do pęcin, ostrzałka i – jeden z najważniejszych elementów – pilnik (tarnik) . Wszystkie te narzędzia służą do profilowania kopyt i racic, nadawania im odpowiedniego kształtu, czyszczenia oraz ścierania nadmiernych zrogowaceń. Czym jest tarnik? To narzędzie stolarskie zbudowane z płaszczyzny pokrytej małymi trójkątnymi „zębami” (ostrymi wypukłościami), dzięki którym z łatwością usunąć można zbędną materię kształtowanego przedmiotu. Pilnik służy m.in. do obróbki drewna i innych miękkich materiałów, a od wieków używa się go również do ścierania kopyt i racic zwierząt. Jego właściwości ścierne pomagają w obróbce nawet największych i najtwardszych materiałów. Używa się go przede wszystkim do strugania powierzchni kopyta, obróbki jego ścian oraz piłowania puszek kopytnych. Dlaczego pilnik odgrywa tak ważną rolę w pielęgnacji kopyt? Nadaje im prawidłowy kształt, co wpływa na zdrowie konia oraz na sposób poruszania się.
Jaki tarnik wybrać i na co zwracać uwagę przy jego zakupie?
Nie bez znaczenia pozostaje wybór odpowiedniego pilnika. Tarnik do kopyt powinien być dobrej jakości, by nie tylko ułatwiał nam modelowanie kopyta, ale i służył przez dłuższy czas. Przy wyborze pilnika warto zwrócić więc uwagę na jego jakość i trwałość. Najlepiej wybrać wersję dwustronną, gdzie jedna będzie pokryta grubymi ząbkami, a druga drobniejszymi. Ułatwi nam to dokładne profilowanie i polerowanie kopyta konia. Należy wybierać lekkie pilniki, wyposażone w uchwyty dopasowane do ludzkiej dłoni. Ułatwiają one zdecydowanie posługiwanie się narzędziem. Pamiętajmy, że źle dobrany tarnik lub model złej jakości to więcej czasu spędzonego na piłowaniu. Dobry tarnik powinien być w stanie usunąć zarówno zbędne narosty, jak i mocne zabrudzenia w postaci zaschniętego błota. W sklepach ze specjalistycznym sprzętem znajdują się pilniki w różnych rozmiarach, różnych marek oraz o różnej strukturze. Jego optymalna szerokość to ok. 3,5 centymetrów, a grubość ok. 8 milimetrów.
Objawy chorób kopyta – jak je rozpoznać?
Każdy jeździec i hodowca koni wie, ile serca i czasu trzeba poświęcić na pielęgnację zwierzęcia. Oprócz dokładnego poznania procesów i zasad dbania o zdrowie koni oraz zapoznania się z zestawem niezbędnych narzędzi, warto znać objawy chorób, które mogą spotkać nasze zwierzę. Kopyto stanowi jedynie nieunerwioną, rogową osłonę wewnętrznych struktur. Jednakże to ona utrzymuje konia w prawidłowej postawie. Każde, nawet najmniejsze odstępstwo od normy, może spowodować poważne problemy związane ze zdrowiem zwierzęcia. Jak rozpoznać objawy chorób kopyt? Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kształt kopyta. Jeżeli tył kopyta wydaje się obniżony lub przód wydłużony, możliwe, że koń przeciążył swoje kończyny. Może to skutkować długotrwałym bądź nawet permanentnym zachwianiem równowagi. Warto również zwracać uwagę na piętki. Jeżeli wysokość ich bocznej części znacznie różni się od wysokości środkowej, może świadczyć to o schorzeniu kopyta. Wówczas najlepiej zaczerpnąć porady u lekarza weterynarii.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN