Pod jednym dachem z uchodźcą. Jak się zachować? "Możemy pytać, ale nie ciekawsko"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy do swojego domu?
Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy do swojego domu?
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Wojna w Ukrainie trwa. Do Polski przybyło już milion uchodźców, którzy szukają schronienia. Dla wszystkich, którzy zdecydowali się przyjąć braci ze wschodniej granicy pod swój dach, powstał praktyczny poradnik. Jak rozmawiać z ofiarami wojny? Na to pytanie odpowiada psychotraumatolog Katarzyna Podleska.

Poradnik dla Polaków, którzy goszczą uchodźców z Ukrainy

Jak nieść skuteczną pomoc ludziom, którzy uciekli przed wojną? Co zrobić, by poczuli się w naszych domach bezpiecznie i komfortowo? Jak nieść wsparcie, nie zapominając przy tym o własnych potrzebach? W "Poradniku dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy" znajdziemy odpowiedzi doświadczonej psychotraumatolog. Autorka tego miniaturowego podręcznika, Katarzyna Podleska, wyjaśniła w Dzień Dobry TVN, co skłoniło ją do podjęcia tego tematu.

- Pierwotnie poradnik powstał dla Fundacji HumanDOC. Drugiego dnia wojny zadzwoniła do mnie przyjaciółka, która prowadzi tę fundację i poprosiła mnie o stworzenie krótkiego poradnika dla pierwszych Polaków, którzy przyjmują uchodźców. Poradnik został stworzony na przysłowiowym kolanie w ciągu godziny. Został wysłany i stworzony na prywatne potrzeby fundacji - wyjaśniła w rozmowie z Agnieszką Woźniak-Starak i Ewą Drzyzgą.

Okazało się jednak, że potrzeba zasięgnięcia informacji o tym, jak przyjąć do domu uchodźców, pojawiła się nie tylko wśród współpracowników fundacji, ale w całym społeczeństwie. Lektura poradnika nakieruje zdezorientowanych Polaków na właściwy tor rozmów z Ukraińcami i wskaże, jak przygotować mieszkanie na przyjazd gości ze wschodniej granicy.

- Emocje są po obu stronach. Te osoby, które tu przyjeżdżają, nie wiedzą, u kogo będą mieszkać. My z kolei nie wiemy, kto do nas trafi. Jak przygotować mieszkanie? Jeżeli to jest pokój w naszym mieszkaniu, który będziemy udostępniać uchodźcom, wyjmijmy z niego wszystko, co może być nam potrzebne. Nie wpadajmy tam co pięć minut. Niech ten pokój będzie dla nich prywatnym azylem - doradziła ekspertka.

Jak rozmawiać z uchodźcami?

Uciekające przed wojną w Ukrainie matki z dziećmi bardzo często zostawiają na terenie zaatakowanego kraju mężów, braci, synów i rodziny, które nie zdołały wyjechać. Uchodźcy chcą mieć więc stały kontakt z bliskimi. Warto zapewnić im połączenie z Wi-Fi oraz podstawowy dostęp do wiadomości ze świata. Pamiętajmy jednak o umiarze.

- Dozujmy informacje. Nie włączajmy programów informacyjnych, które nadają 24h na dobę. Doskonale wiemy, że jeżeli coś naprawdę się dzieje lub mamy przełom, to jest zaznaczone na czerwono jako pilne. Wtedy warto śledzić informacje, ale nie non stop - przypomniała Katarzyna Podleska.

Najważniejsze w komunikacji z uchodźcami jest wyczucie. Nie nakłaniajmy ich do zwierzeń, jeżeli widać, że tego nie chcą. Z drugiej strony, wysłuchajmy, jeśli tego potrzebują.

- Przyjechali do nas goście. Przyjmijmy ich z szacunkiem i serdecznością. Bądźmy po prostu normalni. Rozmawiajmy z nimi. Możemy pytać, ale nie ciekawsko - zaznaczyła w Dzień Dobry TVN psychotraumatolog.

Jak przełamać barierę językową? Czy wypada robić sobie zdjęcia z uchodźcami i wrzucać je do mediów społecznościowych? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana