sąsiedzi

  sąsiedzi

  Piękny i zadbany ogród wymaga wiele pracy i wysiłku. Zdarza się, że nasze starania zostają zaprzepaszczone z powodu zaniedbań naszych sąsiadów. Co możemy zrobić, gdy chwasty z leżącej obok działki przedostają się na nasz teren, a jej właściciel nie interweniuje? W programie rozmawialiśmy o tym, co o tego typu sytuacjach mówią przepisy prawne.

  Mieszkańcy betonowych osiedli dobrze znają ten problem. Często okazuje się, że ściany w blokach są zbyt cienkie lub ktoś zapomniał zamknąć okno i raczy wszystkich sąsiadów odgłosami swojej miłości. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił sprawdzić, komu to przeszkadza, a komu nie. Przy okazji poznaliśmy kilka sposobów na poradzenie sobie z tą sytuacją! :)

  Mieszkają w budynku, w którym bardzo dużo mieszkań zostało wynajętych krótkoterminowo. Każdego dnia przez ich budynek przewijają się turyści, kilkadziesiąt obcych osób. Nie spodziewali się, że będą mieszkać w hotelu. Zobaczcie, jak uciążliwy dla sąsiadów może być wynajem krótkoterminowy i jakie korzyści może dawać.

  Niestety nie każdy ma szczęście do mało kłopotliwych sąsiadów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i mediatora Michała Czapskiego z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów, aby porozmawiać o konfliktach sąsiedzkich. Czego najczęściej dotyczą? Jak podchodzą do nich organy ścigania? Czy często zdarza się, aby skłóceni sąsiedzi zgłaszali się do mediatora? Co zrobić, kiedy sąsiad uporczywie nas nęka?

  Coraz częściej daje się zauważyć, że więzi społeczne w miastach zanikają. Jak to zmienić? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktora Roberta Zawadzkiego i performerkę Magdalenę Miklasz, aby zapytać, jak oni - poprzez sztukę - poznają ludzi i namawiają ich do integracji.

  Zdarza się, że zza ściany dobiegają nas krzyki, odgłosy tłuczonego szkła i płacz dziecka. W pierwszym odruchu chcemy zareagować, ale potem zaczynamy myśleć o własnej skórze. Co, jeśli agresor zabierze się i za nas? Jak zareagować na sąsiedzkie awantury i jednocześnie nie narazić się na niebezpieczeństwo? W studio Dzień Dobry TVN asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji i psycholog Agnieszka Bratkiewicz powiedziały, co zrobić gdy jesteśmy świadkami agresji.

  Filip Chajzer wyznał w programie Dzień Dobry Wakacje, że ma najwspanialszych sąsiadów na świecie, bo jak to ujął, odbywają się u niego "grube imprezy", a sąsiedzi są wyrozumiali. A jakich Wy macie sąsiadów? Czy znacie ich i utrzymujecie z nimi kontakt? O tym, jak zburzyć mury pomiędzy sąsiadami Katarzyna Olubińska rozmawiała z rzecznikiem Ikea Katarzyną Balashov oraz Grzegorzem Łukasikiem.

  Jesteście ciekawi, jakim sąsiadem jest Dzień Dobry TVN? Hałaśliwym? A może sympatycznym? Komu smakuje nasza kawa? Który z prowadzących DDTVN podobno często odwiedza pobliską drogerię? Kogo nie chciał wpuścić do windy pan z ochrony? Do której windy (podobno) rościmy sobie prawa? ;) Musicie to zobaczyć!

  Cisza nocna trwa od 22 do 6 rano. Co zrobić, gdy nasi sąsiedzi permanentnie uprzykrzają nam wtedy sen? Wezwać straż miejską czy policję? Gdzie zgłaszać naruszenie ciszy nocnej? Jak wygląda taka interwencja? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Lukę Szaranowicza. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Luka w prawie"!

  Agnieszka Jastrzębska przy okazji premiery filmu "Sąsiady" zapytała gwiazdy o ich prywatne relacje z sąsiadami. Jakich spotykali na swojej drodze? Jak ich stosunki z sąsiadami zmieniały się na przestrzeni lat? Czy były to relacje poprawne, oschłe, a może udało im się nawiązywać prawdziwe przyjaźnie? Czy zawsze mogli liczyć na ich pomoc? Na pytania dziennikarki Dzień Dobry TVN odpowiedziały polskie gwiazdy kina i estrady, między innymi, Katarzyna Herman, Ewa Błaszczyk i Marek Dyjak.

  Bloki przy Al. Solidarności w Warszawie może nie są najpiękniejsze, ale za to są najmilsze. Czego życzą sąsiadom i przechodniom? Czy miłe słowa wszystkim sprawiają radość? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. On też miał kilka miłych słów dla niektórych.

  Klinika kardiochirurgii w Zabrzu, Sejm i Senat - to miejsca, które kojarzą się z kardiochirurgiem prof. Zbigniewem Religą. Ale jest jeszcze jedno miejsce, szczególnie mu bliskie z życia, warszawskie Powiśle, gdzie mieszkał blisko pół wieku. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki spotkał się z sąsiadami prof. Zbigniewa Religi. Czy to prawda, że kardiochirurg lubił słuchać Louisa Armstronga i Elvisa Presley'a? Jakim prof. Religa był sąsiadem?

  Anna Lewandowska przeprowadziła się razem z mężem do Monachium. Dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej opowiedziała o tym, czy już się urządzili w nowym domu i, jak przyjęli ich niemieccy sąsiedzi.

  Kooperatywa Sąsiedzka powstała w wyniku realizacji projektu dofinansowanego ze środków programu mającego na celu wsparcie inicjatyw obywatelskich. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Michał Piróg oraz Aleksandra Zadygowicz – współtwórczyni „Kooperatywy Sąsiedzkiej”.

  Trzy koleżanki otworzyły kawiarenkę z salą zabaw dla dzieci na warszawskim Gocławiu. Ta kawiarenka przeszkadza jednak sąsiadom, którzy protestują i walczą o prawo do ciszy i spokoju.

  ... w domu Pana Czesława Rudnickiego. Pan Czesław wozi warszawiaków do pracy i mieszka z rodziną na ul. Marszałkowskiej, czyli po sąsiedzku z Dzień Dobry TVN. Towarzyszył im sympatyczny rudy pupil. Poznajcie naszych sympatycznych sąsiadów z wyjątkowej ulicy - Marszałkowskiej!

  Książki można kupić i wypożyczyć, ale można też zostawić, a nawet wziąć na zawsze. Projekt sąsiedzkie biblioteki to gratka dla miłośników czytania, bo któż nie chciałby mieć na własność Joycea, Poego czy Prousta?

  Nie chcą mieszkać w nowym budownictwie i w zamkniętych, anonimowych osiedlach. Czym kierują się młodzi ludzie decydując się na zakup lub wynajem mieszkania w starej kamienicy, co takiego kryje się w starych, często przedwojennych, murach?

  Czy ufacie swoim sąsiadom? Czy w każdej sytuacji możecie liczyć na ich pomoc? Powierzylibyście sąsiadowi opiekę nad mieszkaniem w czasie waszej nieobecności? Jak wyglądają Wasze relacje z sąsiadami? O relacjach z sąsiadami rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pisarką Katarzyną Lengren, aktorem Dariuszem Kordkiem, właścicielką agencji aktorskiej Joanną Damięcką i socjologiem Markiem Troszyńskim.