Masz wrażenie, że sąsiedzi co jakiś czas upuszczają kulkę na podłogę? Poznaj prawdziwe źródło tego dźwięku

Blok z wielkiej płyty
To nie złośliwi sąsiedzi rzucają i turlają piłki w mieszkaniu nad Tobą. Zdziwi Cię, skąd pochodzi ten dźwięk
Źródło: MarekUsz/Getty Images
Mieszkasz w bloku i od czasu do czasu słyszysz dziwne dźwięki? Masz wrażenie, że sąsiedzi rzucają piłeczką o podłogę? Źródłem tego odgłosu wcale nie są inne osoby, zamieszkujące ten sam budynek.

Podejrzane dźwięki w bloku

Mieszkańcy bloków z wielkiej płyty często mają wrażenie, że ich sąsiedzi z góry co jakiś czas rzucają piłeczką o podłogę. Dotyczy to nawet osób, zajmujących mieszkania na najwyższych piętrach. Skąd ten dźwięk? Odpowiedź jest zaskakująca.

Dalsza część wideo znajduje się pod materiałem wideo

Remont mieszkania

Źródło: HGTV
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania

Chociaż niektórzy uważają, że to duchy mogą odwiedzać mieszkanie, bądź że jest to znak i ostrzeżenie przed nadchodzącym pechem, to prawda jest znacznie mniej tajemnicza. Dźwięk ten jest skutkiem rozprężania się elementów konstrukcji bloku.

Dziwne dźwięki w bloku - skąd pochodzą?

W blokach żelbetonowych, wznoszonych w technice wielkopłytowej, znajdziemy beton wzmocniony stalowymi prętami zbrojeniowymi lub jednym elementem stalowym zwanym wkładką stalową. Pod wpływem temperatury rozciągają się one i wykrzywiają.

Dzieje się to zarówno w dzień i w nocy - kiedy temperatura rośnie i budynek się nagrzewa, a także gdy spada, a obiekt się wychładza. W efekcie tych zdarzeń powstaje dźwięk, który przypomina odgłosem spadającą metalową kulkę. Kiedy pręty powracają do swojego naturalnego stanu można odnieść wrażenie, że kulka ta toczy się po ziemi, a nie spada.

Dlaczego w bloku tak wyraźnie słychać sąsiadów?

Zdarza się jednak, że sąsiedzi faktycznie hałasują, a do tego wybitnie dobrze ich słychać. Ściany są grube, drzwi wygłuszone, a mimo wszystko jest głośno? Często powodem są przewody wentylacyjne. Przez nie może nieść się głos innych lokatorów, np. z kuchni lub łazienki. Co więcej, przez przewody mogą dostawać się nie tylko dźwięki, ale również nieproszeni goście, jak muszki owocówki czy mole spożywcze. Należy jednak pamiętać, że nie wolno ich w żaden sposób blokować czy uszczelniać, ponieważ może to stanowić zagrożenie poprzez gromadzenie się niebezpiecznych substancji w powietrzu. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: komputerswiat.pl

Źródło zdjęcia głównego: MarekUsz/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana