Grabarz o kulisach swojej pracy
Robert Grabarz na TikToku zjednał sobie rzesze fanów, obserwuje go przeszło 200 tysięcy osób. Mężczyzna regularnie dzieli się z widzami opowieściami związanymi z branżą pogrzebową, które mogą pomóc lepiej zrozumieć relacje ze śmiercią.
Robert na swoich mediach społecznościowych chętnie odpowiada także na pytania bardziej przyziemne, często organizacyjne, dotyczące samego pochówku.
Ostatnio jeden z internautów zapytał go o pewien element ceremonii pogrzebowej - Mam pytanie do Pana, czemu raz stawiają trumnę nogami do ołtarza, a nieraz odwrotnie, czyli głową? – napisał.
Grabarz o trumnie w kościele
Robert Grabarz wyjaśnił, że odpowiednie ustawienie trumny wynika z pewnej zasady.
- Odpowiem ci tak, jak ja się dowiedziałem, dlaczego tak powinno się robić. Mianowicie kiedyś rozmawiałem z takim starym, starym księdzem na ten temat właśnie – dlaczego kazał nam trumnę i to nawet nie w kościele, tylko w kaplicy cmentarnej ustawić nogami do krzyża, tak żeby osoba zmarła, leżąc patrzyła na krzyż - zaczął wyjaśniać.
Kontynuując podkreślił, że ustawienie trumny jest zależne przede wszystkim od tego, czy pogrzeb odbywa się w kościele, czy w kaplicy.
- Odpowiedział nam wtedy, że robi się tak w przypadku, gdy jest ołtarz takiej kaplicy, no wiadomo ołtarz w kościele. Jeżeli nie ma ołtarza, to trumnę można postawić odwrotnie, czyli do gości, którzy wchodzą na przykład do takiej kaplicy, nogami, a głowa wtedy patrzy na gości pogrzebowych. Tak się dowiedziałem od tego człowieka wtedy - podsumował.
@robas000 Odpowiadanie użytkownikowi @daro1012
♬ dźwięk oryginalny - Grabarz
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Resomacja, czyli wodna kremacja zwłok. Na czym polega ta ekologiczna metoda?
- Nagrobki staną się własnością cmentarzy? Projekt nowej ustawy "budzi niepokój wielu rodzin"
- Kompostowanie zwłok alternatywą dla pochówku. Można z nich uzyskać żyzną glebę i rozsypać w lesie
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Anna Gondecka
Źródło: TikTok
Źródło zdjęcia głównego: CatEyePerspective/GettyImages