Czym tak naprawdę jest zespół Downa? Skąd czerpać siłę, gdy dowiadujemy się, że problem ten dotyczy także naszego dziecka? Jak stymulować jego rozwój? Czy proces wychowawczy dziecka "zespołowego" różni się od tego, w jaki sposób wychowujemy zdrowe dziecko? Dziś w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog Justynę Korzeniewską.
Steven Segal został w połowie kwietnia oskarżony przez jedną ze swoich byłych asystentek, Kayden Nguyen, o zmuszanie do seksu oralnego. Tiger Woods, słynny amerykański golfista, 8 kwietnia oficjalnie wrócił do gry po kilkumiesięcznej przerwie związanej z seksualnym skandalem małżeńskim. Z kolei Jesse James rozwodzi się Sandrą Bullock. Mąż aktorki zdradził ją z co najmniej czterema kobietami. Jak to jest naprawdę z seksoholizmem? Dyiđ w nasyzm studiu rozmawialiśmy o tym z profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem i Sergiuszem Pinkwartem.
Żeby racjonalnie chudnąć, trzeba brać pod uwagę składniki, które dostarczamy organizmowi. Coraz częściej na opakowaniach produktów spożywczych, poza ilością kalorii, znajdziemy indeks GDA. Co to jest? O tym porozmawialiśmy z dietetykiem Barbarą Dąbrowską- Górską.
Wygląda bardzo niepozornie a może uratować ludzkie życie - mowa o Testerze BRASTER - urządzeniu wykorzystującym metodę termografii, pozwalającym wcześnie wykryć zmiany nowotworowe piersi. Sprzęt ten, jest końcowym efektem wieloletniej pracy polskich naukowców. Gościem Dzień Dobry TVN był m.in. dr Jacek Stępień, współtwórca tego urządzenia.
Jakie są drogi zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Jakie są objawy WZW typu C? Czy można tę chorobę wyleczyć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę, dr. nauk medycznych, Konrada Pszczołowskiego.
Polacy nie stosują się do zaleceń lekarzy i nie przestrzegają zasad przyjmowania leków - tak wynika z opublikowanego ostatnio raportu "Polskiego pacjenta portret własny" sporządzonego przez agencję Pentor. 25 proc. pacjentów odstawia leki i zaprzestaje dalszej kuracji po pewnym czasie, gdy następuje poprawa samopoczucia, zaprzestaje kurację i odstawia leki. Czy Polacy nie mają świadomości konsekwencji takich praktyk?
Porażenie nerwu twarzowego powoduje niedowład mięśni mimicznych twarzy. Skutek choroby jest natychmiastowy, często opada kącik ust i występują problemy z domykaniem oka. Przyczyny choroby są różne. Może być wywołana zapaleniem ucha, bądź zwykłym zawianiem. Ostateczną konsekwencją choroby może być trwały niedowład twarzy.
Jeśli ktoś sądzi, że odchudzi go sama herbata, jest w błędzie. Owszem, herbata jest bardzo zdrowa, ma dużo przeciwutleniaczy zabezpieczających organizm przed starzeniem się i może pobudzać przemianę materii. Jednak żadna herbata nie jest środkiem odchudzającym samym w sobie, bo odchudzanie to - przede wszystkim - konsekwentna, zdrowa dieta i dużo ruchu.
Do naszej redakcji napisali zdesperowani rodzice wcześniaków w sprawie leku o nazwie Synagis. Ten drogi lek jest potrzebny ich dzieciom, ale jego refundacja stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego preparat stosowany od 10 lat w Europie nie jest refundowany w Polsce? Ile kosztuje całkowita kuracja tym preparatem?
Naszą redakcją wstrząsnął e-mail przesłany na naszą skrzynkę redakcyjną przez młodą mamę, która zachorowała na bulimiczną anoreksję. Kobieta prosi o pomoc i poruszenie tematu na antenie. Do rozmowy zaprosiliśmy więc psychiatrę Pawła Salę oraz położnika Witolda Rogiewicza, by porozmawiać o tym, co sprzyja zachorowaniu na anoreksję lub bulimię?
Według Światowej Organizacji Zdrowia co drugi pacjent sam decyduje o tym jakie leki są mu potrzebne. W Polsce aż 60 proc. pacjentów stosuje leki nie słuchając lekarzy. Dziś w "Dzień Dobry TVN" przekonaliśmy się, jak leczą się Polacy?
Ciąża Katarzyna Krzyżanowskiej przebiegała prawidłowo. Kuba po urodzeniu dostał 10 punktów w skali Apgar. Problemy ze zdrowiem dziecka zaczęły się ujawniać od "przypadkowego" badania USG, które wykryło, że Kuba nie ma jednej nerki. Gdy miał 3 miesiące, lekarze stwierdzili u chłopca wiotkość mięśni. W wieku dwóch lat wciąż nie mówił i nie wydawał żadnych dźwięków. Wtedy rodzice trafili do Instytutu Matki i Dziecka. Tam w końcu postawiono diagnozę.
O Zespole Nagłej Śmierci Łóżeczkowej mówi się niewiele. SIDS jest owiane tajemnicą, ponieważ nie można podać dokładnej przyczyny zgonów niemowlaków. Na 80 przeanalizowanych przypadków nagłej śmierci niemowlęcia, do ponad połowy (54 proc.) doszło wtedy, gdy dziecko spało obok rodzica.
Polacy przyjmują antybiotyki na prawie wszystkie dolegliwości. Jak wynika z badań 43% badanych oczekuje od lekarza przypisania antybiotyku na grypę. Problem w tym, że grypę wywołują wirusy, a antybiotyki leczą tylko choroby wywołane bakteriami. O nadużywaniu antybiotyków i grypie rozmawialiśmy z prof. Elżbietą Anuszewską z Narodowego Instytutu Leków.
W dzisiejszym programie zajęliśmy się problemami w komunikacji pomiędzy ludźmi, a przede wszystkim temu jak bardzo duży wpływ na nasze nastawienie do innych ma ich wygląd i mowa ciała.
Coraz głośniej mówi się o żywności modyfikowanej genetycznie i zagrożeniach, jakie niesie za sobą uprawa roślin transgenicznych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Okazuje się, bowiem, że rośliny te są źródłem alergii, zatruć i mogą powodować nieznane jeszcze bliżej komplikacje i choroby.
O tym jak zapobiegać wadom postawy, co można robić w domu - jakie ćwiczenia mogą okazać się pomocne oraz jak wyglądają pierwsze oznaki ewentualnych problemów naszych pociech i kiedy powinniśmy zwrócić się do lekarza rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim.
Do 12 wzrosła liczba zgonów pacjentów u których stwierdzono obecność wirusa A/H1N1. Dzień Dobry TVN na bieżąco stara się śledzić zagrożenie jakie niesie ze sobą wirus.
Choroby kiedyś nieuleczalne, dziś w porę zdiagnozowane, są możliwe do wyleczenia. Medycyna ciągle się rozwija, a stosowne przez nią najnowsze metody leczenia przywracają do zdrowia wielu pacjentów. Dziś z powodzeniem możemy diagnozować wczesne stadium choroby. Dzięki temu większość z nich można wyleczyć - mówi dr Dariusz Iżycki, który ma swój wkład naukowy w pierwszy przeszczep twarzy.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, każdy Polak automatycznie nabył obywatelstwo i takie same prawa jak reszta członków wspólnoty. Dyrektywa "pacjenci bez granic" gwarantuje obywatelom UE możliwość wyboru placówki medycznej na terenie każdego kraju wspólnoty.
Do dyskusji o szkodliwości solariów sprowokowała decyzja szwedzkiej sieci klubów fitness SATS. Ich właściciele zdecydowali, że od 1 grudnia 2010 zamykają wszystkie solaria w swoich klubach. Wraz z naszymi gośćmi: Marią Noszczyk i Mariuszem Pudzianowskim rozmawialiśmy na temat szkodliwości opalania się w solarium.
Dziś mieliście okazję spędzić "SPAniały weekend" z Otylią Jędrzejczak i jej przyjaciółką Karoliną Fudalej-Kłys. Przyjaźń Pań trwa już ponad dziesięć lat, przetrwała najcięższe próby. Dziewczyny były ze sobą zarówno w najszczęśliwszych, jak i w tych najtrudniejszych momentach życia. Na SPAniały weekend zapraszamy w imieniu Kingi Burzyńskiej.
Tydzień bez kremu pod oczy, balsamu nawilżającego, szamponu do włosów, podkładu, tuszu do rzęs, błyszczyka i wszelkich innych kosmetyków upiększających - właśnie takiego wyzwania podjęła się nasza reporterka Dominika Roman. Po okresie kosmetycznego detoksu czuje się świetnie i, jak podkreśla, z pewnością zrobiłaby jeszcze raz dokładnie to samo.
Zdania na ten temat są podzielone. Mimo, że podstawowe szczepienia są obowiązkowe, niektórzy rodzice kierując się własnymi przekonaniami, a często obawami związanymi z możliwymi komplikacjami, rezygnują ze szczepienia dzieci. Co na to pediatra Bartosz Arłukowicz? Gościem Dzień Dobry TVN była też Karina Paczkowska, która jest przeciwna szczepieniom.
Stan zdrowia Polek systematycznie się pogarsza - tak wynika z opublikowanych właśnie danych o zdrowiu kobiet krajów Unii Europejskiej. Zdrowotne programy profilaktyczne cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Gościem Dzień Dobry TVN był dr Paweł Grzesiowski.
W Polsce każdego roku rodzi się około 1000 dzieci z FAS, czyli Zespołem Alkoholowym Płodu. FAS jest wiodącą przyczyną chorób umysłowych. Większość osób z FAS ma przeciętny poziom inteligencji. Do zaburzeń dochodzi wówczas, gdy kobieta w ciąży pije alkohol. Jak poznać, że dziecko ma syndrom FAS? Jak postępować z takim dzieckiem?
Bezpieczeństwo naszych pociech na stoku się zwiększy. Od 31 stycznia dzieci do 15 roku życia mają obowiązek jeżdżenia na nartach w kasku. Rodziców, którzy nie dopilnują swoich pociech na stoku czeka kara grzywny lub nagana. O bezpieczeństwie na stoku rozmawialiśmy dziś w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi.
Prof. Małgorzata Krajewska Walasek, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, bierze udział w licznych konferencjach dotyczących chorób uwarunkowanych genetycznie. Anna Maruszeczko rozmawiała z nią w "Zielonych drzwiach" na o chorej na Zespół Edwardsa Amelce.
Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy 20% par w Polsce. Cierpią na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. By wspomóc działania medyczne powstają poradnie udzielające równoległej i alternatywnej pomocy osobom znajdującym się w podobnej sytuacji. Jak wygląda taka pomoc? O tym mogliście się dowiedzieć z dzisiejszego "Dzień Dobry TVN".