Zbrojny atak Rosji na Ukrainę spowodował, że wielu ludzi zdecydowało się uciekać ze swojego kraju i szukać schronienia w Polsce. Polski rząd, liczne instytucje, organizacje pozarządowe i społeczeństwo zaczęli natychmiast udzielać każdej możliwej pomocy, również prawnej. Co może spotkać uchodźców z Ukrainy, jeśli nie zgłoszą swojego pobytu w Polsce?
Polski rząd i społeczeństwo podejmują bardzo dużo kroków, aby pomóc Ukraińcom, którzy z dnia na dzień stali się ofiarami agresji zbrojnej Rosji na ich państwo. Co muszą zrobić obywatele Ukrainy, jeśli przekroczą granicę Polski bez dokumentów?
Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną opiekę lekarską oraz prawną w Polsce. Niektóre placówki medyczne uruchamiają infolinie w języku ukraińskim. Oferują także wsparcie psychologiczne oraz pracę. Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną.
Po napaści Rosji na Ukrainę wiele dzieci jest przestraszonych. Maluchy i nastolatki boją się o swoją rodzinę i rówieśników. Są przerażone, że będą musiały opuścić domy, które są dla nich bezpiecznym schronieniem. Rodzice stanęli więc przed trudnym wyzwaniem: jak rozmawiać z dziećmi o ataku na niepodległy kraj? Tematem zajęli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Obywatele Ukrainy dotkniętej konfliktem zbrojnym mogą liczyć na wsparcie polskiej adwokatury. Na stale aktualizowanej stronie internetowej pojawiają się adresy i numery telefonów do prawników gotowych udzielić bezpłatnej pomocy. Poszczególne sekcje NRA wyznaczyły koordynatorów programu.
Serwis dziendobry.tvn.pl wraz z programem Dzień Dobry TVN oraz redakcją TVN24 uruchamia specjalną akcję na swojej stronie internetowej. Wszystko, by w czasach konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą, dostarczać naszym czytelnikom i telewidzom informacje zebrane w jednym miejscu. Nasze działania patronatem objęła Ambasada Ukrainy.
Małgorzata Ohme opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, jak opanować poczucie lęku w obliczu informacji, które docierają do nas z Ukrainy, a także, w jaki sposób tłumaczyć dzieciom tę trudną sytuację. Dziennikarka z wykształcenia jest psychologiem.
Dziecięcym Telefonie Zaufania, który działa przy Rzeczniku Praw Dziecka uruchamia pomoc dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Od marca pod numerem telefonu 800 12 12 12 będzie dyżurować psycholog, który biegle posługujący się językiem ukraińskim.
Sytuacja w Ukrainie oburzyła całą opinię publiczną. Wiele osób ma ogromne obawy, jak zakończy się ten konflikt. Jak się odnaleźć w tej sytuacji? Co zrobić, jeśli narasta w nas strach? Jak możemy sobie z tym poradzić? Rozmawialiśmy o tym z Moniką Kotlarek, psychologiem.
Wojna nie jest już tylko słowem z zamierzchłej historii opowiadanej przez dziadków. Dzieje się tu i teraz. Przytłoczeni koszmarnymi wiadomościami zza wschodniej granicy nie możemy zapominać, że docierają one także do dzieci. Jak objaśniać im świat, nie pozostawiając traumy radziła Jolanta Zmarzlik z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.