Druga rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. Co jeszcze wydarzyło się 24 lutego?

Najnowsze newsy w DDTVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
W sobotni poranek w naszym studiu zagościła Marta Kuligowska, dziennikarka TVN24 i przedstawiła najnowsze newsy. Co wydarzyło się w Polsce i na świecie?

2. rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę

Dwa lata temu Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Nie żyje kilkaset tysięcy osób, wiele jest rannych, a kilkanaście milionów ludzi zmuszonych było do ucieczki.

- Był to też temat wystąpienia Radosława Sikorskiego na zgromadzeniu ogólnym ONZ. Szef polskiej dyplomacji wyzywał do powstrzymania rosyjskiej agresji. Przypomniał też o rezolucji przyjętej tuż po rozpoczęciu wojny, w której 141 państw wezwało Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk – przekazała Marta Kuligowska.

Zdjęcia z Księżyca

Odyseusz, sonda prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię - poinformował zespół firmy. Było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat.

- Możemy w końcu zobaczyć zdjęcia z historycznego wydarzenia. Początkowo podczas lądowania wystąpiły pewne komplikacje, kiedy statek wylądował na Księżycu, przestał komunikować się z kontrolą misji. Problemy udało się rozwiązać, statek wylądował na Księżycu pionowo. Stany Zjednoczone wraz ze swoimi komercyjnymi i międzynarodowymi sojusznikami, rywalizują z Chinami i Rosją o ustanowienie bazy w tym rejonie Księżyca. Obszar ten wzbudza zainteresowanie, bo skrywa zamarzniętą wodę, która mogłaby zostać wykorzystana do produkcji paliwa rakietowego w bazie księżycowej - powiedziała dziennikarka TVN24.

Co jeszcze działo się 24 lutego 2024 roku?

Straż pożarna interweniowała w miejscowości Lisno ze względu na przekroczenie poziomu wody w Narwi.  

- Woda zbliżyła się do drogi, a strażacy wykonali tymczasowy wał. Synoptycy zapowiadają kolejne opady, a mieszkańcy obawiają się, że poziom wody może jeszcze wzrosnąć – mówiła gościni Dzień Dobry TVN.

Tatry. Kangur na stoku narciarskim

Na stoku narciarskim w słowackim mieście Liptowski Mikułasz został zauważony kangur. Zwierzę schwytano, trwają poszukiwania właściciela. W sieci pojawiło się nagranie z wizyty egzotycznego zwierzęcia w górach.

- Kangura zauważyła mieszkanka miasta, pani Aleksandra. Pojawił się w rejonie kompleksu narciarskiego.

 600 miliardów złotych dla Polski

Miliardy dla Polski w końcu odblokowane. Formalna decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę, ale już jest jasna deklaracja Przewodniczącej Komisji Europejskiej.

- Ursula von der Leyen ogłosiła to osobiście w Warszawie. W sumie chodzi o 600 miliardów złotych – podkreślila Marta Kuligowska.

Wielka Brytania. Pierwsze zdjęcie nowego króla Karola III w pracy

Pałac Buckingham opublikował zdjęcia króla Karola czytającego kartki i listy. W korespondencji Brytyjczycy życzą mu powrotu do zdrowia po zdiagnozowaniu choroby nowotworowej. A wśród ponad 7 tysięcy listów i kartek znalazły się takie, w których rodacy monarchy szczegółowo opisują własne doświadczenia choroby. Kilka dni temu w rozmowie z premierem Sunakiem król przyznał, że po przeczytaniu większości wiadomości był bardzo poruszony.

- Na początku lutego Pałac Buckingham poinformował, że u 75-letniego króla zdiagnozowano nowotwór. Niespełna 18 miesięcy po objęciu tronu dodano też, że podczas leczenia raka monarcha będzie nadal zajmował się sprawami państwowymi i wypełniał obowiązki urzędowe.

Niemcy legalizują marihuanę

Według nowych przepisów osoby dorosłe będą mogły uprawiać i posiadać ograniczoną ilość narkotyku na własny użytek.

 Osierocona kolczatka australijska

Milly została znaleziona pod koniec listopada, bez matki. Miała wtedy około miesiąca, a w tym wieku powinna być nadal w torbie lęgowej mamy. Zwierze zamieszkało z opiekunką szpitala dla dzikich zwierząt. Kolczatka zostanie wypuszczona na wolność pod koniec tego roku.

Rosyjskie władze szantażują matkę Nawalnego

Matka Aleksieja Nawalnego otrzymała ultimatum od rosyjskich władz: albo w ciągu trzech godzin wyrazi zgodę na pogrzeb syna bez udziału żałobników albo zostanie on pochowany w łagrze - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty.

 - Ludmiła Nawala odmówiła śledczym. Widziała ciało syna i podpisała akt zgonu. Chce, by ciało zostało jej wydane i żeby mogli się z nim pożegnać ci, dla których był najdroższy. Władze nie skomentowały tego oficjalnie - zaznaczyła dziennikarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości