Zaburzenia erekcji – skąd się biorą?
Sprawność seksualna obniża się wraz z wiekiem, tym samym zaburzenia erekcji są czymś naturalnym i mają związek ze starzeniem się organizmu. Szacuje się, że taki problem dotyka około połowy mężczyzn po 70 roku życia. Zaburzenia erekcji może mieć ok. 15 proc. mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia.
Trzeba podkreślić, że brak erekcji nie pojawia się sam z siebie. Trudności są wynikiem stanów chorobowych, które już toczą się w organizmie, najczęściej tych, które wpływają na działanie układu krążenia. – Czyli nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca. Pojawienie się zaburzeń erekcji wyprzedza o jakieś 5 do 15 lat objawy ze strony układu naczyniowego – tłumaczył w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl lek. med. Piotr Dzigowski, urolog, androlog Invimed Warszawa.
Zdarza się, że zaburzenia erekcji towarzyszą chorobom neurologicznym, jak stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, czy różnego rodzaju neuropatie. Problemy z męskością niekiedy mają podłoże hormonalne. Nieprawidłowe wydzielanie testosteronu, prolaktyny, hormonów tarczycy mogą powodować zaburzenia erekcji. Winne mogą być również niektóre leki oraz używki – papierosy, alkohol, narkotyki. Na tym jednak nie koniec. Po niektórych urazach czy zabiegach, operacjach wykonywanych w obrębie jelita grubego, zwłaszcza końcowego odcinka odbytnicy, mogą przyczynić się do rozwoju problemów z erekcją.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Pojedyncze sytuacje, w których erekcja się nie pojawia, nie stanowią jeszcze powodu do niepokoju. Nieprzespana noc, zmęczenie, gorszy dzień czy nastrój czasem wystarczą, aby takie "zaburzenie" się pojawiło. – Każdemu może się zdarzyć gorszy okres, natomiast jeżeli układ moczowo-płciowy zaczyna systematycznie zawodzić, to warto się temu przyjrzeć. Konsultacji będzie wymagała również sytuacja, gdy na początku stosunku erekcja się pojawia, a później niespodziewanie znika – tłumaczył specjalista.
Gdzie szukać pomocy? W ocenie naszego rozmówcy najlepiej od razu udać się do urologa. Specjalista – w pierwszej kolejności – przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci badania. – Nie lubię, jak pacjent przychodzi ze swoimi badaniami, bo zwykle te badania nie są do końca zrobione takie, jak trzeba i to niczego nie przyspiesza. Bo każdy pacjent jest inny i może wymagać innego zestawu badań – wyjaśnił.
Trzeba pamiętać, że na wizycie u urologa może się nie skończyć. Część pacjentów potrzebuje konsultacji neurologa, endokrynologa, androloga czy psychologa lub psychiatry.
Jak leczy się zaburzenia erekcji?
– Leczenie idzie zazwyczaj dwutorowo. Przepisuje się pewne grupy leków, które działają objawowo tak jak leki działające na nadciśnienie. Organizm jednak szybko się do nich przyzwyczaja. Jeśli początkowo pacjent stosował je tylko przed stosunkiem, to z czasem okazuje się, że musi przyjmować je codziennie. W międzyczasie staramy się znaleźć przyczynę – dodał lek. med. Piotr Dzigowski.
Niestety, wykrycie źródła problemu nie gwarantuje wyleczenia powrotu do wcześniejszej sprawności. Przy niektórych chorobach czy zmianach w np. naczyniach krwionośnych niewiele dla się zrobić. W lepszej sytuacji są mężczyźni, u których problemy z erekcją związane są z zaburzeniami hormonalnymi. Niestety takich pacjentów jest znacznie mniej.
Czy leki bez recepty dostępne w aptekach mogą leczyć zaburzenia rekcji?
Problem zaburzeń erekcji od wielu lat dostrzegają też producenci suplementów diety. W składzie oferowanych przez nich preparatów znajdują się m.in. wyciągi z żeń-szenia i ashwagandhy, które zgodnie z medycyną ludową mają wspomóc działanie układu moczowo- płciowego. Jednak w ocenie specjalisty ich wartość terapeutyczna jest praktycznie żadna.
Na rynku – bez recepty – dostępne są również leki na zaburzenia erekcji. – Zwykle zawierają pochodne sildenafilu albo tadalafilu, czyli substancji, które faktycznie wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń erekcji. Z tą różnicą, że ich stężenie jest dużo niższe niż w farmaceutykach wydawanych na receptę – tłumaczył nasz rozmówca.
Trzeba pamiętać, że te leki można stosować tylko przez określony czas i jeśli po zakończeniu kuracji problem nie ustępuje, zalecana jest konsultację z lekarzem i przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki, która pozwoli określić, co tak naprawdę jest przyczyną problemu.
Czy zaburzenia erekcji mają wpływ na płodność?
Wbrew pozorom problemy z erekcją wcale nie muszą przekreślać szans mężczyzny na posiadanie dziecka. Jeśli jądra spełniają swoją funkcję, plemniki są dobrej jakości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki mężczyzna został ojcem. Zazwyczaj nie ma jednak mowy o tym, a do zapłodnienia doszło w sposób naturalny.
– Bierzemy nasienie, które zostaje oddane drogą masturbacji i możemy zrobić inseminację. Jeśli do tego wszystkiego dochodzi do jakiejś dysfunkcji jąder i mamy zaburzone parametry nasienia, no to następny krok jest in vitro – wyjaśnił.
Bardzo ważnym elementem walki z zaburzeniami erekcji jest czas. Im dłużej mężczyzna odkłada konsultację i wprowadzenie leczenia, tym mniejsze są jego szanse na powrót zdrowia i sprawności seksualnej. Warto o tym pamiętać.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy styl życia wpływa na nasze DNA? Badacze rozwiewają wątpliwości
- 72-latek miał COVID-19 przez ponad 600 dni. Jak to możliwe?
- Nawet wczesne wykrycie choroby Alzheimera nie daje szans na jej zatrzymanie. Czy można coś zrobić, aby nie zachorować?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: peakSTOCK/Getty Images